پایان نامه ارشد رشته شیمی : مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۴-۱-۵- پیکربندی مسیر جریان نظیر لوله های مستقیم، زانویی یا سه­راهی

در زانویی­ها و سه­راهی­ها مکانیسم سایش برخورد مستقیم ذرات با دیواره است در صورتیکه در لوله­های صاف مکانیسم برخورد اتفاقیست. به طور حتم میزان سایش در زانویی­ها و سه­راهی­ها بیشتر از لوله­های صاف است. بیشترین میزان سایش در تجهیزات با تغییر ناگهانی جهت جریان اتفاق می­افتد و زانویی در میان تجهیزات تولید و خطوط انتقال هیدروکربن بیشترین تغییر جهت جریان را دارا است. شکل­(۲-۵)­ مسیر حرکت ذرات را در یک زانویی نشان می‌دهد. مسیرهای حرکت سیال به وزن و میزان اصطکاک[۱] اعمال شده بر روی ذرات توسط سیال در هنگام حرکت از درون زانویی بستگی دارد. شکل(۲-۵- الف) مسیرهای حرکت مشاهده شده برای ذرات ریز ( در حدود ۱۰ میکرون) در یک سیال مایع را نشان می‌دهد. شکل­(۲-۵- ب) بیانگر ذرات شن دارای ابعاد متوسط ( در حدود ۲۰۰ میکرون) در جریان مایع و شکل­ (۲-۵- ج) نشان دهنده ذرات شن با ابعاد بزرگ در جریان­های گازی است. ذرات جامد کوچک نیازمند نیروی دراگ کمی جهت تغییر جهت می‌باشند. از این­رو این ذرات مسیر طی شده توسط سیال را می‌پیمایند. این شکل همچنین بیانگر حالتی است که ذرات در یک سیال بسیارگرانرو و بسیار چگال حرکت می‌کنند. شکل(۲-۵-ج) نشان دهنده­ی مسیر حرکت ذرات سنگین و بزرگ در یک زانویی است. ذرات سنگین و بزرگ دارای مومنتوم نسبتأ بالایی بوده و به سختی توسط جریان سیال منحرف می­شوند و از این­رو تمایل دارند در مسیرهای مستقیم حرکت نموده و در حین حرکت، دیواره‌های زانویی را مورد اصابت قرار داده و کمانه نموده و مجددأ به دیواره‌های دیگر برخورد نمایند. همچنین شکل (۲-۵-ج) نشان دهنده حالتی است که ذرات جامد در سیال با گرانروی پایین و جرم ویژه­ی پایین جریان دارند.

در لوله­های مستقیم سایش زیادی مشاهده نمی­شود و دلیل آن این است که تغییر جهت برای سیال در طول لوله اتفاق نمی­افتد. رژیم­های جریان در لوله­های مستقیم به سرعت سیال و مقدار شن بستگی دارد. مثل تمام موارد سایش افزایش سرعت موجب افزایش نرخ سایش در لوله خواهد شد. اما در یک سرعت ثابت با افزایش مقدار شن، میزان سایش کاهش می­یابد. چون سیال با سرعت مشخص در درصدهای شن بالا توانایی حمل ذرات شن را دارا نیست و

نیروی وزن ذرات موجب حرکت شن در کف لوله می­شود.

مشاهده شده است سه­راهی­های مسدود، عمومأ در معرض سایش کمتری نسبت به زانویی­های استاندارد با شعاع ۵/۱ برابر قطر زانویی، قرار دارند و از اینرو بعضی از اپراتورها در مواردی که احتمال وجود مشکلات ناشی از سایش را پیش­بینی کنند، زانویی­ها را با سه­راهی­های سنگین وزن جایگزین می­نمایند.

اگر یک سه­راهی مسدود بصورت صحیح قرار داده شود و شرایط جریان اجازه دهد، می­توان یک مجرابند شنی[۲] در شاخه­ی مرده­ی سه­راهی ایجاد نمود. ذرات جامد عبور کننده از سه­راهی تمایل دارند بجای دیواره­ها به این مجرابند برخورد نمایند و در نتیجه میزان سایش کاهش می­یابد. با این­حال، این مجرابند همچنین ممکن است از رسیدن مواد ضدخوردگی به دیواره­ها جلوگیری نموده و سبب ایجاد مشکلات ناشی از خوردگی شود. در بعضی موارد ذرات جامد تغلیظ شده و در شاخه­ی مرده­ی سه­راهی به چرخش در آمده، باعث ساییدن سطح داخلی و ایجاد سایش قابل ملاحظه­ای می­گردد. یک نوع خاص از سه­راهی (سه­راهی هدف) نیز بکار گرفته می­شود که در آن شاخه­ی مرده، شامل یک لایه از یک فلز نرم نظیر آلومینیوم بوده تا انرژی ضربات ذرات جامد را جذب ­کند [۲۰].

[۱] Drag

[۲] Sand plug

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله