پایان نامه رشته شیمی : پیش‌تغلیظ واندازه گیری داروی پنتوپرازول سدیم سسکوهیدرات در نمونه­ های حقیقی با­‌‌ استفاده از نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن بهبود داده شده با ستیل تری متیل آمونیوم برماید

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 پیش‌تغلیظ واندازه گیری داروی پنتوپرازول سدیم سسکوهیدرات در نمونه­ های حقیقی با­‌‌ استفاده از نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن بهبود داده شده با ستیل تری متیل آمونیوم برماید

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۵ اصلاح سطح نانو ذرات مغناطیسی

در آماده سازی و ذخیره سازی نانو ذرات به شکل کلوئیدی، پایداری کلوئید از اهمیت زیادی برخوردار است. با پوشش سطحی مناسب، نانو ذرات مغناطیسی می‌توانند درون حلال‌های مناسب پراکنده شوند و سوسپانسیون‌های همگن تشکیل می‌شود که فروسیال۱ نامیده می شوند. آنها یا از طریق حجم زیادی از دانه‌ی پلیمری پراکنده می شوند یا پراکنده شدن از طریق شکستن پوسته ی اطراف هسته در واکنشگرهای کلوئیدی رخ می‌دهند.

توزیع همگن نانو ذرات پخش شده در محلول باعث انتقال جرم مطلوب به سطح و خروج جزء مورد نظر از محلول شده و خاصیت مغناطیسی سایر اجزاء را کاهش می‌دهد. علاوه بر این جاذب های پخش شده، از مشکلاتی مانند ایجاد رسوب در ستون‌های پر شده و غشاءها جلوگیری می‌کنند.

فروسیال‌های سوسپانسیون‌های کلوئیدی از ذرات مغناطیسی  هستند که سیالاتی با قابلیت مغناطیسی را تشکیل می‌دهند که در شدیدترین میدان‌های مغناطیسی به صورت مایع باقی می‌مانند و در نتیجه سیالات مغناطیسی دارای ترکیب منحصر به فردی از سیالیت می‌شوند و توانایی تعامل با یک میدان مغناطیسی را دارا می‌شوند.

سوسپانسیون می‌تواند با یک میدان مغناطیسی خارجی بر‌هم‌کنش داشته باشد و در یک ناحیه‌ی خاص، در یک موقعیت مناسب قرار بگیرند.

برای تثبیت مؤثر نانو ذرات اکسید آهن، اغلب نیاز است پوشش مورد نظر دانسیته ی بسیار بالایی داشته باشد. بعضی از تثبیت کننده‌ها مانند سورفاکتانت ها با یک پلیمر معمولا در زمان آماده‌سازی، از تجمع نانو ذرات جلوگیری می‌کنند. [۱۵، ۱۶].

 

با این حال باید در مورد انتخاب مواد برای پوشش نانو ذرات دقت کرد. پوشش نانو ذرات ممکن است ترکیبی از مواد معدنی و مواد پلیمری باشد.

۲-۵-۱ پوششی‌دهی پلیمری

مواد پوششی پلیمری را می توان به دو صورت مصنوعی و طبیعی طبقه بندی کرد.

۱ – پلیمرهای مصنوعی:

– کوپلیمر پلی (اتیلن – وینیل استات).

– پلی وینیل پیرولیدین (PVP ).

-کوپلیمر پلی (لاکتیک – گلیکولیک اسید) (PLGA).

–  پلی اتیلن گلیکول.

-(PEG) پلی وینیل الکل (PVA).

۲- پلیمرهای طبیعی: ژلاتین، دکستران[۱]، چیتوزان[۲]، پولولان[۳] [۱۵، ۱۶].

۲-۵-۲ پوشش‌های معدنی

این پوشش‌ها که استفاده از آنها بسیار متداول است شامل: اکسیدهای فلزی، فلزات گرانبها، سیلیس و کربن هستند.

۲-۵-۳ پوشش‌دهی سورفکتانت‌ها

یک پوشش فشرده از مولکول‌های سورفکتانت۴ می‌تواند نانوذرات را از اکسیدشدن توسط هوا محافظت کند. سورفکتانت‌های آلی مختلف از قبیل اولئیک اسید، لوریک اسید، تری‌اکتیل فسفریک اسید، ستیل تری متیل امونیوم برماید و… تا کنون برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

مطالعات نشان می‌دهد که سورفکتانت‌هایی که در ساختار زنجیره آلی خود پیوندهای غیراشباع و یا گروه‌های فعال دارند نقش حفاظتی بهتری را در پوشش‌دهی نانوذرات ایفا می‌کنند. برهمکنش‌های عرضی میان عوامل فعال و پیوندهای غیراشباع موجب استحکام و فشردگی بیشتر پوشش مورد نظر می‌شود [۱۵، ۱۶، ۲۰].

۳-۶ سورفکتانت ها

کلمه سورفکتانت مجموعه از کلمات “Surface active agent” می باشد. سورفکتانت ها معمولا ترکیباتی آلی هستند.

سورفکتانت ها موادی هستند که اغلب برای بهینه سازی سطوح جاذب های نانو به طریقه فیزیکی به کار می روند سورفکتانت ها موادی با خاصیت دوگانه اند که دارای یک سر آب دوست و یک سرچربی دوست هستند .

بنابراین به تناسب ساختار مولکولی در حلال های آلی و آب حل می شوند و باعث کاهش کشش سطحی در فصل مشترک هوا-آب و یا روغن-آب می شوند.

ساختار شیمیایی سورفکتانت ها اغلب شامل یک مولکول نسبتا طولانی با یک انتهای آب گریز و انتهای دیگر آب دوست می باشد.

قسمت آب گریز این مواد]یک دنباله هیدروکربنی طولانی[با رزین سازگار بوده و در جهت ان حرکت می کند در حالی که قسمت آب دوست به سمت بیرون جهت گیری نموده ]به سمت فاز آب[ و با احاطه نمودن رزین باعث سازگاری ان با آب می شود.

در واقع سورفکتانت ها موادی هستند که می توانند انرژی سطحی را بین سطوح به میزان زیادی تغییر دهند خاصیت یک سورفکتانت ناشی از دو شخصیتی بودن ساختمان مولکولی ان است به این معنی که همزمان دارای گروه های آب دوست و آب گریز می باشند [۲۱].

۱– Ferrofluid

۱-Dextran

۲-Chitosan

۳-Pullulan

۴- Surface active agent

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پیش‌تغلیظ واندازه گیری داروی پنتوپرازول سدیم سسکوهیدرات در نمونه­ های حقیقی با­‌‌ استفاده از نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن بهبود داده شده با ستیل تری متیل آمونیوم برماید

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 پیش‌تغلیظ واندازه گیری داروی پنتوپرازول سدیم سسکوهیدرات در نمونه­ های حقیقی با­‌‌ استفاده از نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن بهبود داده شده با ستیل تری متیل آمونیوم برماید