انچه باید در حین کاشی کاری و نظارت بر کار بدانید

 

بر اساس نرخ اتحادیه نقاشان ساختمان  نقاشی ساختمان شامل خدماتی مثل آماده سازی، بتونه کاری و زیرسازی و رنگ زنی دیوارها، سقف و در و پنجره می گردد، که در خانه ها، شرکت ها و یا فضاهای تجاری مورد بهره گیری قرارمی گیرد. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارند همه کارها را به دست متخصص آن کار بسپارند یا حالا بعد از اینکه چند باری خودتان نقاشی ساختمان را انجام داده اید می خواهید یک دست رنگ درست و حسابی به خانه بزنید بایستی پیش از هر کاری بدانید که عوامل گوناگونی وجود دارند که بر هزینه نقاشی ساختمان تاثیر می گذارند.

۱. متراژ فضا بر حسب مترمربع

مساحت دیوارها و سقف به مترمربع عاملی می باشد که بیشترین تاثیر را بر هزینه نقاشی ساختمان می گذارد. این معیار اندازه رنگ مصرفی برای رنگ آمیزی را تعیین می کنند و طبیعی می باشد که بیشترین هزینه در چنین خدماتی صرف مواد اولیه می گردد. البته زمان بیشتری صرف نقاشی ساختمان می گردد وقتی فضا بزرگتر باشد اما باز هم هزینه رنگ بالاتر از نیروی انسانی می باشد.

۲. تعداد اتاق ها

معمولا افزایش تعداد اتاق ها کار نقاش ساختمان را طولانی تر می کند زیرا که رنگ کردن یک فضای یک پارچه و یک تکه آسان تر می باشد و با صرف انرژی کمتری انجام می گردد. البته وقتی کار بصورت کامل به یک نقاش ساختمان واگذارمی گردد این مورد بطور کلی بر روی سایر بخش ها محاسبه و برآورد می گردد.

۳. شیوه قیمت دهی

برای بیشتر بخش های ساختمان،  دستمزد نقاشی ساختمان بر اساس متراژ مترمربع می سنجند. ارتفاع سقف هم عامل تاثیرگذاری بر قیمت گذاری می باشد. در اینجا یک مدل قیمت گذاری نقاشی ساختمان را با هم مرورمی کنیم:

برای بدست آوردن حجم کار نقاشی دیوارها بایستی متراژ خانه را در عدد ۳ ضرب کنید. مثلا یک خانه ۶۰ متری، ۱۸۰ مترمربع سطح قابل رنگ آمیزی دارد. مساحت سقف هم که با مساحت خانه برابر می باشد. یعنی در نهایت چیزی معادل ۲۴۰ مترمربع. در اغلب موردها یا در واقع در یک حالت استاندارد، دیوارها، سقف آشپزخانه، دستشویی و حمام، رنگ روغنی درجه یک و سقف جاهای دیگر رنگ پلاستیک درجه یک می خورند. در نتیجه اگر هزینه متوسط که میانگین رنگ روغن و پلاستیک برای دیوار و سقف می باشد را مترمربعی ۷۰۰۰ تومان در نظربگیریم، نقاشی کامل یک خانه ۶۰ متری چیزی معادل ۱۸۰۰۰۰۰ تومان تمام می گردد.

۴. مقدار رنگ

رنگ های با کیفیت بهتر یا برندهای مطرح تر قیمت بالاتری داشته و طبیعتا تاثیر مستقیم بر هزینه کلی کار نقاشی ساختمان دارند. معمولا برای اتاق ها یک سطل کامل رنگ و برای فضاهای کوچکتر مثل سرویس بهداشتی و حمام کمتر از این مقدار مصرف می گردد.

۵. بافت دیوار

دیوارهای کارشده و غیر گچی که یا بافت دار هستند و یا با مصالحی مثل آجرهای تزئینی فضاهای داخلی طراحی شده اند مقدار بیشتری رنگ مصرف می کنند و در نتیجه در هزینه نهایی نقاشی ساختمان تاثیر دارند.

۶. کارهای جزئی و ظریف کاری

بخش های کارشده سقف و دیوارها مثل گچ بری و سقف کاذب که نیاز به کار بیشتر و گاهی اوقات متریال متفاوت دارند، باعث تغییر هزینه نقاشی ساختمان می شوند. همچنین رنگکاری آرک ها یا چهارچوب در و پنجره به دلیل نیاز داشتن به زیرسازی اولیه و بتونه کاری و کار بیشتر از عوامل موثر دیگر بر هزینه کل نقاشی ساختمان هستند.

۷. کارهای تعمیراتی و اصلاحی

بعضی از فضاها که در دو سر طیف قدیمی و جدید قراردارند، زیرسازی و بسترسازی مناسب را هم به کارهای نقاش اضافه می کنند. مثلا ساختمانی که تازه نازک کاری شده و دیوارهای گچی دارند و تا بحال رنگ نخورده اند در یک پروسه زمان بر و با دقت مورد بتونه کاری و سمباده کاری قرارمی گیرند. فضاهای قدیمی تر و یا جاهایی که از آخرین نقاشی شان سالها می گذرد هم زیرسازی نیازدارند و در نتیجه هزینه ی دیگری به کار نقاشی ساختمان اضافه می کنند. در بعضی از پروژه های نقاشی ساختمان کار به دلیل نم و رطوبت به وجودآمده در دیوارها یا سقف و پس از کار عایق بندی انجام می گردد. اگر چه که این دو خدمت توسط دو تخصص مختلف انجام می شوند، نیاز به زیرسازی اساسی بر روی دیوارهای تازه بازسازی شده باعث افزایش هزینه کلی کار خواهدبود.

گروه یاور با کادری مجرب در حوزه کاشی کاری نیز در خدمت عزیزان میباشد.