پایان نامه رشته شیمی: تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی

قسمتی از متن پایان نامه :

به طور معمول، مواد فعال کاتالیستی ترکیبات نادر و گران­بهایی هستند. فلزات گروه پلاتین[۱] که به PGM معروفند، شش فلز اوسمیوم  (Os)، ایریدیوم  (Ir)، رودیوم  (Rh)، روتنیوم (Ru)، پالادیم (Pd)  و پلاتین (Pt) را شامل می­شود. فلزات PGM گران­بها بوده و معروفترین عناصر کاتالیستی هستند. از این رو ارایه روش­هایی برای صرفه جویی اقتصادی مناسب همراه با بهبود عملکرد برای چنین کاتالیست­هایی ضروری است. روش­های زیر در برگیرنده چنین رویکردهایی هستند:

۱- ساختارهای هسته- پوسته[۲] :در یک نانوساختار، این اتم­ها­ی سطح هستند که نقش اصلی را بازی می­کنند. معمولاً اتم­هایی که در مرکز یک نانوتوده قرار می­گیرند، نقش عملکردی خاصی ندارند. در طراحی یک نانوساختار هسته- پوسته مانند Pt @SiO2، فلز کاتالیستی گران­بها نقش هسته را بازی کرده و از یک ماده ارزان همچون سیلیکا در پوسته استفاده می­شود. همچنین می­توان از نانو ذرات مغناطیسی به عنوان هسته استفاده نمود. در روش هسته- پوسته نه تنها فعالیت کاتالیست تا حد زیادی حفظ می­شود، بلکه در مصرف فلزات پرقیمت نیز تا حد زیادی صرفه جویی می­گردد.

۲- استفاده از مواد متخلخل به عنوان بستر: از مواد متخلخلی مثل سیلیکا یا سیلیکاژل (آیروژل سیلیکا که از روش سل ژل به دست می­آید)، آلومینا[۳] و زئولیت به عنوان بستر کاتالیست­ها استفاده می­شود. نانو ذرات فلزی به صورت یکنواخت روی بستر نشانده می­شوند تا سطح فعال افزایش یابد. کاتالیست Pt/SiO2 از این دسته است.

۳- نانو ذرات دوفلزی[۴]: در این رویکرد، نانوکاتالیست به صورت آلیاژی از فلز گران به همراه فلز ارزان قیمت مورد استفاده قرار می­گیرد. یکی از موارد پرکاربرد در این زمینه نانو ذرات PtFe (آلیاژ آهن و پلاتین) است.

۴- نانوخوشه­های دوفلزی[۵]: در نانوخوشه­هایی دوفلزی، فلز ارزان در مرکز و فلز گران قیمت کاتالیستی بر سطح وجود دارد. برای مثال نانوخوشه با مرکز Ni و سطح Pt یه عنوان یک نانوخوشه دوفلزی مطرح است.

۵- استفاده از بستر اکسید فلزی: یکی از معمول­ترین اکسید­های فلزی که به عنوان بستر برای کاتالیست­های گران­بها مورد استفاده قرار می­گیرد تیتانیوم­دی­اکسید است. کاتالیست Au/TiO2 نمونه­ای از این دست است. اگر اکسیدهایی از فلزات با ساختاری شبکه­ای فلوریت[۶] مثل CeO2،  ZrO2و ThO2 با ناخالصی­هایی از جنس اکسید فلزات قلیایی یا قلیایی خاکی بهبود یابند، به عنوان بستر کاتالیست مورد استفاده قرار می­گیرند. در ساختار فلوریت، آنیون­ها در گوشه­های یک مکعب کوچک داخل یک مکعب بزرگ از کاتیون­ها هستند که کاتیون­ها در گوشه­ها و وسط وجه­های مکعب بزرگ قرار دارند.

[۱] Platinum group metals

[۲] Core-shell

[۳] Alumina

[۴] Bimetallic nanoparticle

[۵] Bimetallic nanoclusters

[۶] Fluorite

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

با استفاده از کاتالیست زیرکونیوم فسفات که به صورت نانو ذرات تهیه گردید برخی از واکنش­های مرسوم و مهم در شیمی آلی مورد بررسی قرار گرفت که نتایج به دست آمده نشان می­دهند این کاتالیست از کارایی مناسبی برخوردار می­باشد. همچنین، دو نوع زیرکونیوم فسیفات تعوض­یون شده شامل مس زیرکونیوم فسفات و روی زیکونیوم فسفات تهیه گردید. این دو کاتالیست نیز فعالیت کاتالیستی قابل قبولی از خود نشان می­دهند. کلیه واکنش­ها در شرایط بدون حلال انجام پذیرفت که از نقطه نظر شیمی سبز هائز اهمیت می­باشد. امکان بررسی و مطالعه­ی بیشتر در مورد نحوه­ی تهیه این کاتالیست­ها وجود دارد تا بتوان کارایی آن­ها را افزایش داد و جانشین مناسبی برای برخی کاتالیست­ها موجود گردادند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تهیه، شناسایی و استفاده از کاتالیست های نانو ذرات زیرکونیوم فسفات و برخی کاتیون های (Cu2+, Zn2+) تعویض یون شده ی آن در برخی واکنش های شیمی آلی