پایان نامه ارشد رشته شیمی : اندازه‌گیری ایزوپرنالین در ادرار به روش میکرواستخراج مایع – مایع پخشی و گاز کروماتوگرافی

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 اندازه‌گیری ایزوپرنالین در ادرار به روش میکرواستخراج مایع – مایع پخشی و گاز کروماتوگرافی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

مروری بر روش‌های آنالیز ایزوپرنالین

تعیین مقدار کاتکول آمین‌ها در مایعات بیولوژیک، محیطی که آنها در غلظت نسبتا کم وجود دارند، معمولا نیاز به استفاده از تکنیک‌هایی با گزینش‌پذیری و شناسایی بالا مانند تکنیک کروکاتوگرافی با کارایی بالا و یا کروماتوگرافی گازی می‌باشد.

با توجه به اهمیت اندازه‌گیری این دارو، روشی سریع و ساده برای تجزیه و تحلیل و کنترل کیفیت ایزوپرنالین بسیار مطلوب است. تا به امروز، روش‌های مختلف برای تعیین غلظت ایزوپرنالین پیشنهاد شده و گسترش یافته‌اند. از جمله روش‌های به کار گرفته شده، می‌توان به تکنیک‌های اسپکتروفتومتری [۱۰-۸]، کروماتوگرافی مایع و گاز [۱۴-۱۱]، تشخیص الکتروشیمیایی [۲۰-۱۵]، فلورسانس و نورتابی‌شیمیایی [۲۴-۲۱] اشاره کرد.

۲-۲- روش‌های رایج استخراج

از روش‌های جداسازی می‌توان ته‌نشینی، نوبلورسازی، انجماد، تبخیر، تقطیر، استخراج مایع- مایع، استخراج فاز جامد، استخراج قطره‌ای، میکرواستخراج با فاز جامد، استخراج با گاز، مبادله‌ی یونی، جذب سطحی، کروماتوگرافی، الکتروکروماتوگرافی، الکترودیالیز، دیالیز و … نام برد.

استخراج روش نسبتاً ساده‌ای است که در جدا کردن یک ترکیب از ناخالصی‌های مربوط یا تفکیک اجزای مختلف یک مخلوط مصرف زیادی دارد. انتقال یا جدا کردن ترکیبی از یک فاز توسط فاز امتزاج ناپذیر دیگر را استخراج می‌گویند. اصل این روش بر پایه ی قانون توزیع استوار است. استخراج روشی دیگر برای جداسازی است که یکی از مهمترین و سودمندترین روش‌های جداسازی و تلخیص مواد به شمار می‌رود.

 

۲-۲-۱-استخراج مایع- مایع

استخراج مایع-مایع[۱] که به آن استخراج با حلال[۲] هم گفته می شود، فرآیندی است که در آن اجزای یک محلول مایع به وسیله‌ی تماس با یک مایع نامحلول دیگر جدا می‌شود.از این تکنیک به وفور در صنایع مختلف استفاده می‌شود، به ویژه در مواردی که جداسازی با تقطیر امکان پذیر نباشد.

در این فرآیند، هنگام انتخاب حلال جهت استخراج یک جزء از محلول باید چند اصل را در نظر گرفت:

– حلال استخراج‌کننده با حلال اصلی باید غیر قابل اختلاط باشند.

– حلال انتخابی باید برای جزء مورد نظر مناسب‌ترین ضریب پخش و برای ناخالصی‌ها یا اجزای دیگر ضرایب نامناسبی داشته باشد.

– حلال انتخابی باید از نظر شیمیایی با اجزای مخلوط، واکنش نامناسبی ندهد.

– پس از استخراج باید حلال به آسانی از جسم حل شده جدا شود [۲۵].

برای استخراج از یک قیف جدا کننده استفاده می‌شود. این روش به دلیل سادگی و قابلیت استفاده از آن در مقیاس صنعتی گسترش بسیار زیادی یافته است. اگر چه LLE یکی از قدیمی‌ترین و کاربردی‌ترین روش استخراج می‌باشد ولی دارای معایبی از قبیل مصرف زیاد حلال‌ها، احتمال آتشگیری و مضر بودن، زمان طولانی جهت استخراج‌های کمی، محدود بودن فاکتور تغلیظ، احتمال آلودگی و نیاز به چندین عملیات دستی و تکرارناپذیری می‌باشد [۲۶].

۲-۲-۲-استخراج با فاز جامد

استخراج فاز جامد[۳] (SPE) ابزاری توانمند برای پیش‌تغلیظ و خالص‌سازی آنالیت‌های موردنظر از گستره زیادی از ماتریکس‌های نمونه است. این روش می‌تواند با به کارگیری ستون/کارتریج SPE یا به طور ساده با پخش جاذب در محلول و جمع‌‌آوری جاذبی که آنالیت را به خود جذب کرده است انجام می‌شود. این روش برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ برای آنالیز آنالیت‌‌های آلی در آب انجام شد که در این روش از کربن‌‌ها به عنوان جاذب و از حلال‌‌های آلی به عنوان فاز شویشی استفاده شده است [۲۷].

[۱] Liquid-Liquid Extraction

[۲] Solvent Extraction

[۳] Solid Phase Extraction (SPE)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

اندازه‌گیری ایزوپرنالین در ادرار به روش میکرواستخراج مایع – مایع پخشی و گاز کروماتوگرافی

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 اندازه‌گیری ایزوپرنالین در ادرار به روش میکرواستخراج مایع – مایع پخشی و گاز کروماتوگرافی