پایان نامه رشته شیمی: نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات

قسمتی از متن پایان نامه :

-۱۲- تاریخچه­ی کلسیم فسفات­ها

کلسیم فسفات­ها، ترکیبات شیمیایی موردتوجه بسیاری از علوم، از جمله شیمی، زمین­شناسی، زیست­شناسی و پزشکی هستند. طبق منابع موجود، تلاش­های اولیه برای ایجاد این ترکیبات توسط برزلیوس[۱] در اوسط قرن ۱۹ صورت گرفت. حدود ۷۰ سال پس از آن، ایده­ای مبنی بر وجود فاز­های مختلف کریستال­های کلسیم مطرح شد[۳۷]. کلسیم فسفات­ها در ۸۰ سال گذشته، به عنوان مواد بازسازی استخوان مورد مطالعه قرار گرفتند و در سال ۱۹۲۰، برای اولین­بار در بدن موجودات زنده[۲]، استفاده شدند؛ در آن زمان محققان، تری کلسیم فسفات را به منظور بررسی اثرات آن به عنوان جایگزین استخوان، در بدن حیوانات قرار دادند. در سال­های بعد، برخی دیگر از کلسیم فسفات­ها روی حیوانات مورد آزمایش قرار گرفتند و تاثیر آن­ها در بهبود زخم­های بدن بررسی شد. در سال ۱۹۵۱، برای اولین بار هیدروکسی آپاتیت به موش و خوکچه هندی تزریق شد. این تلاش­ها به عنوان آزمایش­های اولیه پزشکی با نسل اول از مواد زیستی[۳] جایگزین استخوان، شناخته می­شوند.

در اوایل دهه ۱۹۸۰، روش به دست آوردن بیو­سرامیک­های یکنواخت کلسیم فسفات در دمای محیط و یا دمای بدن، از طریق واکنش سمنت­کاری[۴] توسط دانشمندان انجمن دندانپزشکی آمریکا، لگروس و همکاران، براون و چو[۵]، مطرح شد. با این حال، نظر دیگری وجود دارد مبنی بر اینکه کاربرد کلسیم فسفات­ها در ارتوپدی و ترمیم دندان، اولین بار در اوایل دهه ۱۹۷۰توسط دریسکل[۶] و همکاران گزارش شده است[۳۸].

در سال ۱۹۸۵، فورلانگ[۷] و اسبرن[۸]، آزمایشات بالینی خود را با استفاده از ایمپلنت­های پوشش داده شده با هیدروکسی آپاتیت، انجام دادند و گزارش کردند که پوشش­های هیدروکسی آپاتیت برای درمان، موفقیت آمیز بوده و در طی ده سال اخیر تنها کمتر از ۲ درصد با شکست مواجه شده است.

[۱] Berzelius

[۲] In vivo

[۳] Biomaterials

[۴] Cementation reaction

[۵] LeGeros et al. and Brown and Chow

[۶] Driskell

[۷] Furlong

[۸] Osborn

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

نانو­ساختار­های فسفاتی به دلیل نسبت سطح به حجم بالا در مقایسه با مواد توده­ای دارای کاربردهای متنوعی هستند. روش­های سنتزی متفاوتی برای تهیه­ ی این دسته مواد پیشنهاد شده است. در بین این روش­ها، روش سولو(هیدرو)ترمال گزینه­ی مناسبی می­باشد؛ چون علاوه بر این که روش ساده، سریع و ارزان­قیمتی است، می­توان به ترکیباتی با خلوص بالا دست یافت. در تحقیق حاضر، با استفاده از روش سولوترمال و با به­کار­گیری نمک­های آلومینیوم و کلسیم، نانو­ساختار­های فسفاتی آن­ها، با اندازه و مورفولوژی متفاوت سنتز شدند؛ و امید است که در آینده برای کاربرد­های بیولوژیکی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته شیمی با عنوان :نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات