پایان نامه ارشد رشته شیمی : اندازه گیری دی کرومات در آب توسط روش فیلم اسکنومتری

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اندازه گیری دی کرومات در آب توسط روش فیلم اسکنومتری

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

مدل رنگی

برای نمایش تصویر‌ها و رنگ‌ها روی کاغذ و صفحه نمایش یا چاپ رنگ‌ها توسط چاپگر‌ها، مدل‌های رنگی متفاوتی تعریف شده است. مدل رنگی در واقع یک مدل ریاضی برای بیان رنگ براساس اعداد می باشد. معمولاً این سیستم به صورت سه عددی یا چهار عددی می باشد. ارائه مدل رنگی به همراه زاویه و شرایط دید، را فضای رنگی ۱می‌نامند ]۴[.

هدف از یک مدل رنگی تسهیل در بیان یک رنگ بخصوص در وسایل تصویری نظیر نمایشگرها، چاپگرها، اسکنرها و دوربین ها می باشد. در اصل مدل رنگی یک محور مختصات سه بعدی می باشد که البته می‌توان سیستمهای مختصات مختلفی را از آنها نتیجه‌گیری کرد ]۵ .[

شرکتهای مختلف سازنده وسایل تصویری برای خود مدلهای رنگی مناسب را ابداع و استفاده می‌کنند. برای مثال، مدل رنگی RGB برای گرافیک کامپیوتری، نمایشگرهای رنگی و طیف وسیعی از دوربین‌های ویدیویی رنگی،YUV یا YCbCr برای سیستمهای ویدیویی، photoYCC برای سی‌دی‌های تصویری و فضای رنگ CMY برای پرینترهای رنگی، فضای رنگ YIQ برای استاندارد پخش تلویزیون رنگی و … استفاده می‌شوند. می توان توسط الگوریتمهای خاص، یک رنگ از یک مدل به مدل دیگر انتقال داد. برای اینکار از توابع مختلفی که عموما توسط شرکتهای ابداع کننده معرفی شده اند، استفاده می‌شود ]۴[.

 

۱-۶- مقادیر محرکه سه گانه

چشم انسان دارای سلولهایی است که به عنوان گیرنده نوری برای نورهای ناحیه مرئی با شدت متوسط و زیاد می‌باشد. این گیرنده‌های نوری دارای بیشینه حساسیت در طول موج کوتاه (این طول موج را با S نشان می دهیم که دارای محدوده ۴۴۰ – ۴۲۰ نانومتر می‌باشد)، طول موج متوسط (با M نشان داده که دارای محدوده ۵۳۰ – ۵۴۰ نانومتر است ) و طول موج بلند (L دارای طول موج ۵۶۰ تا ۵۸۰ نانومتر) می‌باشد. بنابراین مطابق شکل زیر، می‌توان سیستم رنگی چشم انسان را حاوی سه مقدار برای سه رنگ اولیه دانست. این سیستم رنگی سه مقداری، تحت نام فضای رنگی CIE 1931 شناخته می‌شود که هر رنگ با مختصات سه بعدی X, Y و Z مشخص می‌شود ]۴[.

اغلب سیستمها و مدلهای رنگی براساس مقدار سه گانه کار می‌کنند. از جمله متداولترین این سیستمهای رنگی می‌توان به CIE XYZ، RGB، CMYK، HSL، HIS و HSV اشاره کرد که کاربردهای گسترده‌ای در سیستمهای رنگی یافته‌اند ]۴[.

 

۱-۷- اصول مدلهای رنگی

۱-۷-۱- اصول مدل رنگی CIE XYZ

یکی از اولین مدل های رنگی که برای درک بهتر فضاهای رنگی ارائه شد، سیستم رنگی CIE 1931 XYZ بود. این سیستم در سال ۱۹۳۱ توسط کمیته بین المللی روشنایی ایجاد و معرفی گردید ]۴، ۶ .[ این مدل رنگی در پی آزمایشهای زیادی که در دهه  ۱۹۲۰ میلادی توسط دیوید رایت ]۴[ و جان گولید ]۷[ به نتیجه رسید. در این سیستم، Y نشان دهنده مقدار روشنایی۱، X و Z نشان دهنده مختصات در طیف رنگی می‌باشد.

در واقع می توان در این سیستم رنگی، X، Y و Z را معیاری از سه رنگ قرمز، سبز و آبی به عنوان رنگهای اولیه دانست. در این سیستم رنگی، دو منبع نوری با پارامترهای رنگی مختلف ممکن است دارای رنگ ظاهری یکسان باشند، این اثر را متامریزم۱ می‌نامند ]۴[.  به منظور برطرف کردن این پدیده در سیستم XYZ، یک مشاهده‌گر استاندارد تعریف می‌شود، مشاهده‌گری که در یک زاویه خاص به منبع تابش نگاه می‌کند. معمولاً از زاویه ۲ درجه در نظر گرفته می‌شود. به این سیستم رنگی با مشاهده‌گر استاندارد سیستم رنگی CIE 1931 2o گفته می‌شود. یک سیستم براساس زاویه ۱۰ درجه نیز معرفی شد که امروزه کاربرد چندان زیادی ندارد ]۷، ۴[.

۱– color space

۱-luminance

۱ -metemerism

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

اندازه گیری دی کرومات در آب توسط روش فیلم اسکنومتری

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 اندازه گیری دی کرومات در آب توسط روش فیلم اسکنومتری