پایان نامه ارشد رشته شیمی : تهیه لاستیک نیتریل به روش پلیمریزاسیون امولسیونی و بررسی خواص آن

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تهیه لاستیک نیتریل به روش پلیمریزاسیون امولسیونی و بررسی خواص آن

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۱-      پایداری کلوئیدی در پلیمریزاسیون امولسیونی

هنگامی که ذرات پراکنده به صورت اعضای منفرد برای مدت زمان طولانی باقی بمانند می‌توان آنها را به عنوان یک سیستم پایدار کلوئیدی در نظر گرفت. حرکت براونی[۱] یک فاکتور کلیدی می‌باشد زیرا حرکت جنبشی مولکول‌های حلال مومنتم را به ذرات منتقل می کند و آنها را در حرکت ثابت نگه می‌دارد. از طرف دیگر این پراکندگی‌ها غالباً می‌توانند در شرایط کاملاً نابسامان نظیر افزودن الکترولیت‌های مختلف، دماهای بالا، چرخه‌های انجماد-گرم شدن، سرعت های برش‌ بالا و غیره قرار گیرند. سیستم‌هایی که بتوانند حالت ذرات مجزا را تحت شرایط ذکر شده حفظ کنند، سیستم‌های پایدار کلوئیدی گفته می‌شوند. هنگامی که ذرات برای تشکیل توده و دسته با یکدیگر هم بسته شوند به آنها ناپایدار کلوئیدی گفته می شود. مرز میان پایداری و ناپایداری کلوئیدی از اهمیت عمده‌ای برخوردار است زیرا برای بعضی سیستم‌ها به عنوان مثال در ذخیره‌سازی پایداری طولانی مدت مهم است در حالیکه در فرآیندهای جداسازی نظیر فیلتراسیون، توده کردن یا لخته کردن ناپایدارسازی لازمه انجام فرآیند است [۵].

 

۱-۱-۱-        مکانیسم های پایدارکنندگی

همانطور که گفته شد ذرات کلوئیدی در یک محیط پراکنده معمولاً حرکات براونی از خود نشان می‌دهند و از اینرو به طور متناوب با یکدیگر برخورد می‌کنند. این پایداری کلوئیدی از طریق برهمکنش میان ذرات در طی چنین برخوردهایی تعیین می شود. در اینجا دو برهمکنش اساسی نقش‌آفرینی می‌کنند: یکی جذب و دیگری دفع . هنگامی که جذب غالب است، ذرات به یکدیگر می‌چسبند و در نهایت پراکندگی از بین می‌رود و هنگامی که دفع غالب باشد سیستم پایدار خواهد شد و به صورت حالت پراکنده خود باقی خواهد ماند.

از آنجایی که نیروهای جذبی با محدوده بلند، که اغلب قوی می‌باشند، میان ذرات کلوئیدی مشابه برقرار می‌باشد نیاز است تا یک دافعه با محدوده بلند میان ذرات برای حفظ پایداری برقرار شود. این دافعه باید به اندازه نیروی جذبی و قابل قیاس در محدوده موردنظر قوی باشد. پایداری می‌تواند از طریق فضای اطراف ذرات کلوئیدی حاصل شود:

  • با یک لایه دوتایی الکتریکی (پایداری الکترواستاتیک)
  • با مولکول‌های پلیمری جذب شده یا پیوند خورده از لحاظ شیمیایی (پایداری فضایی[۲])
  • با پلیمرهای آزاد در محیط پراکنده (پایداری تخلیه[۳])

 

ترکیب دو مکانیسم اول پایدارکنندگی منجر به پایداری الکتروفضایی می شود. دو نوع پایدارکنندگی آخری اغلب با اضافه شدن پلیمرها برای پایدار شدن پراکندگی‌ها تحقق پیدا می‌کنند و به اصطلاح پایدارکنندگی پلیمری نامیده می‌شوند [۱۱].

۱-۱-۱-أ‌-                    پایداری الکترواستاتیکی[۴]

برای حفظ حالت خنثی از لحاظ الکتریکی ، تعداد معادلی از یون‌های با بار مخالف، ذرات کلوئیدی را احاطه می‌کنند و سبب بالا بردن بار خنثی کلی لایه‌های دوتایی می‌شوند. در پایداری ای که به واسطه بارهای الکتریکی حاصل می شود، دفع متقابل این لایه‌های دوتایی احاطه کننده اطراف ذرات سبب پایداری می‌شوند. در قدرت یونی پایین ضخامت لایه دوتایی در حدود ۵ تا ۱۰ نانومتر است. ضخامت لایه دوتایی به طور فزاینده‌ای با افزایش قدرت یونی کاهش می‌یابد و به حدود ۱ نانومتر می‌رسد [۱۱].

۱-۱-۱-ب‌-               پایداری پلیمری

این پایداری که شامل پایداری فضایی و تخلیه ای می باشد به واسطه وجود زنجیر های پلیمری حاصل می شوند. پایداری فضایی ذرات کلوئیدی از طریق اتصال (پیوندخوردگی[۵]) ماکرومولکول‌ها به سطح ذرات پدید می‌آید و پایداری تخلیه‌ای ذرات کلوئیدی توسط ماکرومولکول‌هایی که به صورت آزاد در محلول هستند  پدید می‌آید. این مکانیسم ها در شکل ۲-۶ به صورت شماتیک نشان داده شده اند. مطالعه در زمینه این نوع پایداری هنوز در مر احل اولیه خود می‌باشد.

[۱] Brownian

[۲]Steric stabilization

[۳] Depletion stabilization

[۴] Electrostatic stabilization

[۵] Grafting

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

تهیه لاستیک نیتریل به روش پلیمریزاسیون امولسیونی و بررسی خواص آن

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 تهیه لاستیک نیتریل به روش پلیمریزاسیون امولسیونی و بررسی خواص آن