پایان نامه ارشد شیمی : استفاده از مزوپروسSnO2/Al-MCM-41 تحت تابش نور مریی وماوراء بنفش برای تجزیه نوری رنگدانه متیلن بلو

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 استفاده از مزوپروسSnO2/Al-MCM-41 تحت تابش نور مریی وماوراء بنفش برای تجزیه نوری رنگدانه متیلن بلو

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۲۱-کاتالیزور چیست؟

کاتالیزر ماده­ای است که سرعت واکنش شیمیایی را افزایش می­دهد. کاتالیزر در ابتدا با مواد اولیه تشکیل پیوند می­دهد و آنها را به محصول تبدیل می­کند. سپس محصول از سطح کاتالیزر جدا می­شود و مواد واکنش نکرده برای ادامه واکنش روی سطح کاتالیزر باقی می­مانند. در حقیقت می­توان واکنش­های کاتالیزری را به صورت یک سیکل بسته در نظر گرفت که در ابتدا کاتالیزر وارد واکنش می­شود سپس در انتهای سیکل به شکل اولیه خود بازیابی می­شود. کاتالیزر به فرم­های مختلفی وجود دارد، فرم­های متنوع اتمی و مولکولی، ساختارهای بزرگ زئولیت­ها و آنزیم­ها در گستره کاتالیزرها قرار می­گیرند. کاتالیزرها در محیط­های مختلفی مانند مایعات، گازها یا در سطح جامدات بکار می­رود.

در یک نگاه کلی می­توان کاتالیزرها را به سه زیر مجموعه تقسیم کرد:

  • کاتالیزور همگن
  • کاتالیزور ناهمگن
  • کاتالیزور حیاتی

در کاتالیزر همگن ماده­ای که به عنوان کاتالیزر کار می­کند، با مواد واکنش دهنده در یک فاز گاز یا مایع هستند. هنگامی که یک مرز مشترک فازی، کاتالیزر را از مواد واکنش دهنده جدا سازد آنگاه کاتالیزور را ناهمگن می­نامند. کاتالیزر ناهمگن عمدتاً از طریق جذب سطحی شیمیایی مواد واکنش دهنده روی سطح کاتالیزر صورت می­گیرد.

بسیاری از فرایندها به اعمالی بستگی دارند که با کاتالیزر صورت می­گیرند. ولی کاتالیزرهایی که برای انسان اهمیت بیشتری دارند، کاتالیزورهای طبیعی یعنی آنزیم­ها هستند. این مواد فوق العاده پیچیده، پروتئین­های بزرگی هستند که فرایندهای حیاتی مانند گوارش و سنتز سلولی را کاتالیز می­کنند.

کاتالیزورها می­توانند بصورت اکسیدها، نیتریدها، اسیدها، نمک­ها، بکار بروند. تهیه و آماده­سازی کاتالیزورها ترکیبی از علم و هنر است اما اساس آن برمبنای آزمایش می­باشد. کاتالیزرها برحسب نوع فرایندی که در آنها مورد استفاده قرار می­گیرند به شکل­ها و اندازه­های متفاوتی (میکروسکوپیک، مزوسکوپیک، ماکروسکوپیک) ساخته می­شوند.

در هر کاتالیزر مورد استفاده در صنایع مختلف، علاوه بر فاز فعال ترکیبات دیگری به منظور تغییر در خصوصیات کاتالیزور از قبیل فعالیت، گزینش پذیری، پایداری و غیره استفاده می­شود.

کاتالیزرهای جامد از سه جزء اصلی تشکیل شده­اند: ۱- فاز فعال ۲- پروموتر  ۳- پایه

– انتخاب فاز فلز در تهیه کاتالیزور نقش بسیار مهمی دارد. فلز بایستی طوری انتخاب شود که واکنش­های مورد نظر را به طور کامل انجام داده و قادر به انجام واکنش­های ناخواسته نباشد. فاکتورهای مهم در انتخاب فاز فعال عبارت­اند از: فعالیت، گزینش پذیری، پایداری حرارتی و مکانیکی، قابلیت بازیابی، قیمت، اندازه و شکل ذرات.

– پروموتر به موادی گفته می­شود که به مقدار خیلی کم به کاتالیزور افزوده می­گردد تا فعالیت بهتر، گزینش­پذیری یا پایداری بیشتری را در آن ایجاد کند این ترکیبات به دو صورت فلزی و اکسیدی در ساختار کاتالیزور می­توانند وجود داشته باشند.

– اصطلاح پایه به موادی اطلاق می­شود که قسمت بدنه کاتالیزر را تشکیل می­دهند و جزء فعال کاتالیزور و تقویت کننده­ها روی آن قرار می­گیرند. پایه کاتالیزور اغلب موارد اصلاً فعالیت کاتالیزوری ندارد. اولین خاصیتی که یک پایه کاتالیزور باید داشته باشد خنثی بودن آن از نظر شیمیایی است. پایه کاتالیزور مقاومت مکانیکی و حرارتی لازم را می­دهد و آن را در مقابل خرد شدن و کلوخه شدن محافظت می­کند .

کاتالیزورها دو نقش مهم در علوم نانو Nano)) دارند:

۱-از کاتالیزورها بوسیله برخی از روش ها برای تهیه نقاط کوانتومی نانو لوله ها و نانو ساختار های متنوع دیگر استفاده می شود.

۲-برخی از نانو ساختار ها خودشان می توانند به عنوان کاتالیزور برای انجام دیگر واکنش ها عمل کنند. بنابراین نانو ذرات به دلیل داشتن سطح ویژه یزیاد فعالیت کاتالیستی بیشتری نیز خواهند داشت و راندمان واکنش های شیمیایی و احتراق را افزایش داده و به میزان چشمگیری از مواد زاید و آلودگی ها را کم می کند  [۲۱].

 ۱۳۱- مفهوم فوتوکاتالیست ها و نحوۀ عملکرد آنها:

کلمه فتوکاتالیست از فتو به معنای نور و کاتالیست تشکیل شده است. کاتالیست در حوزه شیمی به موادی گفته می­شود که قابلیت سرعت بخشیدن به واکنش را دارا بوده و عملاً در واکنش شرکت نکرده و صرفاً تامین کننده و یا مسبب واکنش می­باشد. فتوکاتالیست­ها موادی هستند که انرژی را از طول موج خاصی از نور دریافت و باعث انجام واکنش می­گردند. فتوکاتالیست­ها مواد پاک کننده محیطی هستند، هنگامی که نور خورشید و یا فلوئورسانس به آنها برخورد می­کند از روی سطوح آلودگی­ها را برمی­دارند و می­توانند ترکیبات آلی مثل باسیل­ها و بوها را از بین ببرند.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

استفاده از مزوپروسSnO2/Al-MCM-41 تحت تابش نور مریی وماوراء بنفش برای تجزیه نوری رنگدانه متیلن بلو

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 استفاده از مزوپروسSnO2/Al-MCM-41 تحت تابش نور مریی وماوراء بنفش برای تجزیه نوری رنگدانه متیلن بلو