نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات-پایان نامه رشته شیمی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات

قسمتی از متن پایان نامه :

-۱- دستگاه­ها و مواد شیمیایی

۲-۱-۱- دستگاه­های مورد استفاده

دستگاه پراش اشعه ایکس (XRD)

ناحیه پرتو X در طیف الکترومغناطیسی در محدوده ی γ و پرتو فرابنفش قرار دارد. در این تحقیق برای تعیین ساختار نانو­ذرات، از دستگاه پراش اشعه ی ایکس مدل X’PertPro ساخت شرکت Philips، با طول موج پرتو ایکس ۵۴/۱ آنگستروم و با آند سدیم استفاده شد.

 

طیف­های زیرقرمز(FT-IR)

طیف­های زیرقرمز توسط دستگاه طیف بینی FT-IR از نوع Magna 550 ساخت شرکت نیکولت[۱] و با استفاده از روش تهیه­ی قرص KBr به دست آمده است.

 

میکروسکوپ الکترونی روبشی(SEM)

در این نوع میکروسکوپ، یک پرتو الکترونی به نمونه می­تابد. منبع الکترونی (تفنگ الکترونی) معمولاً از نوع ترمویونیکی فیلامان یا رشته­ای است اما استفاده از منابع گسیل میدان برای قدرت تفکیک بالاتر، افزایش یافته است. از این دستگاه جهت تشخیص مورفولوژی نانو­بلور­ها با اندازه­های متفاوت، استفاده می­شود. در این پروژه از میکروسکوپ الکترونی مدل  LEO–۱۴۵۵VP استفاده شد.

طیف تفرق اشعه ایکس(EDX)

طیف تفرق اشعه ایکس محصولات سنتز شده در این پروژه، به وسیله­ی دستگاه طیف نگار متفرق کننده اشعه ایکس مدل XL-30ESEM به دست آمد.

[۱] Nicolet

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

نانو­ساختار­های فسفاتی به دلیل نسبت سطح به حجم بالا در مقایسه با مواد توده­ای دارای کاربردهای متنوعی هستند. روش­های سنتزی متفاوتی برای تهیه­ ی این دسته مواد پیشنهاد شده است. در بین این روش­ها، روش سولو(هیدرو)ترمال گزینه­ی مناسبی می­باشد؛ چون علاوه بر این که روش ساده، سریع و ارزان­قیمتی است، می­توان به ترکیباتی با خلوص بالا دست یافت. در تحقیق حاضر، با استفاده از روش سولوترمال و با به­کار­گیری نمک­های آلومینیوم و کلسیم، نانو­ساختار­های فسفاتی آن­ها، با اندازه و مورفولوژی متفاوت سنتز شدند؛ و امید است که در آینده برای کاربرد­های بیولوژیکی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته شیمی با عنوان :نانو­ساختار­های آلومینیوم فسفات و کلسیم فسفات