پایان نامه رشته شیمی : ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۳-۱٫ نقش کاتالیست‌های نانو ساختار در حذف آلاینده‌های زیست محیطی :

مواد کاتالیستی جزء قدیمی‌ترین مواد نانو ساختار به شمار می‌روند که بسیار قبل‌تر از مطرح شدن علم و فناوری نانو شناخته شده‌اند. کاربرد کاتالیست‌ها در حوزه‌های گوناگونی مطرح می‌باشد که یکی از کاربردهای مهم آنها حذف آلاینده‌های زیست محیطی است. کاربرد موفق پروسه‌های کاتالیستی به مؤثر بودن کاتالیست بستگی دارد که خود متاثر از سه فاکتور فعالیت، گزینش و پایداری می‌باشد ]۹[. کاتالیست‌های پیشرفته امروزی در شکل مواد نانو کریستالی و نانو منفذی طراحی می‌شوند. با کنترل دقیق اندازه کریستال، مساحت سطوح، مواد
تشکیل‌دهنده، انتشار اجزاء، ساختار و اندازه منافذ می‌توان فعالیت، گزینش و پایداری این کاتالیست‌ها را تا حد زیادی بهینه و آنها را تبدیل به کاتالیست‌هایی مؤثر برای حذف آلاینده‌های زیست محیطی نمود [۵۵ و۸۰].

 

۱-۴٫ فرآیند سل-ژل در سنتز نانو فوتوکاتالیست‌ها  :

سل-ژل را می‌توان متداولترین روش تولید نانوذرات در فاز مایع دانست. دلیل این موضوع به سهولت روش، عدم نیاز به تجهیزات ویژه و تنوع محصولات تولیدی برمی‌گردد. در این فرآیند، مواد اولیه‌ایی که برای رسوب‌دهی مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً به وسیله‌ی تعداد زیادی لیگاند (اجزاء فرعی که شامل فلز نیستند) احاطه شده‌اند[۶۱]. سل[۱]: عبارت است از مخلوط کلوئیدی که ذرات جامد به صورت معلق در مایع قرارگرفته‌اند. کلوئید مخلوط معلقی است که در آن فاز توزیع شده بسیار کوچک (۱۰۰-۱ نانومتر) است. در این شرایط نیروی موجود بین ذرات از نوع نیروهای با برد کوتاه مانند نیروی جاذبه واندروالسی و بارهای الکتریکی سطحی هستند. وجود این نیروهای ضعیف منجر به ایجاد حرکت براونی و تصادفی ذرات در محلول می‌شود.

ژل[۲]: ساختار پیوسته‌ای از مولکول‌های بزرگ آلی- فلزی است که حالت الاستیک دارد. معمولاً ژل، محصول واکنش هیدرولیز است.

 

مراحل فرآیند سل- ژل :  

– هیدرولیز[۳]و تراکم[۴] پیش ماده‌های مولکولی و تشکیل سل.

– ژل شدن[۵] (حالت واسطه سل-ژل).

– ماندگاری.[۶]

– خشک شدن.

 

۱-۵٫ تجزیه‌ی فوتوکاتالیستی  :

فرآیندهای فوتوکاتالیزوری به دلیل توانایی جهت حذف گونه‌های آلاینده موجود در سیال‌های آبی توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. مزیت اصلی این روش قابلیت حذف گونه‌های آلاینده محیط‌های آبی، غیراختصاصی بودن آن و امکان تصفیه سیال‌های با غلظت بسیار کم آلاینده است. ترکیب نور فرابنفش با فرآیندهای اکسیداسیون می‌تواند باکتری‌ها و ترکیب‌های آلی حل شده را از محلول حذف کند.

فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته[۷](AOP) نظیر UV/H2O2 نیز منجر به تخریب نسبتاً سریع و کامل ترکیب‌های آلی می‌گردند. اما در تصفیه پساب‌های آلی، فوتوکاتالیز توسط نیمه‌هادی بیش از سایر روش‌های اکسیداسیون مورد توجه است، زیرا نیمه‌رساناها غیرسمی هستند و به وسیله صاف کردن یا سانتریفیوژ بازیافت می‌شوند [۱۹].

[۱] Sol

[۲]  Gel

[۳]  Hydrolysis

[۴]  Condensation

[۵]  Gelatin

[۶]  Aging

[۷]  Advanced Oxidation Processes

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 ساخت و مشخصه‌یابی فوتوکاتالیست‌های پایه نانوتیتانیا برای گوگردزدایی ترکیب مقاوم گوگردی دی‌بنزوتیوفن

دسته‌بندی نشده