پایان نامه ارشد رشته شیمی: نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات

قسمتی از متن پایان نامه :

-۱۵- تاریخچه­ی آلومینوم فسفات­ها

سنتز آلومینوم فسفات برای اولین بار توسط ویلسون[۱] و فلانیگان[۲] در سال ۱۹۸۲ گزارش شد[۵۴]. قبل از آن، حوزه زئولیت به ترکیباتی که حاوی سیلیس بودند، محدود می­شد[۵۵]. تحقیقات ویلسون و فلانیگان در زمینه غربال­های مولکولی آلومینوم فسفات، دید تازه­ای را به انواع جدیدی از مواد مختلف زئولیتی داد. در سال ۱۹۹۸، تانگ[۳] و همکارانش، نانولوله­های کربنی را درون کانال­های آلومینوم فسفات، با روش پیرولیز مولکول­های تری پروپیل آمین تولید کردند. تاکنون بیش از ۵۳ ساختار برای آلومینوم فسفات­های مختلف با ۱۸ آنالوگ از زئولیت­های طبیعی و مصنوعی ساخته شده است. بعضی از آن­ها توپولوژی مشابه با شبکه­های زئولیت شناخته شده را دارند، اما بسیاری ازآن­ها ساختار ساده­تری دارند[۵۲].

در سال ۲۰۰۱، استنلی[۴]، آلومینیوم فسفات را به روش رسوب­دهی معمولی، از محلول آبی آلومینیوم کلرید و سدیم دی هیدروژن فسفات در دمای اتاق و pH ثابت تهیه کرد[۵۶].

نانو­کریستال­های آلومینیوم فسفات به روش هیدروترمال و با استفاده از پیش­ماده­های آلومینیوم نیترات و فسفریک اسید، در سال ۲۰۰۵ توسط یانگ[۵] سنتز شدند. وی در این پژوهش دما را C˚ ۱۷۵ و زمان را ۴ ساعت انتخاب کرد. تصویر SEM این نانوکریستال­ها در شکل ۱-۱۹ مشاهده می­شود[۵۷].

[۱] Wilson

[۲] Flanigan

[۳] Tang

[۴] Stanley L. Hem

[۵] Chung-Sung Yang

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

نانو­ساختار­های فسفاتی به دلیل نسبت سطح به حجم بالا در مقایسه با مواد توده­ای دارای کاربردهای متنوعی هستند. روش­های سنتزی متفاوتی برای تهیه­ ی این دسته مواد پیشنهاد شده است. در بین این روش­ها، روش سولو(هیدرو)ترمال گزینه­ی مناسبی می­باشد؛ چون علاوه بر این که روش ساده، سریع و ارزان­قیمتی است، می­توان به ترکیباتی با خلوص بالا دست یافت. در تحقیق حاضر، با استفاده از روش سولوترمال و با به­کار­گیری نمک­های آلومینیوم و کلسیم، نانو­ساختار­های فسفاتی آن­ها، با اندازه و مورفولوژی متفاوت سنتز شدند؛ و امید است که در آینده برای کاربرد­های بیولوژیکی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته شیمی با عنوان :نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات