پایان نامه ارشد شیمی : بررسی برخی خواص ترمودینامیکی سیستم­های دوتایی شامل سولفولان با کلروبنزن، برموبنزن و نیتروبنزن در دماهای مختلف

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی برخی خواص ترمودینامیکی سیستم­های دوتایی شامل سولفولان با کلروبنزن، برموبنزن و نیتروبنزن در دماهای مختلف

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۲-۲-چگالی سنج دیجیتالی آنتون پار

دستگاه چگالی سنج آنتون پار یکی از رایج­ترین انواع چگالی سنج دیجیتالی می­باشد که به میزان زیاد مورد استفاده قرار می­گیرد. این دستگاه ، دارای یک سل U شکل با حجم مشخص می­باشد که با انجام حرکات نوسانی چگالی نمونه مورد نظر را اندازه­گیری می­کند.

این دستگاه قبل از شروع نمونه برداری باید کالیبره گردد، که کالیبراسیون آن توسط آب و هوا انجام می­پذیرد. در هنگام کالیبراسیون توسط آب نباید هیچ­گونه حباب هوایی در مسیر لوله U شکل باقی بماند.. بعد از شستشو و خشک کردن و فرایند کالیبراسیون و تنظیم دمای سل، دستگاه برای اندازه­گیری آماده می­باشد و نمونه مورد نظر توسط پمپ خلا به درون دستگاه مکش می­گردد و اندازه­گیری صورت می­پذیرد.

در بررسی انواع روش­ها، مشخص شده است که فرکانس طبیعی لوله­های U شکل که از نمونه پر شده باشند، به سادگی به­صورت کمی قابل اندازه­گیری است. فرکانس طبیعی نه­تنها از خواص مکانیکی لوله در حال ارتعاش می­باشد، بلکه به چگالی ماده پر شده در لوله نیز وابسته است. جهت نوسان بر سطح لوله U شکل عمود است. حجم نوسان­کننده V توسط نقاط مورد نظر که ثابت هستند محدود می­گردد. در درجه حرارت ثابت، چگالی می­تواند از دامنه نوسان با در نظر گرفتن یک لوله خالی با جرم M و یک ثابت نوسان­ مشخص، محاسبه گردد. فرکانس طبیعی این سیستم جرمی با رابطه زیر محاسبه می­شود[۲۰]:

(۲-۹)                      (C ثابت کشسانی فنر)                                     T = 2π

(۲-۱۰)                                                                                         f =

(۲-۱۱)                                                                 ? = T2.  –  = AT2 – B

(۲-۱۲)                                                                                              A =  

(۲-۱۳)                                                                                                      B =

ثابت­های B وA  ، ثابت­های نوسان نوسان­گر می­باشند. جرم لوله خالی ، حجم نمونه داخل نوسان­گر و دوره نوسان  به ترتیب M ، V و T می­باشند. A و B  برای هر نوسان­گر اختصاصی ثابت می­باشند که با اندازه­گیری دامنه در زمانی که نوسان­گر با مواد شناخته شده مانند هوا و آب پر شده باشد، تعیین می­گردند.

اصول تکنیک:

اندازه­گیری دقیق چگالی بر اساس تعیین فرکانس طبیعی است که به طور الکترونیکی تحریک شده باشد و بصورت نوسانگر مکانیکی می­باشد که جرم موثر آن از جرم ناشناخته خودش و جرم کاملا معین ولی ناشناخته حجم نمونه مورد بررسی، تشکیل شده است. به عبارت دیگر برای اطمینان از این که حجم خیلی خوب معین شده است، نوسانگر از یک لوله U شکل میان تهی تشکیل شده است که می­تواند با نمونه مایع پر گردد. تصویر آن در شکل (۲-۶) نشان داده شده است :

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی برخی خواص ترمودینامیکی سیستم­های دوتایی شامل سولفولان با کلروبنزن، برموبنزن و نیتروبنزن در دماهای مختلف

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بررسی برخی خواص ترمودینامیکی سیستم­های دوتایی شامل سولفولان با کلروبنزن، برموبنزن و نیتروبنزن در دماهای مختلف