پایان نامه شیمی : بررسی نظریه تابع چگالی تعادل­های توتومری هترو­آروماتیک­ها :مطالعه NBO

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی نظریه تابع چگالی تعادل­های توتومری هترو­آروماتیک­ها :مطالعه NBO

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۱-۱    خصلت آروماتیکی و قاعده ۴n+2 هوکل (Huckel)

افزون بر بنزن و ترکیبات هم خانواده آن مثل نفتالین و آنتراسین و…، مواد دیگری نیز وجود دارند که به ظاهر هیچ شباهتی به بنزن ندارند، ولی رفتاری مشابه بنزن دارند و به‌عبارت ساده‌تر، آروماتیک هستند. از ویژگی­های این مواد می‌توان به نکات زیر اشاره نمود:

۱. گرمای هیدروژن دار شدن و گرمای سوختن آنها پایین است.
۲. برای انجام واکنش­های افزایشی ، تمایل زیادی نشان نمی‌دهند
۳. در واکنش­های جانشینی الکترونخواهی شرکت می‌کنند.
بررسی‌های تجربی مثل مطالعه خواص فیزیکی و انرژی هیدروژن دار شدن سیستم­ها با تعداد الکترونهای π مختلف به این نتایج منجر شده است که:

۱. مولکول­هایی آروماتیک هستند و خصلت آروماتیکی از خود نشان می­دهند که تعداد الکترون­های سیستم π آنها ، ۲ و ۴ و ۶و ۱۰و… باشد. این ضرورت ، قاعده هوکل یا ۲n+4 نامیده می‌شود. سپس ترکیباتی که برای آنها n=0, 1 , 2 ,… می‌باشد، آروماتیک خواهند بود.

  1. ۲. مولکول باید ساختمان مسطح داشته باشد. تمام ترکیباتی که این دو شرط اساسی در آنها رعایت شده باشد، زوایای پیوندی در آن­ها طبیعی، همپوشانی اوربیتالهای π مناسب و غیر مستقر شدن الکترون­ها به خوبی میسر باشد، پایداری مولکول بیشتر خواهد بود.
    یک مثال واکنش ۳- کلرو سیکلوپروپن با SbCl5 ، ماده پایداری به فرمول C3H3SbCl6 ایجاد می‌کند که در حلال­های دی‌اکسید گوگرد مایع به خوبی حل نشده، ولی در حلال­های غیرقطبی نا محلول است. مطالعه طیفNMR این ماده، سه پروتون هم‌ارزش را به نمایش می­گذارد. این نتایج، با تشکیل کاتیون سیکلوپروپن که کوچکترین مولکول آروماتیک می‌باشد، مطابقت دارد.

۱-۱-۲    ترکیبهای آروماتیک ، هتروآروماتیک و انرژی رزونانس

نتایج تجربی حاصل از واکنش­های هیدروژن دار شدن هیدروکربن­های جوش خورده دو حلقه‌ای و سه حلقه‌ای و… نشان می‌دهد که هر چه تعداد الکترون­های بیشتری در رزونانس شرکت کرده باشند، انرژی آزاد شده بیشتر و پایداری نسبی نیز بیشتر خواهد بود.

 

 

۱-۲     هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAH)

هیدروکربن­های آروماتیک چند حلقه­ای(PAH) ترکیباتی شامل دو یا چند حلقه­ آروماتیک­ به هم جوش خورده هستند که به صورت ایزومرهای مختلفی وجود دارند. این ترکیبات در محیط اغلب به صورت مخلوط­های پیچیده­ای حضور دارند و به صورت منفرد دیده نمی­شوند. بصورت خالص معمولاً جامداتی بی­رنگ تا سفید یا زرد کم رنگ بوده و در رنگ سازی، ساخت پلاستیک­ها، آفت کش­ها و آسفالت جاده­ها به کار می­روند. از جمله این ترکیبات می­توان به نفتالن، اسفنتیلن، آنتراسن، فلورن، فاورانتن، فناترن، بنزو[a] پیرن، بنزو [k] فلورانتن و غیره اشاره نمود.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بررسی نظریه تابع چگالی تعادل­های توتومری هترو­آروماتیک­ها :مطالعه NBO