پایان نامه ارشد رشته شیمی : مطالعه تئوری برهم­کنش در کلاسترهای H2SO4…HNO…(H2O)n (n = 0-2)

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مطالعه تئوری برهم­کنش در کلاسترهای H2SO4…HNO…(H2O)n (n = 0-2)

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

روش از آغازین[۱] :

در این بخش به بررسی یک وسیله­ی مکانیک کوانتومی که بر اساس بهینه کردن بر حسب پارامترهای شیمیایی از قبل اندازه­گیری شده عمل می­نماید، می­پردازیم و آن از آغازین نامیده می­شود. محاسبات از آغازین نتایج را بر حسب ثابت­های فیزیکی پایه­ای مانند: ثابت پلانک، سرعت نور و بار الکترون می­دهند [۶].

این روش، یک روش محاسباتی تقریبی مکانیک کوانتومی است که از دو تقریب اصلی تغییر و اختلال برای حل معادله شرودینگر استفاده می­نماید. این تقریب­ها، تقریب­های ریاضی هستند که در آنها به عنوان مثال به جای تابع موج اصلی از یک تابع ساده­تر استفاده می­شود و یا شامل یک راه حل تقریبی برای حل یک معادله­ی دیفرانسیلی هستند. این روش همه­ی الکترون­های اتم­های تشکیل دهنده­ی مولکول را در محاسبات وارد می­کند.

روش­های نیمه تجربی و از آغازین را از دو دیدگاه، یکی از لحاظ دقت و صحت نتایج حاصل از آنها و دیگری از لحاظ حجم محاسبات مورد نیاز می­توان مورد بررسی قرار داد. روش­های نیمه تجربی حجم محاسبات کمی دارند ولی در عوض نتایج حاصل از آنها در مورد انرژی و ساختار مولکول­ها به ندرت از دقت کافی برخوردار می­باشد و غالبا تنها به عنوان یک حدس اولیه­ی خوب کاربرد دارند ولی نتایج حاصل از روش­های از آغازین غالبا از دقت خوبی برخوردار می­باشند.

در روش­های از آغازین حجم محاسبات اغلب زیاد است و برای بدست آوردن یک جواب دقیق نیاز به یک رایانه­ی بسیار سریع است.

 

در کل روش­های از آغازین را می­توان به دو دسته طبقه­بندی نمود :

۱-­ روش­های ساده

۲-­ روش­های ترکیبی

روش هارتری- فاک (HF) و روش اختلال مولر- پلست جزء روش­های ساده می­باشند، که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد. روش­هایی مثل G1,G2, G3, G2MP2, G3MP2 جزء روش­های ترکیبی میباشند، که از نظر اصول محاسباتی شبیه یکدیگر هستند [۶].

   ۱-۲-۲-۱) تقریب هارتری[۲]

یکی از متداول­ترین نوع محاسبات از آغازین، روش­های هارتری- فاک (HF) می­باشد، که در این روش اولین تقریب به کار گرفته شده تقریب میدان مرکزی می­باشد. ایده­ی اصلی بر این استوار است که در حالت پایه حرکت هر الکترون مستقل از سایر الکترون­ها در یک میدان خارجی ناشی از هسته­ها است. در این روش برهم­کنش بین تمام الکترون­ها با یک میدان الکترواستاتیکی می­تواند جایگزین شود، به طوری که چگالی بار میانگین­گیری شده روی تمام حالت­های این الکترون­ها است.

در این تقریب حالت هر الکترون با یک تابع مستقل   مشخص می­شود. که در آن  یک اوربیتال نامیده می­شود. معادله تک الکترونی برای اوربیتال  به صورت زیر نمایش داده می­شود :

(r)  =  (r)  Fi

که در آن :

Fi = ∇۲ + Vc (r) + Vi (r)

در این جا، ∇۲، عملگر انرژی جنبشی،  Vc (r)، انرژی پتانسیل کولمبی یک الکترون­ در نقطه­ی r ناشی از برهم­کنش با هسته­ها و برهم­کنش چگالی کل بار ناشی از الکترون­های موجود در سیستم می­باشد. به منظور خنثی نمود خود برهم­کنش در Vc (r)نیاز به در نظر گرفتن انرژی Vi داریم، که به صورت زیر بیان می­شود :

.۱ Ab Initio Method

.۱ Hartree Approximation

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مطالعه تئوری برهم­کنش در کلاسترهای H2SO4…HNO…(H2O)n (n = 0-2)

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 مطالعه تئوری برهم­کنش در کلاسترهای H2SO4…HNO…(H2O)n (n = 0-2)