پایان نامه ارشد شیمی : بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱٫۱٫۱      طراحی برای تخریب پذیری

محصولات شیمیایی باید طوری طراحی شوند که در پایان عمل، به مواد بی ضرر و ناپایدار در محیط زیست تبدیل شوند.

به عنوان مثال شوینده های تخریب پذیر امروزه مورد توجه بوده و ظروف یکبار مصرف سلولزی جایگزین مناسب پلی استایرن شده است. مطمئنا در آینده یکی از نشانه های استاندارد سازی محصولات شیمیائی تعیین زمان و بازه زمانی برای تخریب محصول تولید شده خواهد بود.

به همین دلیل شیمی ترکیبات طبیعی بسیار مورد توجه است و بخش اعظمی از علم نوظهور بیوتکنولوژی به تولید مواد طبیعی مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف می پردازد.

۱٫۱٫۲      آنالیز لحظه به لحظه برای پیشگیری از آلودگی

مواد زاید، همیشه در اثر سنتزهای شیمیایی تولید نمی شوند؛ بلکه گاهی اوقات به علت عدم آگاهی و کنترل ضعیف تولید می شوند. کنترل لحظه به لحظه فرآیند، دما، فشار، سرعت خوراک، ترکیب خوراک کارخانه، و ترکیب محصول برای مهندسی شیمی سبز، لازم و اساسی است. به همین دلیل فرهنگ سازی لازم جهت استاندارد سازی و استاندارد پذیری در همه علوم اعم از طبیعی و انسانی مدنظر جوامع مختلف است. طبیعتا تولید مواد و محصولات شیمیایی در صنایع شیمیایی، دارویی و … باید از حساسیت بیشتری برخوردار باشد.

۱٫۱٫۳      شیمی ایمن­تر برای پیش­گیری از حادثه

مواد استفاده شده در فرآیندهای شیمیایی باید به گونه­ای انتخاب شوند، که احتمال حوادث شیمیایی شامل انتشار، انفجار و آتش سوزی را کاهش دهندتا جایی که ممکن است گازهای خطرناک با مایعات قابل کنترل و یا جامدات با قابلیت حمل و نقل آسان جایگزین می گردند.نمونه دیگر سنتز داروهایی است که ضمن دارا بودن آثار جانبی کمتر، ساخت آن آسان باشد تا بتوان آن را با قیمت کمتر به بازار عرضه کرد.

۱٫۲        کوشش­ها و دستاوردهای شیمی سبز

۱٫۲٫۱      سوخت­های جایگزین:

به کارگیری سوخت­های فسیلی در خودروها با رها شدن انبوهی از گازهای گلخانه­ای به جو همراه شده به طوری که دگرگونی­های آب و هوایی را در پی داشته است. از سوختن نادرست آن­ها نیز، مواد سمی به هوا آزاد شده که سلامتی آدمی رابه چالش کشیده است. حتی اگر بتوان بر این دو چالش بزرگ پیروز شد، کاهش روز افزون اندوخته های فسیلی وجود دارد که از آن گریزی نیست. این تنگناها همراه با افزایش روز افزون بهای این گونه سوخت ها، که به نظر می رسد هم اکنون ادامه یابد،پژوهشگران و مهندسان بسیاری را به فکر طراحی خودروهایی با سوخت هیدروژن انداخته است. چرا که منشا این سوخت، آب است که فراوان ترین ماده در طبیعت است و فرآورده­ی سوختن این سوخت در خودرو نیز خود آب است. با این همه، سوخت هیدروژن با چالش بزرگی رو به رو است. فراهم آوردن هیدروژن از آب با فرآیند الکترولیز انجام می شود که برای پیش­برد آن بهای الکتریسیته نیاز است و اکنون نیز بیشتر الکتریسیته از سوختن اندوخته­های فسیلی به دست می­آید. شاید روزی با به کاربردن برخی کاتالیزگرها بتوان از انرژی خورشیدی به جای سوخت های فسیلی در پیش بردن روند الکترولیز بهره گرفت، اما هنوزراهکار کارآمدی برای تولید ارزان هیدروژن پیشنهاد نشده است و به نظر نمی رسد در آینده­ای نزدیک بتوان به چنین توانی دست پیدا کرد. با این همه، برخی دانشمندان امیدوارند بتوانند منشا زیستی برای هیدروژن به وجود آورند [[i]].

[[i]]   Merrill L. etal, ChemMatters,(2003), 7,4.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل