پایان نامه ارشد رشته شیمی: بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید

قسمتی از متن پایان نامه :

-۲ افزودنی‌ها[۱]

اجازه دهید ابتدا عبارت “افزودنی” را توصیف کنیم. زمانی که فنّاوری تولید یک محصولِ نوعی پیشرفت می‌کند، مواد مشخصی به سیستم پایه، با مقادیر متفاوتی افزوده می‌شود که اثر یا اثرات مثبتی در خصوصیات ماده‌ی نهایی خواهد داشت.

  • اجزاء اصلی: موادی هستند که به‌عنوان ماده‌ی پایه‌ای تولید محصول استفاده می‌شود که در مقادیر بالاتر از ۲% مقدار کل مواد اولیه اضافه می‌شود. این مواد جرم اصلی و خصوصیات کل محصول نهایی را ایجاد می‌کنند.
  • افزودنی‌ها: خصوصیات محصول نهایی را بهبود می‌بخشد، یا به فنّاوری تولید این سیستم سرعت و شتاب می‌بخشد. مقدار افزودنی‌ها در فرمول محصول ۲/۰- ۰/۰۲% کل وزن تعادلی مواد اولیه است.
  • ناخالصی‌ها: مقدارشان ازنظر وزنی کمتر از ۰/۰۱% است. این مواد اثری ندارند، یا تأثیر ناخوشایند روی خصوصیات ماده‌ی نهایی یا فرایند تولید، با شروع یا سرعت دادن به سری واکنش‌های ثانویه ناخوشایند هستند.

در این فصل، به‌مرور تأثیر افزودنی‌ها به خمیر مواد مثبت و منفی و الکترولیت در فرایندهای تولید پلیت و در عملکرد باتری سرب اسید خواهیم پرداخت.

[۱] Additives

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

در این رساله روشی نوین و سازگار با محیط زیست، جهت سنتز نانوذرات باریم سولفات ارائه شده ست. برای سنتز این نانوذره محلول آماده سازی را معرفی کردیم که ماده­ی اصلی سازنده­ی آن گلیسرین است. گلیسرین با ایجاد لیپوزوم­های کوچک (سایز نانو) و برقراری پیوند هیدرژنی با اتم­های اکسیژن یون SO42- ممانعت فضایی در راه رشد نانوذرات BaSO4 ایجاد میکند. بعد از بهینه­سازی غلظت واکنش­دهنده­ها، حجم محلول آماده­سازی، دمای واکنش و دور هم­زدن، آنالیز­های SEM و XRD روی نانوذرات حاصل انجام گردید. نتایج گواه از سنتز نانوذرات BaSO4 در اندازه­ی نانو با توزیع اندازه­ی ذره­ی یکنواخت است.

نانوذرات BaSO4 حاصل به خخمیر منفی باتری سرب اسیدی اضافه گردید، تا اثر آن بر عملکرد باتری سرب اسیدی سنجیده شود. تست­های پذیرش شارژ اولیه، استارت سرد و شارژ پذیری روی باتری تهیه شده از نانوذرات BaSO4 انجام گردید. نتایج بهبود چشمگیر عملکرد باتری سرب اسید را نشان میدهد.

سدیم فلوراید (NaF) و سدیم هگزامتافسفات (SHMP) در غلظت­های متفاوت به الکترولیت اسید سولفوریک        ۵ mol dm-3 افزوده شد و مشخصه­های الکتروشیمیایی الکترود سرب با استفاده از تکنیک­های ولتامتری چرخه­ای و ولتامتری با روبش خطی بررسی گردید. نتایج حاصل نشان میدهد که افزودنی­های معرفی شده، از سولفاتخ شدن الکترود سرب و بنابراین از رویینه شدن زودهنگام الکترود سرب جلوگیری می­نماید. علاوه­بر­آن افزودنی­های پیشنهادی، اورپتانسیل تولید هیدروژن و اکسیژن را نیز افزایش می­دهد که از زوال آب در طی چرخه­های شارژ و دشارژ جلوگیری کرده و سبب بهبود عملکرد باتری سرب اسید خواهد شد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :   بررسی اثر نانوذرات در بهبود عملکرد باتری سرب- اسید