پایان نامه رشته شیمی : سازوکار بازاریابی و فروش مواد شیمیایی در صنایع

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 سازوکار بازاریابی و فروش مواد شیمیایی در صنایع

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۴-۲-۵- سیاست قیمت

برای کالاهای مصرف کننده، قیمت‌ها برای هرکسی، شناخته شده هستند. قیمت‌ها و تفاوت‌ها در ژورنال‌های متعدد، روزنامه‌ها و تلویزیون، ارائه می‌شوند. در مغازه‌ها، قیمت‌ها باید برای هر آیتم نشان داده شوند و قیمت‌ها ممکن است حتی دوبرابر نشان داده شوند تا مقایسه‌ها را تحمیل کنند. زمانیکه قیمت‌ها به وسیلۀ مدیر مغازه تثبیت می‌شوند، آنها برای محصولات استاندارد، قابل مذاکره نیستند. گروه‌های پی آر گاهی اوقات قیمت‌های تخفیف را برای تحریک فروش چهارچوب‌بندی می‌کنند]۱۱[.

در صنعت، سیاست قیمت، یک مسیر زنجیره‌ای را مجاز می‌کند. به طور نرمال، هیچ برچسب قیمتی روی محصولات وجود ندارد. قیمت‌ها یک موضوع از مذاکره هستند و شرایط پرداخت، مقایسه‌های مستقیم را مشکل یا حتی غیرممکن می‌کند]۶و۵[. درحالیکه در بازارهای مصرف کننده، قیمت‌ها مستقیماً یک تابع از تقاضا را دنبال می‌کنند. در بازارهای صنعتی، قیمت‌ها به تقاضای مشتق شده، اشاره می‌کنند. این به این معناست که بازار B2B همچنین تولید کالاهای مصرف کننده را به صورت غیرمستقیم به کار می‌گیرد. بنابراین قیمت‌ها همچنین یک رفتار متفاوت را نشان می‌دهند و رنج تفاوت‌های قیمت در بازار، گاهی اوقات ممکن است نسبت به بازارهای مصرف کننده، نرم‌تر باشد. بنابراین، تصحیحات به وسیله نیروهای بازار برای قیمتهای کالاهای صنعتی، نسبت به کالاهای مصرف کننده دیرتر اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات، قیمت‌ها موضوع توافق‌ها بین شرکت‌کنندگان بازار هستند. علاوه بر این، قیمت‌ها اغلب برای قراردادهای بلندمدت، زودتر تثبیت می‌شوند و زمانیکه تغییرات در بازار اتفاق می‌افتد نمی‌توانند فوراً قیمت‌ها تنظیم شوند]۷[.

تعدادی متدولوژی‌های (روش شناسی‌های) اساسی در یافتن یک قیمت، وجو دارد. در ابتدا یک شرکت باید استراتژی محصولش را تثبت کند و تعیین کند که در کدام بخش بازار، ارائه می‌شود: گزینه‌های اصلی، بخش تخفیف (قیمت پایین) یا بخش پری‌میوم را (قیمت بالا) هستند. البته بی‌نهایت درجۀ بین دو موقعیت بالا، ممکن‌اند، البته با محدودیت‌های مشخص، یک احتمال سوم با سیاست به وجود می‌آید که یک روش بازار هیبرید است. این مشهود است که قیمتهای بالا می‌توانند با یک کیفیت و خدمات بعدی را داشته باشند. ولی قیمتهای تخفیف‌دار، نمی‌توانند خدمات فوق معمولی را توجیه کنند. با این وجود در همه بخش‌ها، رقابت قوی، مورد انتظار است و یک شرکت باید سیاست قیمت‌اش را تعیین کند. فرآیند یافتن یک قیمت می‌تواند در روشهای متفاوت انجام شود]۹و۸[:

– به وسیله برآورد

– به وسیله معاینه

– به وسیله محاسبه

اولین روش که اغلب به روش شرکتهای کوچک بدون هیچ تحقیق بازاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار پرخطر است و نیاز به تجربه بازار گسترده به وسیله برآورد کننده دارد. دومی، حداقل رقبا را درنظر می‌گیرد و روی یک قیمت در رنج متوسط آماری از همه رقبا، متمرکز است. این پرخطر است، چون آن ساختار هزینه خود شرکت را منعکس می‌کند. سومین روش به نظر دقیق می‌‌رسد، چون آن براساس محاسبه است. اما این ایمنی، تنها فوق صوری (تصوری) است، چون در حسابداری هزینه، هر نتیجه مطلوبی می‌تواند به وسیله محاسبه دقیق نه تنها به وسیله ویرایش فرضیات عملکرد به دست آید. اقتصاددانان می‌گویند: هیچ چیزی وجود ندارد که به کنترل کننده نتواند سریعاً عدم سود را شناسایی کند]۳[. برای همین محصول، قیمتهای متفاوت قابل ملاحظه‌ای وجود دارند و فرقی نمی‌کند که روش هزینه‌بندی مستقیم انتخاب شود، یا هزینه‌بندی کامل یا روشهای مدرن از هزینه‌بندی هدف و هزینه‌بندی مبتنی بر فعالیت. پاسخ به این سئوال که کدام روش باید استفاده شود، این است که آن به بازار، فرآیندهای تولید یا سیاست تجارت بستگی دارد.

قیمت‌ها، انعطاف پذیرترین ابزار در بازرایابی هستند که می‌تواند در طول زمان بدون هیچ مشکلی تغییر کند. در عمل، قیمت‌ها، تا حد زیادی در طول زمان تفاوت می‌کنند و اصلاً ثابت نیستند. قیمت به عنوان یک بخش از ترکیب بازاریابی، استراتژی‌های متفاوت را مجاز می‌کند که چگونه وارد یک بازار شوند و چگونه یک قیمت درست را بیابند]۱۲و۱[.

دو احتمال اصلی از سیاستهای قیمت وجود دارد. سیاستهای بلندمدت و سیاستهای کوتاه‌مدت که هرکدام چندین هدف دارند]۵و۲[.

سیاستهای کوتاه مدت: ماکزیمم سازی سود / ماکزیمم سازی برگشت / استراتژی‌های اسکیمینگ [۱]

سیاستهای بلندمدت: نفوذ در بازار / کیفیت و هدایت خدمات / هدایت هزینه

ماکزیمم سازی سود، جریان نقدینگی، یا برگشت سرمایه، جذاب‌ترین هدف برای انجام تجارت به نظر می‌رسد. این سیاست به نوع شاخه تجارت و محصول بستگی دارد. اگر هیچ دنباله صعودی در تجارت وجود نداشته باشد، و اگر محاسبه قیمت یک شرط باشد، در این مورد نزدیک کردن قیمت به ماکزیمم می‌تواند، پیشنهاد شود. اما در سایر موارد، این می‌تواند یک سیاست کوتاه مدت باشد. یک مشتری حتی اگر از محصول، ناراضی باشد، احتمالاً تلاش خواهد کرد تا یک عرضه کنندۀ ارزانتر را در آینده بیابد که مشکلاتی را برای فروشندگانی ایجاد می‌کند که تلاش می‌کنند تا سهم بازار را افزایش دهند]۵و۴[.

برگشت به عنوان معیار می‌تواند در مواردی که حسابداری هزینه‌ها پیچیده است، ارائه شود. برای مثال، در توسعه‌های مشترک، درجائیکه یک تقسیم دقیق از هزینه بین شرکا مشکل است، به خاطر دلایل سادگی، برگشت، هدف و اندازه‌گیری از موفقیت است. یک تقویت برای ارقام فروش می‌تواند همچنین به وسیله یک فروش برنامه‌ریزی شده از کل تجارت، تحریک شود تا بدست آوردن بودجه‌های اضافی را در طول فرآیند بودجه‌بندی داخلی اعمال کند]۶[.

[۱] skimming

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 بررسی سازوکار بازاریابی و فروش مواد شیمیایی در صنایع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  سازوکار بازاریابی و فروش مواد شیمیایی در صنایع با فرمت ورد