نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات-پایان نامه ارشد رشته شیمی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات

قسمتی از متن پایان نامه :

– بخش تجربی

 

 

 

در این پژوهش، به منظور تهیه­ی نانو­ساختار­های کلسیم فسفات و آلومینیوم فسفات به روش سولوترمال، از نمک­های فلزی کلسیم کلرید و آلومینیوم کلرید به عنوان منبع کلسیم و آلومینیوم استفاده شد. منبع فسفری مورد استفاده، نیز، فسفر تری کلرید و آلکیل فسفات­ها، شامل تری متیل فسفات، تری بوتیل فسفات، تریس­(۲-اتیل­هگزیل)­فسفات و تری فنیل فسفات انتخاب شد؛ و جهت شناسایی و بررسی ترکیب­های تهیه شده، از روش­های پراش اشعه ایکس (XRD)، میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، طیف تفرق اشعه ایکس (EDX) و طیف­سنجی زیرقرمز تبدیل فوریه (FT-IR) استفاده شد.

همان­طور که گفته شد، برای تهیه محصولات موردنظر، روش سولوترمال به کار برده شد. روش هیدرو(سولو)ترمال، یکی از با­ارزش­ترین روش­های ساخت نانو­مواد در سال­های اخیر شمرده می­شود و به دلیل کیفیت بالای محصولاتی که از این روش بدست آمده، نسبت به سایر روش­ها ارجحیت دارد. دسته­ی وسیعی از نانو­مواد با استفاده از روش هیدروترمال به دست آمده است؛ که از میان آن­ها، اکسید­های فلزی، هیدروکسید­ها، سیلیکات­ها، کربنات­ها، فسفات­ها، سولفید­ها و غیره را می­توان نام برد.

در این فصل ابتدا دستگاه­ها و مواد آزمایشگاهی مورد استفاده، مطرح می­شود و سپس روش­های انجام واکنش­ها به همراه برخی از آنالیز­های مربوط به محصولات تولیدی، بحث خواهد شد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

نانو­ساختار­های فسفاتی به دلیل نسبت سطح به حجم بالا در مقایسه با مواد توده­ای دارای کاربردهای متنوعی هستند. روش­های سنتزی متفاوتی برای تهیه­ ی این دسته مواد پیشنهاد شده است. در بین این روش­ها، روش سولو(هیدرو)ترمال گزینه­ی مناسبی می­باشد؛ چون علاوه بر این که روش ساده، سریع و ارزان­قیمتی است، می­توان به ترکیباتی با خلوص بالا دست یافت. در تحقیق حاضر، با استفاده از روش سولوترمال و با به­کار­گیری نمک­های آلومینیوم و کلسیم، نانو­ساختار­های فسفاتی آن­ها، با اندازه و مورفولوژی متفاوت سنتز شدند؛ و امید است که در آینده برای کاربرد­های بیولوژیکی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته شیمی با عنوان :نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات