پایان نامه ارشد شیمی : محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۵- هیدرات­های گازی در طبیعت

دانشمندان روسی با بهره­گیری از روش­های نظری در سال ۱۹۷۰ محاسبه کردند که باید رسوبات طبیعی هیدرات­های گازی در سطح زمین وجود داشته باشند. هنگامی که در سال ۱۹۸۰ نمونه­های هیدرات گازی از کف دریا توسط کشتی­های روسی و همچنین در فلات قاره­ی آمریکا توسط کشتی­های حفاری بازیافت گردید، این تئوری تأیید شد. در اواخر قرن بیستم، برخی مباحث مهم و جهانی و بسیاری از کشور­ها را بر این داشت که برنامه تحقیقاتی بین المللی برای تحقیقات در زمینه­ی هیدرات­های گازی طرح نمایند. مهمترین این اقدامات توسط کشور­های ژاپن، کانادا، آمریکا و هند انجام شد[۱۶]. تخمین­های بسیار متنوعی در مورد میزان منابع جهانی هیدرات­های وجود دارد و اغلب پیش­بینی می­کنند که هیدرات­های گازی با سایر منابع گاز طبیعی، به­صورت ترکیب شده وجود دارند.

پیش­بینی­های اخیر از مقدار حجم گازی که در هیدرات­های گازی محبوس شده است، در محدوده صد هزار تا یک میلیون تریلیون فوت مکعب خبر می­دهد. اگر فقط ۵ درصد از مخازن گازی هیدراته قابل برداشت باشند، مقدار آن به مقدار گاز­های پیش­بینی شده قابل برداشت از منابع گازی غیر­هیدراته خواهد رسید. در شکل (۱-۷) منابع هیدرات­های گازی نسبت به سایر منابع هیدرو­کربنی نشان داده شده است[۱۶].

هیدرات­های گازی دور­تا­دور کره­ی زمین، خارج از رسوبات پوسته­ای قاره­ها، در اعماق بیش از ۵۰۰ متر و در جا­هایی که دما فقط چند درجه بالاتر از نقطه انجماد آب است و همچنین در بسترهای قطبی یافت می­شوند. منطقه پایداری هیدرات گازی[۱]، یعنی محلی که هیدرات­های گازی پایدار هستند، بستگی به دما، فشار، تغییرات گرمایی، حجم و ترکیب درصد گاز دارد. عوامل فوق، محدوده­ای که منطقه پایداری هیدرات گازی تشکیل می­شود، را هم کنترل می­کنند. در شکل                                           (۱-۸) منابع پیش­بینی شده و کشف­شده­ی هیدرات­های گازی در کره­ی زمین نشان داده شده است[۱۶].

هیدرات متان یکی از بالقوه­ترین منابع گازطبیعی در آینده نزدیک است زیرا مقادیر عظیمی از مخازن آن به شکل هیدرات­های گازی در رسوبات دریایی و مناطق لجنی سراسر دنیا وجود دارد. هر چند هیدرات­های گازی هیدرو­کربن­هایی دارند که تمام آن­ها بی­رنگ نیستند. بعضی از  هیدرات­های گازی اعماق خلیج مکزیک در طیف­های زرد، نارنجی، و حتی قرمز، به شدت رنگی هستند[۱۵].

[۱] Gas Hydrate Stability Zone (GHSZ)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

۱-۶- اهمیت هیدرات‌­های گازی

تشکیل هیدرات، چه به­عنوان یک پدیده‌­ی مضر در خطوط انتقال گاز و چه کاربرد‌­های آن در نگهداری و انتقال یا جدا­سازی مواد گوناگون مدّ نظر محققان است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی با فرمت ورد