همه چیز برای برگزاری یک مراسم عروسی عالی

کلی وقت و هزینه برای آرایشگاه، پیراهن، کت و شلوار، نوازنده و کلی چیزهای دیگر مراسم عروسی می گذارید که دیگر بخش احساسی مراسم بالکل فراموش می گردد. حق هم دارید، با این همه کار طبیعی می باشد که چیزهایی از قلم بیفتند. در این جا کلی ایده ی ساده برای بخشیدن روح و احساس به مراسم عروسی تان داریم. یادتان باشد که هیچ کس توقع مراسم بی نقص ندارد و همه می دانند که برنامه ریزی چنین مراسمی بسیار دشوار می باشد.

عکسی بگیرید که در آن هر کدام یک تصویر از مراسم ازدواج مادر و پدرتان را به دست دارید.

یا این که یه عکس مورد علاقه تان از روز عروسی مادر پدرتان را بازسازی کنید.

-از اولین لحظه ای که پدرتان در لباس عروسی می بیندتان عکس بگیرید.

با مادر و مادربزرگ تان از حلقه های تان عکس بگیرید.

پیش از “بله” گفتن مکث و کنید و مادرتان را ببوسید.

پیش از رها کردن مراسم با همسر جدیدتان با یک بوسه به پدرتان یادآوری کنید که هنوز هم بخش مهمی از زندگی تان می باشد.

تاریخ عروسی تان را روی پیراهن تان بدوزید.

حرف اول اسم خود و همسرتان را روی تور عروسی تان بزنید

لباسی که هنگام آماده شدن به تن می کنید را فراموش نکنید.

همسرتان را با پیام عاشقانه ای بر روی دستمال جیبش سورپرایز کنید.

کف کفشتان پیام عاشقانه ای به همسرتان بنویسید و یا از دوستان تان بخواهید که کف کفش تان برای تان پیام بنویسند.

.درون حلقه تان پیام عاشقانه حک کنید.

     عروسی

اگر پدرتان از دنیا رفته می باشد، تصویرش را با خود حمل کنید.یا یک قاب تاشو به دسته گل آویزان کنید.

یا اگر پدر یا مادر همسرتان فوت کرده می باشد، تصویر آنها را از گل روی کت وی آویزان کنید.

اگر یکی از عزیزان تان نمی تواند در مراسم شرکت کند، برایش پیامی بنویسید و با آن عکس بگیرید.

به زوجی که بیشترین مدت از ازدواجشان می گذرد نیز اهمیت بدهید و در مراسم آنها را معرفی کنید.

اگر حیوان خانگی دارید، آنها را هم در مراسم دخیل کنید.

در ورودی مراسم داستان عشق تان را بنویسید.

از این عکس ها در ماه عسلتون بگیرین.
معیارهای انتخاب آتلیه عروس
عکس و فیلم عروسی، مهم ترین یادگاری های شما از این مراسم می باشد که تا پایان عمر برایتان می ماند و خاطرات آن روز شیرین را در ذهنتان زنده نگه می دارد. راه های زیادی برای یافتن یک آتلیه عروس خوب هست، از پیشنهادات دوستان و فامیل گرفته تا جست و جوی اینترنتی. بد نیست قبل از انتخاب این نکته ها را با هم مرور کنیم.

برگزاری مراسم عروسی

۱۰سوال مهمی که بایستی از عکاس بپرسید
– آیا شما با کسی که از عروسی شما عکاسی خواهد نمود ملاقات می کنید یا با نماینده آتلیه؟
– آیا آتلیه آلبوم های نمونه ای از عروسی های قبلی که عکاسی کرده اند برای ارائه دارند؟
– آیا عکس های نمونه آن ها از نوعی می باشد که شما برای خود تصور کرده اید؟
– حداقل هزینه های این آتلیه عکاسی چقدر می باشد؟
– آیا هزینه شامل فیلم برداری هم می گردد یا هزینه جداگانه دارد؟
– آیا از دستیار بهره گیری می کنند(آیا دستیار به عنوان تمرین عکاسی خواهد نمود؟)
– برنامه روز عکاس چیست؟ (بسیار مهم می باشد که عکاس در روز جشن شما برای جشن دیگری وقت نگذاشته باشد)
— آیا عکاس تمایلی به شنیدن حرف ها و خواسته های شما دارند؟
– برای انجام پیشنهاداتشان چه جور ضمانتی دارند؟
– چه مدت پس از جشن آلبوم عروسی آماده می باشد؟

آلبوم های عروس چند نوع هستند؟
اغلب آلبوم های عروس که در حال حاضر میبینید، در یکی از دو دسته ساده و ژورنالی قرار می گیرند. البته هر دوی این آلبوم ها می توانند در پوشش های زیبای چرم یا جیر با جلد های حرفه ای و زیبا ارائه شوند. اما یک تفاوت اساسی بین آن دو می باشد. آلبوم های ساده که در کشور های اروپایی به آلبوم های Matted هم معروفند، معمولا توسط برنامه های کامپیوتری آماده طراحی می شوند. این آلبوم ها طرفداران زیادی ندارند و کمتر آتلیه عکسی را میبینید که آن را به عنوان آلبوم اصلی به مشتریان نشان دهد. در این آلبوم ها معمولا عکس ها با کادر ها و الگو هایی آماده در هر صفحه از یک تا چهار عکس قرار داده می شوند و به عنوان آلبوم های هدیه عروس و داماد در همان شب عروسی چاپ و صحافی شده و به آنها تقدیم می گردد. همچنین بعضی از آتلیه ها به عنوان خدمات جانبی به عروس و داماد هایی که ترجیح می دهند به جای آلبوم های گرانقیمت تنها عکسهایشان را چاپ کنند این گزینه را که قیمت کمتری دارد پیشنهاد می کنند.

اغلب آلبوم های عروس که در حال حاضر میبینید، در یکی از دو دسته ساده و ژورنالی قرار می گیرند. البته هر دوی این آلبوم ها می توانند در پوشش های زیبای چرم یا جیر با جلد های حرفه ای و زیبا ارائه شوند

آلبوم های دیگر انواع طراحی شده یا Flush-mount هستند که به آلبوم های ژورنالی، ژورنال عروس ایتالیایی یا آلبوم های مجله ای (magazine style) هم معروفند. این آلبوم های عروس از نظر طراحی هیچ محدودیتی به غیر از مهارت عکاس و تصور طراح آن ندارند. طراحی این ژورنال ها بسته به شخصی که آنها را طراحی می کند از طراحی هایی شبیه به همان آلبوم های قبلی یا صفحاتی رویایی شبیه به مجلات مد متفاوت می باشد و به همین دلیل قیمت آنها بسته به دستمزد شخصی که روی آن کار می کند بسیار متغیر می باشد. یکی از نقاط مشترک اغلب صفحاتی که به این شکل طراحی می گردد، بهره گیری از عکس ها به صورت ترکیبی می باشد. به طوری که کمترین لبه های عکس را شامل شده و عکس ها به گونه ای قرار می گیرند که در همدیگر و در زمینه ادغام می شوند. هر آتلیه عکس یک استایل مخصوص خود را برای طراحی های آلبوم های عروس خود بهره گیری می کند.

آلبوم دستی، پرهزینه یا یک ضرورت؟
عکس هایی که شما می گیرید معمولا خام به حساب می آیند ودر آتلیه با تکنیک های فتوشاپ روتوش می شوند و به لحاظ روشنایی ورنگ و تناسب تنظیم می شوند. عکاسان آتلیه ها با تکنیک های عکاسی، بازی با لنز و فضا و نور، فیگورهای مختلف، آرایش سوژه ها، عکس های مدلینگ که گاهی با نمونه های روز دنیا نیز برابری می کند، چهره ای متفاوت و به یادماندنی از عروس و داماد می سازند. همچنین آلبوم هایی که این روزها مد شده، شامل ۱۰ برگ ۳۰ در ۶۰ می باشد که مانند مجله های مد، عکس عروس و داماد را در صفحات آلبوم چاپ می کنند. این آلبوم ها حس خوشایندی در مشتری ایجاد می کند. قیمت این آلبوم ها معمولا از ۴۰۰هزار تومان به بالاست.

مراسم عروسی

اندازه های پرهزینه عکس ها
عکس های شما ممکن می باشد پرتره و اسپرت باشد. همچنین برای یک عکس بزرگ دو نفره در مقیاس ۱۰۰ در ۷۰ روی شاسی برای نصب روی دیوار خانه بایستی بین ۱۶۰ هزار تا ۲۵۰ هزار تومان هزینه کنید. برای چند عکس ۳۰ در ۴۰ یا ۳۰ در ۱۰۰ روی شاسی برای اتاق خواب یا برای یادگاری دادن به پدر و مادر بایستی بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بپردازید. قیمت یک آلبوم ۳۰ در ۶۰ ده برگی حداقل ۵۰۰ هزار تومان می باشد.

اگر عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کند، دو برابر حواستان را جمع کنید. زیرا روتوش بیش از حد چهره شما را با آن همه آرایش و… بسیار مصنوعی جلوه می دهد

عروس

عکس هایی که بایستی در آلبومتان داشته باشید
۱) کارت دعوت عروسی
۲) لباس عروسی آویزان شده روی رخت آویز
۳) حلقه نامزدی و عروسی
۴) عروس و ساقدوش هایش
۵) داماد و ساقدوشهایش
۶) جواهرات عروس

۷) لحظه قرار دادن تور روی سر عروس در آرایشگاه
۸) لحظه ای که داماد کتش را می پوشد و مشغول درست کردن یقه یا گره زدن کروات می باشد
۹) لحظه ای که داماد جلوی در آرایشگاه عروس از ماشین پیاده می گردد
۱۰) عروس و داماد وقتی که اولین بار دم در آرایشگاه همدیگر را می بینند
۱۱) عروس، داماد، همه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها
۱۲) لحظه امضای قباله سر سفره عقد
۱۳) برش کیک
۱۴) لحظه خداحافظی عروس و داماد از خانواده

موقع انتخاب آتلیه به این نکات هم توجه کنید:
۱٫ سطح تجربه تیم عکاسی و فیلمبرداری را محک بزنید
۲٫ به محل دفتر موسسه دقت کنید و مطمئن شوید که آتلیه مورد نظر عضو اتحادیه می باشد یا نه.
۳٫ قاطی واسطه بازی ها نشوید و مراقب کلاهبرداران باشید.
۴٫ جزئیات کاری که می خواهید و آلبوم مورد نظرتان را در قرارداد ذکر کنید.
۵٫ عکس های دلخواه عروسی تان را برای عکاس توصیف کنید.

۶٫ حتما قبل از قرارداد بستن بپرسید هزینه چاپ عکس یا درست کردن آلبوم روی هزینه ای که پرداخت می کنید اعمال می گردد یا نه.
۷٫ آتلیه ای را انتخاب کنید که امنیت عکس های شما را تضمین می کند
۸٫ اگر عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کند، دو برابر حواستان را جمع کنید. زیرا روتوش بیش از حد چهره شما را با آن همه آرایش و… بسیار مصنوعی جلوه می دهد.

معیارهای یک تالار عروسی مناسب برای مراسم عروسی

امکانات تالار پذیرایی

۱-نورپردازی مناسب و زیبا
۲-داشتن پارکینگ عمومی
۳-داشتن جایگاه زیبا برای عروس و داماد
۴-سرویس دهی منظم و دقیق
۵-داشتن اتاق پرو لباس بزرگ برای خانم ها
۶-داشتن فضا با اندازه مناسب برای رقصیدن
۷-اتاق عقد تمیز و به روز
۸-دی جی که با اهنگای روز و مناسب مجلس رو شاد نگه داره

موقعیت و دسترسی شهری تالار پذیرایی

تالار محل برگزاری جشن عروسی شما بایستی از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری ، وضعیت مناسبی داشته باشد. شاید مهمترین موضوع در انتخاب تالار عروسی همین باشد. زیرا که مهمانان شما بایستی این مسیر را طی کنند و چنانچه دسترسی به محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مثل : ترافیک و یا واقع شدن در خارج از شهر ، مشکل باشد باعث کلافه شدن و خستگی مهمانان شما خواهد گردید. از طرفی کوشش کنید تالار یا باغ محل برگزاری عروسی را در نزدیکی آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی خود انتخاب کنید زیرا که خود شما هم بایستی این مسیر را طی کنید و چنانچه این اماکن دور از هم باشند ، دیر در جشن خود حاضر خواهید گردید. هیچ چیز بد تر از این نیست که عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسند.

ظرفیت سالن پذیرایی تالارعروسی

وسعت تالار یا باغ محل برگزاری جشن عروسی شما ارتباط مستقیم با تعداد مهمانان شما دارد. اگر تعداد مهمانان شما کم هستند ، سالن بزرگ و وسیع برای برگزاری عروسی شما مناسب نیست زیرا که مهمانان شما در آن پراکنده می شوند و عروسی شما خلوت و سرد گویا. پس در صورتی که تعداد مهمانان شما کم هستند ، یک سالن کوچکتر را برای پذیرایی در نظر بگیرید. در ضمن درهر صورت ، از مسئول تالار یا باغ سوال کنید که در صورت لزوم آیا صندلی اضافه برای پذیرایی دارند یا خیر؟

سقف سالن پذیرایی

سقف سالن یا تالار پذیرایی بایستی بلند باشد . سالن های با سقف کوتاه دلگیر هستند و مهمانان احساس خفگی خواهند نمود. سقف تالار از نکاتی می باشد که حتما بایستی در هنگام انتخاب تالار محل برگزاری عروسی ، به آن دقت کنید.

مراسم عروسی

پارکینگ تالار پذیرایی

پارکینگ یکی از مهمترین امکاناتی می باشد که بایستی به آن توجه کنید. تالار پذیرایی یا باغی که جشن عروسی خود را در آن برگزار می کنید حتما بایستی مجهز به پارکینگ برای اتومبیل ها باشد. قطعا بیشتر مهمانان شما با اتومبیل شخصی خود به عروسی شما می آیند و علاقه ندارند مدت زیادی را در خیابان های اطراف به دنبال جای پارک بگردند و در نهایت نگران امنیت اتومبیل خود باشند. خصوصا اگر ساکن شهرهای بزرگ و شلوغی مثل تهران هستید حتما به این ویژگی توجه کنید.

روکش صندلی ها و رومیزی های تالار

در هنگام انتخاب تالار یا باغ عروسی ، به رنگ و جنس روکش ها و رومیزی ها توجه کنید. در ضمن حتما به مدیر تالار تاکید کنید که برای مهمانی شما ، روکش ها و رومیزی ها بایستی تمیز باشند و حتی الامکان روز قبل شسته شده باشند و روی این موضوع پافشاری کنید تا متوجه حساسیت شما بشوند. اگر این طور نباشد ممکن می باشد در روز عروسی شما ، بعضی از مهمانان شاهد روکش های صندلی و رومیزی هایی باشند که با انواع و اقسام نوشیدنی ها ، لک شده اند.

میز شام عروس و داماد

معمولا تالارهای پذیرایی ، یک میز جداگانه را برای صرف شام عروس و داماد در نظر می گیرند و آن را با گل و شمع و … تزئین می کنند. بعضی از تالارها هزینه این میز را جداگانه محاسبه می کنند و بعضی نیز بعنوان هدیه آن را در نظر می گیرند. به گونه کلی اگر از نظر هزینه مشکلی نداشته باشید ، ایده خوبی می باشد و می تواند شکلی رمانتیک به مجلس شما بدهد. ضمن اینکه در عکس و فیلم عروسی شما نیز ماندگار خواهد گردید.

سرویسهای بهداشتی و سایر امکانات تالار

سرویسهای بهداشتی را فراموش نکنید. خصوصا اگر عروسی شما در فصل های سرد سال برگزار می گردد حتما مطالعه کنید که سرویسهای بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشند و در عین حال تمیز و بهداشتی هم باشند. به علاوه محل سرویس ها و مسافت آنها تا محل جشن هم خیلی مهم می باشد. امکانات دیگری مثل اتاق بازی بچه ها ، رختکن های زنانه و … نیز از نکاتی هستند که بایستی به آنها توجه کنید.

هزینه های تالار

برای خودتان بودجه تعیین کنید و به آن پایبند باشید. هزینه های تالار عروسی به گونه معمول شامل :
” هزینه ورودی ” که یک رقم ثابت بدون در نظر گرفتن تعداد مهمانان می باشد
” هزینه غذا و پذیرایی ” که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می گردد و بستگی به تعداد مهمانان ، انواع غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و … دارد
” هزینه گروه موزیک و سرگرمی ” در این مورد عرف این می باشد که حتی در صورت بهره گیری نکردن از گروه موزیک تالار نیز از شما اخذ خواهد گردید.
” هزینه خدمات ” که معمولا درصدی از مجموع هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می گردد
” هزینه مالیات برارزش افزوده و عوارض ” که طبق قانون پرداخت آن بر عهده شماست
” هزینه تزئینات ” مثل : بادکنک آرایی ، گل آرایی و … که در صورت عدم تمایل شما ، حذف می شوند
هزینه برنامه هایی مثل : آتش بازی ، اسب سواری ، کالسکه سواری و … که معمولا انتخابی هستند و در صورت عدم تمایل شما از برنامه حذف می شوند
معمولا محاسبه هزینه ها به این شکل می باشد که در هنگام عقد قرارداد ، بخشی از هزینه ها را بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ را رزور می کنید. حدود یک هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینه ها را پرداخت می کنید و شب عروسی ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتب می باشد و مشکلی در ارایه خدمات نیست ، تسویه حساب نهایی را انجام می دهید.

تست غذا و کیفیت پذیرایی تالار

متداول می باشد که بعد از انتخاب تالار و باغ عروسی ، قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی توسط مشتری تست می گردد. معمولا مشتری یک شب به صورت سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار تقاضای تست غذا و نظاره نوع سرویس دهی را می کند. امکان نظاره چگونگی سرویس دهی مهمانداران ، برخورد آنها با مهمانان ، نوع لباس آنها ، کیفیت ظروف پذیرایی و … از نزدیک ، به شما کمک خواهد نمود که تصمیم نهایی خود را راحت تر بگیرید.

سرکشی و مطالعه نهایی تالار

حتما روز قبل از مراسم ، به تالار پذیرایی یا باغ عروسی خود سر بزنید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز مرتب می باشد. تمیزی روکش های صندلی و رومیزی ها ، تعداد صندلی ها ، نور پردازی ، تزئینات و اختصار همه چیز را مطالعه کنید. این سرکشی و حساسیت شما ، به مدیریت تالار نیز ثابت می کند که شما نسبت به همه چیز حساس هستید و در جهت جلب رضایت شما کوشش خواهد نمود.