پایان نامه ارشد شیمی: واکنش آریل گلی اکسال ها با دی آمین های مختلف تحت شرایط مایکروویو

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 واکنش آریل گلی اکسال ها با دی آمین های مختلف تحت شرایط مایکروویو

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۱٫ روش سنتز مشتقات:

روش های مختلفی برای سنتز کینوکسالین ها ارائه شده است. یک روش عمومی برای سنتز آنها واکنش تراکمی ۱و۲-دی آمین با ترکیبات ۱و۲-دی کربونیل می باشد. این روش ها دامنه سنتز هتروسیکل ها را افزایش می دهند. در این پایان نامه ما متد سریع کاتالیزور ید تحت شرایط مایکروویو را برای سنتز کینوکسالین ها با بازده بالا در حضور حلال اتانول/آب (۱:۱) به وسیله تراکم ترکیبات دی آمین-دی کربونیل بیان می کنیم.قابل ذکر است که واکنش بین ترکیبات دی آمین و ترکیبات        دی کربونیل بدون حضور کاتالیزور تحت هیچ شرایطی انجام نمی شود.

این واکنش ها را بااستفاده از حلال های مختلف تحت شرایط کاتالیزور ید و مایکروویو انجام دادیم که از بین آنها بهترین حلال اتانول/آب (۱:۱) انتخاب شد.

 

ردیف حلال زمان (دقیقه) بازده%
۱ متانول ۳ ۴۱
۲ اتانول ۳ ۶۵
۳ تتراهیدروفوران (THF) ۵ ۴۸
۴ دی کلرومتان ۳ ۲۷
۵ تتراهیدروفوران/آب (۱:۱) ۵ ۳۶
۶ آب ۵ ۳۸
۷ استونیتریل ۳ ۷۲
۸ اتانول/آب (۱:۱) ۳۰ثانیه ۹۹

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

با توجه به اهمیت حلقه­های پیریدو پیرازینی و پیرازین دی ‌کربونیتریل و کینوکسالینی در ترکیبات طبیعی و همچنین خواص دارویی این ترکیبات، یک روش مناسب و کارآمد و در عین حال ساده برای سنتز ترکیبات پیریدو پیرازین و پیرازین دی‌کربونیتریل در این بخش از پایان نامه گزارش می‌شود. در این روش سنتزی مشتقات استوفنون  طی چهار واکنش متفاوت دو مرحله‌ای به مشتقات هتروسیکلی ۳-آریل پیریدو ]۲و۳-b] پیرازین ‌ها و مشتقات ۵-آریل پیرازین-۳،۲–دی کربونیتریل  و ۲-آریل کینوکسالین ها و ۲-آریل ۶-نیترو کینوکسالین ها تبدیل می­ شوند.  مرحله اول شامل اکسایش مشتقات استوفنون با استفاده از اکسیدان ۲SeO به آریل گلی اکسال مربوطه  می باشد که در مرحله­ی بعد در واکنش با ۲و۳-دی آمینو پیریدین  در حضور حلال EtOH/H2O و ۲و۳-دی آمینومالو نیتریل در حضور حلال EtOH/H2O و اورتوفنیلن دی آمین در حضور حلال EtOH/H2O و۴-نیترو-۱و۲-دی آمینوبنزن در حضور حلال EtOH/H2O به ترتیب مشتقات هتروسیکلی          ۳-فنیل پیریدو ]۲و۳-b] پیرازین ها و مشتقات ۵-فنیل پیرازین-۳،۲–دی کربونیتریل و مشتقات ۲-آریل کینوکسالین و مشتقات ۲-آریل-۶-نیترو کینوکسالین را تولید می‌ کنند.

کارهای انجام شده در این پایان نامه جزو واکنش‌های افزایش هسته‌دوستی بر روی گروه‌های کربونیل می‌باشد. در این سری از واکنش‌ها حضور گروه‌های کشنده و دهنده در مجاورت گروه کربونیلی بر روی سرعت انجام واکنش اثرگذار می باشد، همچنین قدرت گروه‌های هسته‌دوست نیز بعنوان عامل اساسی در این سری از واکنش‌ها مطرح می‌‌باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  واکنش آریل گلی اکسال ها با دی آمین های مختلف تحت شرایط مایکروویو