پایان نامه شیمی : محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۳-۴- نکاتی مربوط به ساختار­‌های هیدرات

هیدرات‌­های گازی طبیعی، به­طور معمول در ساختار مکعبی sI، ساختار مکعبی sII یا در ساختار sH تشکیل می­شوند.

پیوند هیدروژنی اساس بر­همکنش‌­های پیوند مولکول‌­های آب در ساختار چهار­ضلعی شبیه به یخ است. خوشه­‌های آب پنج و شش­ضلعی به وسیله­‌ی پیوند هیدروژنی تشکیل می­شوند که بار­ها در آب یافت می­شوند. خوشه­‌های مربع در فواصل کمتر وجود دارند[۶].

یک حفره‌­ی مشترک ساختار­‌های هیدرات، دوازده­وجهی پنج­ضلعی است.

فضا­‌های بین حفره­‌های ۵۱۲ بزرگتر از حفره­‌های ۵۱۲۶۲ در ساختار  sI، یا حفره­‌های ۵۱۲۶۴ در ساختار sII هستند. در ساختار sH، هر دو حفره‌­ی بزرگ (۵۱۲۶۸) و حفره­‌های متوسط (۴۳۵۶۶۳) بین لایه­‌های حفره­‌های ۵۱۲ شکل گرفته­اند.

مولکول­‌های کوچک علاوه بر اشغال کردن حفره­‌های کوچک، حفره­‌های بزرگ را نیز اشغال می­کنند. مولکول­‌های بزرگ تنها با اشغال حفره­‌های بزرگ می­توانند ساختار­‌های sI و یا sII را پایدار کنند. در ساختار H لازم است که هر دو حفره‌­ی بزرگ و کوچک اشغال شوند.

اشغال حفره­‌های هیدرات و ساختار هیدرات به میزان زیادی توسط اندازه‌­ی مهمان در ساختار sI و sII تعیین می­شود. در ساختار sH، اندازه و شکل برای مولکول مهمان ضروری است. بر­همکنش­‌های دافعه‌­ی بین مهمان و میزبان باعث پایداری ساختار هیدرات می­شود. نسبت اندازه‌­ی مهمان به حفره یک راهنمای کلی برای تعیین ساختار­‌های بلوری و اشغال قفس است [۶].

 

۱-۴- مشخصات مولکول مهمان

هیدرات‌­های گازی بر اساس مولکول مهمان نیز تقسیم شده­اند. این تقسیم­بندی بر اساس دو عامل ماهیت پیوند شیمیایی مولکول مهمان و اندازه و شکل آن صورت می­گیرد [۷]. جفری[۱] با این بیان که مولکول­‌های مهمان نمی­توانند شامل یک یا تعدادی از گروه­‌هایی با پیوند هیدروژنی نسبتاً قوی باشند، آن­ها را بر اساس ماهیت شیمیایی طبقه­بندی کرد. مولکول‌­های ترکیبات گاز طبیعی دارای پیوند هیدروژنی نیستند و بنابر­این ماهیت شیمیایی آن­ها یک محدود­کننده نمی­باشد. در یک بررسی مروری از مولکول­‌های مهمان در هیدرات‌­های گازی، دیوید­سون[۲] بیان کرد در صورتی که محدودیت‌­های ماهیت شیمیایی رعایت شود، تمام مولکول­‌هایی که بین اندازه‌­ی آرگون Å (۸/۳) و سیکلو بوتان Å (۵/۶) قرار می­گیرند، می­توانند هیدرات­‌های sI و sII تشکیل دهند [۸].

[۱] Jeffrey

[۲] Davidson

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

۱-۶- اهمیت هیدرات‌­های گازی

تشکیل هیدرات، چه به­عنوان یک پدیده‌­ی مضر در خطوط انتقال گاز و چه کاربرد‌­های آن در نگهداری و انتقال یا جدا­سازی مواد گوناگون مدّ نظر محققان است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی با فرمت ورد