مطالعه ی تئوریکی جایگزینی آلومینیوم و فسفر در موقعیت های متفاوت سیلسیوم کاربید نانو لوله-پایان نامه شیمی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ی تئوریکی جایگزینی آلومینیوم و فسفر در موقعیت های متفاوت سیلسیوم  کاربید نانو لوله

قسمتی از متن پایان نامه :

-۱۰ تولید نانوذرات

نانو ذرات را با انواع مختلفی از روش ها میتوان تولید کرد که برخی قدمتی چندین ساله دارند و برخی بسیار جدیدند در مجموع می توان چهار روش را برای تولید نانو ذرات ذکر نمود که عبارتند از:

۱- فرایند شیمیایی: این فرایندها عبارتند از شیمی کلوئیدی ، روش های هیدروترمال ، سل ژل و دیگر فرایند های رسوب دهی. طی این فرایند یون ها متفاوت را تحت شرایط کنترل شده ایی از حرارت دهی، دما و فشار با هم مخلوط می کنند تا ترکیبات نامحلول تشکیل شده را از محلول جدا کنند. سپس این رسوبات از طریق فیلتراسیون و یا خشک شدن پاششی بصورت یک پودر خشک در می آیند. مزین این فرایندها در این است که می توان نانوذرات مختلفی (اعم از مواد عالی ، معدنی و حتی فلزات) را با امکانات ارزان و در مقادیر انبوه تولید کرد .یک عامل مهم دیگر نیز توانمندی کنترل دقیق اندازه ذرات و تولید مواد کاملا یکدست است .

۲- فرایندهای مکانیکی : این فرایندها عبارتند است از روش های خردکردن، آسیاب کردن و آلیاژ سازی مکانیکی، این روش ها یکی از روش های قدیمی بوده که با کوبیدن فیزیکی یک پودر درشت مثل آسیاب گندم، پودرهای ریزتری را بدست می دهند. متداول ترین فرایند در این روال آسیاب های گلوله ایی دوار یا سیاره ایی (مداری) می باشند. مزیت این روش سادگی ، تجهیزات ارزان قیمت و خوراک دانه درشت و متنوع آنهاست .

۳- فرایندهای شکل دهی درجا : عبارتند از لیتوگرافی، رسوب دهی خلا (رسوب دهی شیمیایی بخار و رسوب دهی فیزیکی بخار) و روکش دهی به کمک اسپری ، این فرایندها بیشتر برای ساخت لایه ها و روکش ها بکار می روند اما با خراشیدن رسوب ها از روی زیرلایه می توان نانو ذرات را تولید کرد، با این حال معمولا ناکارآمد بوده و برای تولید پودرهای خشک بکار نمی روند .

۴- سنتز فاز گاز عبارتند از روش های پیررولیز شعله، انفجار الکتریکی، سایش لیزری، تبخیر دمای بالا و سنتز پلاسما، از پیرولیز شعله سالها برای تولید مواد ساده ایی همچون کربن سیاه و سیلیکای دودی و همچنین برای بسیاری از مواد دیگر استفاده شده است .

۵- سایش لیزری – از آنجایی که مخلوطی از فرسایش فیزیکی و تبخیر است – قادر به ساخت هر نانو ماده ایی است اما نرخ تولیت آن به حدی کم است تنها به درد مصارف پژوهشی می خورد.

نانو ذرات بعنوان پایه و اساس فناوری نانو، دارای مصارف بسیار متعددی هستند که از جمله کاربردهای آن می توان به استفاده از آنها در تولید مواد منفجره و آلومینیوم نانومتری که می توان سرعت آزاد شدن انرژی را افزایش دهد، به علاوه می توان از آنها در محیط های ذخیره سازی مغناطیسی برای ذخیره سازی چگال تر با ظرفیت های ترابایتی بیشتر استفاده نمود. ]۱۰و۹[

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– نتایج محاسبات طول پیوند نانولوله زیگزاگ (۰و۸) سیلیسیم کاربید نشان می دهد

که با جایگزینی اتم های آلومینیوم و فسفر طول پیوند بزرگتر و زاویه پیوند کوچکتر می شود.

 

 

۲-نتایج حاصل از محاسبات پارامترهای پوششی شیمیایی  CSI و CSA بر حسب

موقعیت های اتم ها برای هسته های سیلیسیم و کربن حالت زیگزاک ( ۰و ۸) ارائه شده است.افزایش مقدار CSI به معنای بیشتر شدن دانسیته ابر الکترونی در اطراف هسته می باشغد اماافزایش مقدار CSA به معنای بیشتر شدن توزیع دانسیته ابرالکترونی در راستای محغور Z می باشد.

۳- تراکم ابر الکترونی اوربیتا هومو در همه مدل ها بر روی اتم کربن و تراکم ابر

الکترونی لومو در همه مدل ها بر روی اتم سیلیسیم متمرکز است. موقعیت هایی با تراکم ابرالکترونی اوربیتا هومو برای جذب گونه الکتروفیل و مناطق با تراکم ابر الکترونی لومو برای جذب گونه نوکلئوفیل مناسب هستند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مطالعه ی تئوریکی جایگزینی آلومینیوم و فسفر در موقعیت های متفاوت سیلسیوم  کاربید نانو لوله