پایان نامه ارشد رشته شیمی : تولید آنزیم پروتئاز در بیوراکتور سینی‌دار با استفاده از فرآیند تخمیر حالت جامد

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تولید آنزیم پروتئاز در بیوراکتور سینی‌دار با استفاده از فرآیند تخمیر حالت جامد

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

  • تاریخچه آنزیم پروتئاز

با ‌اهمیت‌ترین گروه آنزیم‌‌ها را هیدرولازها تشکیل می‌دهند که در میان هیدرولازها، نیز پروتئازها دارای اهمیت زیادی هستند [۵]. مطابق با اتحادیه جهانی بیوشیمی و زیست‌شناسی و مولکولی، پروتئازها در گرو سه (هیدرولازها) و زیر گروه چهار طبقه بندی می شوند [۱۰].

پروتئازهای میکروبی در بین مهمترین آنزیم‌های هیدرولیزکننده قرار‌دارند که از همان ابتدای شکل‌گیری علم آنزیم‌شناسی، بطور وسیعی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. میکروارگانیسم‌های زیادی توانایی تولید پروتئازها را دارند. بیشتر پروتئازهای تجاری، بخصوص خنثی و قلیایی، توسط ارگانیسم‌های گروه باسیلوس تولید ‌می‌شوند. پروتئازها حدود %۶۰ از بازار جهانی آنزیم‌های صنعتی را به خود اختصاص می‌دهند. هم‌اکنون پروتئازهای قلیایی مورد استفاده در صنایع شوینده ۲۵% از کل فروش آنزیم‌های صنعتی را تشکیل می‌دهند و در سال ۲۰۱۳، رقم فروش برای آنزیم‌ها به حدود ۷ میلیارد دلار رسید [۱۱, ۱۲].

در حدود ۵۰۰۰ سال پیش با مشاهده اینکه شیر موجود در معده گوساله تمایل به دلمه شدن دارد، از آنزیم‌های منعقد کننده شیر، برای تبدیل محصولاتی نظیر پنیر استفاده می‌شد. در حدود سال ۱۹۱۰، آنزیم‌های بدست‌آمده از لوزالمعده حیوانات برای حذف مو و دباغی پوست حیوانات مورد استفاده قرار‌گرفتند. کاربرد آنزیم‌ها در صنایع شوینده، اولین بار در سال ۱۹۱۳ توسط اتوروهم[۱]، به ثبت رسید و تشریح شد. بیشترین علاقه به استفاده از پروتئازهای صنعتی در فرآیندهای شوینده در دهه ۱۹۵۰، نشان داده شد و شوینده‌های آنزیمی سهم قابل توجهی از شوینده‌ها را در دهه ۱۹۶۰ به خود اختصاص دادند [۱۳, ۱۴].

  • عملکرد پروتئازها

پروتئازها، آنزیم‌هایی هستند که پروتئین‌ها را ازطریق اضافه کردن مولکول آب بین پیوندهای پپتیدی هیدرولیز کرده و در حلال‌های آلی و نیز در حلال‌هایی با محتوای آب پایین، سنتز پپتیدی را کاتالیز می‌کنند[۱۵] هیدرولیز پیوندهای پپتیدی توسط پروتئازها تحت عنوان پروتئولیز[۲] شناخته می‌شود و محصولات فرآیند عبارتند از : پروتئین، اجزای پپتیدی و آمینو‌اسیدهای آزاد (شکل۳-۱) [۶].

[۱] Ottorohm

[۲] proteolysis

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

تولید آنزیم پروتئاز در بیوراکتور سینی‌دار با استفاده از فرآیند تخمیر حالت جامد

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 تولید آنزیم پروتئاز در بیوراکتور سینی‌دار با استفاده از فرآیند تخمیر حالت جامد