پایان نامه ارشد رشته شیمی : سنتز پلیمر متا آکریلات دارای نانو حفره اختصاصی برای جداسازی۶_هیدروکسی _۲ ،۴ ،۵_ تری آمینو پریمیدین به عنوان ناخالصی داروی اسید فولیک

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 سنتز پلیمر متا آکریلات دارای نانو حفره اختصاصی برای جداسازی۶_هیدروکسی _۲ ،۴ ،۵_ تری آمینو پریمیدین به عنوان ناخالصی داروی اسید فولیک

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۱ پلیمر قالب مولکولی[۱] (MIP)

پلیمری که در حضور یک مولکول هدف واکنش پلیمریزاسیون آن انجام شده سپس مولکول هدف بوسیله استخراج از پلیمر جدا می شود و در نتیجه یک پلیمر با حفرهای خالی به اندازه مولکول هدف ایجاد می شود که به آن پلیمر قالب مولکولی می گویند.این پلیمرها وابستگی شیمیایی خاصی به نمونه از خود نشان می دهند.

عملکرد پلیمرهای قالب مولکولی مشابه نظریه قفل و کلید فیشر بوده(این نظریه در سال ۱۸۹۴ توسط امیل فیشر[۲] مطرح شد) یعنی پلیمر قالب بندی شده دارای حفره نقش قفل(آنزیم) و نمونه خاص بکار رفته نقش کلید(سوبسترا) را بازی می کنند. که اساس این نظریه برهمکنشهای بین آنزیم و سوبسترا می باشد.

شکل ۲- ۱ تصویر شماتیک از نظریه قفل و کلید فیشر

اکثر فرآیندهای زیستی از چنین ترکیبات قفل و کلید تبعیت می کنند بطوریکه طی چند دهه اخیر بسیاری از دانشمندان روی این ترکیبات بمنظور یافتن یک کلید خاص و مناسب برای یک گیرنده خاص تحقیقات زیادی انجام داده اند.

اولین کارها در این زمینه که باعث ظهور پلیمرهای قالب مولکولی شد به اوایل قرن نوزدهم و پژوهشهای یک شیمیدان روسی بنام پولیاکو[۳]  بر می گردد که در سال ۱۹۳۱ تحقیقی را در مورد اثر حضور حلالهای مختلف (بنزن، زایلن و تولوئن) روی ساختار منافذ سیلیکا هنگام خشک کردن آن منتشر کرد. طی بررسیهای انجام شده که از اسید سولفوریک بعنوان آغازگر پلیمریزاسیون استفاده شده بود میزان ارتباط بین ظرفیت بار منافذ سیلیکا و وزن مولکولی حلالهای مربوطه و همچنین میزان پیوند مجدد این حلالها به سیلیکا گزارش شد(پالیاکو،۱۹۳۱).

به دنبال آن تئوری در مورد تنوع تشکیل آنتی­بادی­ها در رویارویی با آنتی­ژن­های فعال زیستی توسط پائولینگ ارائه شد. طبق تئوری پائولینگ هر واحد ساختاری از آنتی­بادی قادر است ساختار سه ­بعدی خود را در جهت ­یابی­ها و برهم­کنش­های ممکن با آنتی­ژن تغییر دهد. بنابراین آنتی­بادی با نقاط نقش شده آنتی­ژن که به عنوان مولکول هدف به کار می­رود، ترکیب می­شود که بعدها این تئوری در پلیمرهای قالب مولکولی به کار گرفته شد(هیوس و همکاران[۴]۲۰۰۲).

محدوده کاربرد این پلیمرها بسیار وسیع بوده بطوریکه در استخراج های مؤثر برای اهداف دارویی و پزشکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند(آلندر و همکاران[۵]،۲۰۰۰). اهمیت دیگر پلیمرهای قالب مولکولی,  اندازه‌گیری داروها، سادگی این روش‌ها و امکان اتوماسیون روش‌هاست.(کای وگاپتا[۶]،۲۰۰۴)

همچنین  تحقیقاتی روی پلیمرهای آلی قالب مولکولی شده صورت گرفت به دو گروه از دانشمندان بنام کلاتز[۷] و ولف[۸] در سال ۱۹۷۲ مربوط می شود که هر دو بر اساس اتصالات کووالانسی بین مونومر و مولکول هدف پیش از پلیمریزاسیون می باشند.

گروه کلاتز موفق به ایجاد محل های اتصال ویژه  متیل اورانژ در شبکه پلیمری پلی اتیلن ایمین شد(تاکاگیشی[۹] و کلاتز،۱۹۷۲) و گروه ولف و همکارانش مطالعاتی در مورد تشکیل محل های اتصال خاص که فقط به فرم آنانتیومر D گلیسرولیک اسید حساس بود انجام دادند(ولف و سرحان[۱۰]،۱۹۷۲).

۲-۱-۱ ویژگیهای پلیمرهای قالب مولکولی

 • تهیه آنها بسیار آسان بوده و با هزینه و زمان کم امکان پذیر است.
 • پایداری خود را در برابرگرما،فشار و عوامل شیمیایی مختلف حفظ می کنند.
 • در عملیات مکرر بدون از دست دادن فعالیت خود قابل استفاده هستند.
 • استحکام مکانیکی بالایی دارند.
 • امکان نگهداری آنها برای مدت طولانی وجود دارد بدون اینکه تغییری در خواص فیزیکی و شیمیایی آنها ایجاد شود.
 • گزینش پذیری بسیار بالایی نسبت به مولکول هدف از خود نشان می دهند.
 • برای مولکول های زیستی می توانند استفاده شوند.
 • این پلیمرها را می توان بسته به کاربردشان در شکلها و روشهای مختلف تهیه کرد.

۲-۲ مراحل فرآیند قالب بندی مولکولی

بطور کلی اساس قالب بندی مولکولی شامل سه مرحله است:

 • تشکیل کمپلکس اولیه یا پیش پلیمر بین مولکول هدف و مونومر عامل (برهمکنشهای بین مولکول هدف و مونومر عاملی)
 • پلیمریزاسیون کمپلکس مولکول هدف- مونومر عاملی در حضور عامل اتصالات عرضی
 • خروج مولکول هدف از شبکه پلیمر

[۱] Molecularly Imprinted Polymer

[۲] Emil Fischer

[۳] Polyakov

[۴] Huse et al.

[۵] Allender et al.

[۶]Gupta & cai

[۷] Klotz

[۸] wulff

[۹] Takagishi

[۱۰] Sarhan

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

کاربردهای پلیمرهای قالب مولکولی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : سنتز پلیمر متا آکریلات دارای نانو حفره اختصاصی برای جداسازی۶_هیدروکسی _۲ ،۴ ،۵_ تری آمینو پریمیدین به عنوان ناخالصی داروی اسید فولیک  با فرمت ورد