پایان نامه رشته شیمی : بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱٫۱٫۱      طراحی برای بهره وری انرژی

منشاء و میزان انرژی مورد نیاز فرآیندهای شیمیائی باید اثرات زیست محیطی و اقتصادی استاندارد و قابل قبولی داشته باشد. تا آنجا که امکان دارد، فرآیندهای سنتزی در فشار و دمای محیط انجام شوند. به ویژه در صنایع پتروشیمی و تولید مواد شیمیایی، وقتی دما برای انجام یک فرآیند شیمیایی افزایش می یابد، به تبع آن هزینه سیستم های خنک کننده نیز افزایش می یابد. ضمن اینکه برای بالا بردن دما و حرارت نیاز به منبع انرژی و سوخت بیشتر می باشد، که آن هم هزینه بر است.

لذا طراحی واکنش هایی با انرژی فعال سازی کمتر ضرورت می یابد. راهکار رسیدن به این هدف مهم با ابداع روش های جدید محقق می شود و استفاده از کاتالیزگرها نیز منجر به کاهش انرژی می شود.

۱٫۱٫۲      استفاده از ذخایر تجدید پذیر

از مواد خامی استفاده شود که – هر زمان که از نظر تکنیکی و اقتصادی عملی باشد – تجدید پذیر باشند.

در زمینه انرژی باید از منابع فسیلی کمتر استفاده گردد و به جای آن از پیل های سوختی، انرژی بادی، خورشیدی و … استفاده گردد. و برای مواد اولیه نیز باید بیوگازها جایگزین سوختهای فسیلی و گاز طبیعی گردد.

طبیعی است که باید هزینه، زمان، سرعت و دسترسی به منابع جدید انرژی تجدیدپذیر  نیز مد نظر باشد.  بنابراین در مبحث انرژی نیز مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی اهمیت دارد.

۱٫۱٫۳      کاهش مشتقات

در یک فرآیند سنتزی تا حد امکان از مشتق سازی های غیر ضروری، محافظت زدائی و … باید اجتناب شود، زیرا این مراحل نیازمند مواد اضافی، استفاده از حلال و انرژی بیشتر هستند.

واکنش های دومینو[۱]و یک ظرفی[۲]از اهمیت ویژه ای برخوردارند زیرا بدون جداسازی و خالص سازی هر مرحله از یک واکنش چند مرحله ای، همه مراحل واکنش در یک ظرف انجام می پذیرد.

۱٫۱٫۴      کاتالیزگر

استفاده از کاتالیزگر های همگن و ناهمگن به عنوان یکی از اصول اساسی شیمی سبز می باشد.چون کاتالیزگرها می توانند دسترسی به تعدادی از اهداف شیمی سبز شامل کاهش استفاده از مواد، افزایش صرفه جویی اتمی و کاهش مصرف انرژی را ممکن سازند

کاتالیزگرهای ناهمگن به عنوان یک بستر عمل کرده و جداسازی آنها از محصول واکنش ساده است. به عنوان مثال در واکنش های شیمیایی که با اسید کاتالیزمی­شود معمولا اسید سولفوریک کاربردهای زیادی دارد – در سالهای اخیر رزین اسیدی سلیکاسولفوریک اسید ، سیلیکا کلرید همچون نافیون-H  و رزین داوکس به عنوان کاتالیزگر ناهمگن مورد توجه و بطور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند و در موارد زیادی قابل بازیابی بوده و در چندین مرحله استفاده شده اند. اخیرا از نمک های هیدروژن سولفاتها M(HSO4)nنیز به عنوان کاتالیزگرهای ناهمگن استفاده فراوانی شده است

در مطالعات مربوط به کاتالیزگرها و آنزیم­ها دو کمیت مهم با نام­های عدد تبدیل[۳]و فرکانس تبدیل[۴]مطرح می­شود، که در بعضی منابع به صورت Kcat. نیز نمایش داده شده­اند.

[۱]Domino Reaction

[۲]One – Pot

[۳]Turnover Number

[۴]Turnover frequency

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل