نبرد حافظه‌ها، هارد اکسترنال یا فلش مموری

 

امروزه ما در میان خرواری از داده های دیجیتالی همچون عکس، فیلم، فایل متنی و… زندگی می کنیم. بخشی از این اطلاعات حکم دفترچه خاطرات را دارند و لحظات به یاد ماندنی زندگی را به تصویر می کشند. بعضی دیگر از اطلاعات، زندگی حرفه ای و کاری ما را دربر می گیرد. از این رو نگهداری و محافظت از این داده ها اهمیت زیادی برایمان دارد.

کمپانی های مختلف انواع تجهیزات را برای ذخیره و نگهداری اطلاعات ساخته اند که مانند عمومی ترین و کاربردی ترین این تجهیزات می توان به هارد اکسترنال و فلش مموری تصریح نمود، دو وسیله ای که بسیاری از ما در انتخاب بین یکی از این دو کالا همواره تردید داریم؛ اما همه چیز به نیازتان برمی گردد.

هارد اکسترنال یا فلش مموری

فلش مموری

حجم

فلش مموری ها حافظه هایی هستند که در حجم های ۴ تا ۱۲۸ گیگابایت و ۲۵۶ گیگابایت ساخته می شوند. با در نظر داشتن حجم داده های امروزی، حافظه نه چندان زیاد فلش مموری، گزینه مناسبی برای بک آپ گرفتن از داده ها نیست. البته شرکت کینگستون سال گذشته فلش مموری با حجم ۱ و ۲ ترابایت ساخته می باشد اما این فلش مموری ها قیمت فوق العاده بالایی دارند. فلش مموری ۱ ترابایت کینگستون قیمتی حدود ۷۲۶ دلار دارد و نمونه ۲ ترابایتی ۱۳۷۲ دلار قیمت گذاری شده می باشد. پس خرید فلش مموری با این حجم شاید برای عده زیادی در حد یک رویا باقی بماند.

با این اوصاف اگر داده های شما چندان حجیم نیستند، انتخاب فلش مموری عاقلانه می باشد اما اگر حجم داده هایتان بالاست بهتر می باشد به فکر خرید یک هارد باشید زیرا هم حافظه خوبی در اختیارتان قرار می دهد و هم با در نظر داشتن حافظه اش، قیمت مناسب تری نسبت به فلش مموری دارد.

از طرفی اگر نیاز دارید که دائما داده هایی با حجم متوسط را جا به جا کنید و سرعت هم برای شما اهمیت دارد خرید یک فلش مموری ۱۲۸ گیگابایت به همه نیازهای شما پاسخ می دهد.

سرعت

سرعت بسیار بالا مانند مهم ترین مزایای فلش مموری می باشد. حتما شما هم از سرعت بالای SSDها نسبت به هارد (HDD) شنیده اید. درواقع یک SSD از چندین فلش مموری که به صورت سری به هم متصل شده اند ساخته می گردد به همین دلیل سرعت بسیار بالایی را ارائه می دهد.

به دلیل سرعت بالای فلش مموری ها اگر نیاز دارید که روزانه اطلاعات کم حجمی مانند عکس و یا فایل های ورد یا پی دی اف و… را بارها و بارها و به سرعت بین سیستم ها جابه جا کنید، بهتر می باشد به انتخاب یک فلش مموری فکر کنید.

اندازه

سایز کوچک فلش مموری یکی از بهترین ویژگی های این نوع حافظه می باشد. فلش مموری ها در اندازه های بسیار کوچک از یک بند انگشت تا نهایتاً یک انگشت دست ساخته می شوند. پس اگر حمل ساده و بی دردسر حافظه برای شما اهمیت دارد، خرید فلش مموری گزینه مناسبی می باشد.

قابلیت otg

اتصال فلش مموری به گوشی یکی از برتری های این نوع حافظه نسبت به سایر حافظه های ذخیره سازی می باشد. به این ترتیب می توانید حافظه مناسب و کوچکی را همواره همراه گوشی خود داشته باشید تا کمبود حافظه داخلی را تا حد زیادی جبران کنید.

 فلش مموری ۱۶گیگابایت Sandisk مدل ULTRA DUAL DRIVE M3 مانند پرفروش ترین فلش مموری های دارای قابلیت otg موجود در بازار می باشد.

 

هارد اکسترنال

حجم

هاردهای اکسترنال در حجم های ۱ ترابایت تا ۸ ترابایت (نهایت ۲۰ ترابایت) ساخته می شوند که بیشتر هاردهای ۱ ترابایت از پرفروش ترین هاردهای اکسترنال هستند. پس هارد اکسترنال گزینه بسیار مناسبی برای پشتیبان گیری از داده ها حیاتی و حجیم شماست.

با وجود حجم چند برابری هارد اکسترنال نسبت به فلش مموری، نمی توان انتظار حافظه ای با اندازه کوچک را داشت.

خرابی

ماهیت مکانیکی هارد اکسترنال یکی از بزرگ ترین معضلات این نوع حافظه می باشد. هارد اکسترنال از یک موتور مکانیکی و یک هد تشکیل شده می باشد. داده ها روی دیسک قرار می گیرند و حین چرخش هارد، هد، داده ها را می خواند. به همین دلیل به مرور زمان، به دلیل ساییده شدن هد رو دیسک، هارد خراب می گردد. پس اگر نیاز دارید که دائماً حافظه خود را جابه جا کنید، خرید هارد اکسترنال گزینه مناسبی برای نیاز شما نیست؛ بلکه بهتر می باشد به سراغ فلش مموری بروید.

سرعت

هارد اکسترنال به دلیل همان ماهیت مکانیکی که قبلاً تبیین داده گردید، سرعت پایین تری نسبت به فلش مموری دارد. به این ترتیب خواندن اطلاعات از هارد نسبت به فلش مموری پروسه ای زمان برتر می باشد.

هارد

هارد اکسترنال یا فلش مموری

اگر بخواهید انتخابی هوشمندانه بین هارد اکسترنال یا فلش مموری  داشته باشید همه چیز به خود شما و کاربردی که حافظه را برای آن تهیه می کنید برمی گردد.

اگر به دنبال حافظه ای برای انتقال سریع اطلاعات کم حجم هستید و یا نیاز دارید این اطلاعات را بدون هیچ وسیله جانبی به گوشی خود انتقال دهید، خرید فلش مموری با قابلیت otg انتخاب هوشمندانه ای می باشد.

درصورتی که بک آپ گرفتن از اطلاعات حیاتی و حجیم، هدف شما از خرید یک حافظه می باشد، بهتر می باشد به سراغ هارد اکسترنال بروید.

قیمت، فاکتور تعیین کننده دیگری در انتخاب بین هارد اکسترنال یا فلش مموری می باشد. در ظرفیت های یکسان تقریبا قیمت یک هارد اکسترنال یک ترابایت با یک فلش مموری ۲۵۶ گیگ برابری می کند. درواقع قیمت فلش در ظرفیت برابر تقریبا چهار برابر قیمت هارد اکسترنال می باشد. پس اگر فاکتور قیمت برای شما مهم می باشد و به حافظه زیادی هم نیاز دارید انتخاب هارد اکسترنال هوشمندانه تر می باشد.

حافظه مورد نیازتان را از فروشگاه اینترنتی شهرفافا انتخاب کنید.