مطالعه ی تئوریکی جایگزینی آلومینیوم و فسفر در موقعیت های متفاوت سیلسیوم کاربید نانو لوله-پایان نامه ارشد رشته شیمی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ی تئوریکی جایگزینی آلومینیوم و فسفر در موقعیت های متفاوت سیلسیوم  کاربید نانو لوله

قسمتی از متن پایان نامه :

-۵ انقلاب در نانو تکنولوژی

در این جهان که روز به روز در حال پیشرفت و توسعه می باشد، هیچ نوع صنعتی بدون تکیه برهمکاری ها و تحقیقات چندرشته ای نمی توانند پیشرفتی حاصل کند. مفهوم انقلاب نانو تکنولوژی نه تنها جوامع علمی را تحت تاثیر قرار داد، بلکه با انتشار مقالات فراوانی در مورد آنچه نانو تکنولوژی می تواند در آینده به بار آورد. عامه مردم رانیز باخود آشنا کرد با این حال نانوتکنوژی چیز جدیدی نیست و اگر چه این نام در سالهای ۱۹۹۰ ابداع شد اما می توان گفت دانشمندان از زمان پدید آمدن دانشمندان از زمان پدید آمدن رشته علمی خود روی آن کار کرده اند. درواقع پیش از دو هزار سال پیش ،از نانو ذرات در شیشه رومی استفاده شده است که در این شیشه ها خوشه های از نان ذرت طلا برای ایجاد رنگ های درخشان به کار رفته بودند[ ]. البته وجود میکروسکوپ های الکترونی نیز ما را به چهش بزرگی در پیشرفت علوم نائل ساخت. اما امروزه این میکروسکوپ برای مشاهده اتم ها مناسب نمی باشد زیرا حداکثر قدرت آن ها چیزی در حدود ۱۰ آنگستروم می باشد. در اوایل دهه۹۰ ما فقط می دانستیم که اتم ها و جود دارند و به شکل توده ای عمل می کنند. انواع جدید میکروسکوپ ها و برنامه های قدرتمند کامپیوتری شبیه ساز که در ۱۰ سال اخیر توسعه پیدا کرده اند، نانو تکنولوژی را دچار یک نوع انقلاب نموده اند. به واسطه ۱- توسعه رایانه های بسیار سریع و مدل سازی حاصله ۲- روشهای تعیین مشخصات پیشرفته (همچون میکروسکوپ نیروی اتمی و میکروسکوپی تونل زنی پیمایشگر یا و۳- روش های سنتز (همچنین فراوری سل ژل) بود که طرحی نانو مواد، میسر شد میکروسکوپ ها نه تنها به دانشمندان اجازه می دهند که اتم ها را ببینند بلکه به آنها اجازه می دهند که آنها را جابه جا کنند، همان طور که در آزمایش مشهور سال ۱۹۹۰ دانشمندان مرکز تحقیقاتی Almaden  وابسته به لغت IBM را توسط زنون نوشتند.

با اختراع میکروسکوپ تونل زنی مرورگر STM، دانشمندان موفق به مشاهده تک تک اتم ها از نزدیک شدند از این نانوسکوپ جهت عکسبرداری از هر چیزی، از سلول های ریز تا ذرات کوانتومی، استفاده شده است همچنین آنها قادر به مشاهده تولد یک مولکول دی اکسید کربن شدند. نحوه کار این نانوسکوپ به این شکل است که جریان الکتریکی که در  STM  توسط تونل زنی الکترون ها بین تیرک های میکروسکوپ وسطح به وجود می آید. موجب آشکار سازی فاصله بین اتم ها می شود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– نتایج محاسبات طول پیوند نانولوله زیگزاگ (۰و۸) سیلیسیم کاربید نشان می دهد

که با جایگزینی اتم های آلومینیوم و فسفر طول پیوند بزرگتر و زاویه پیوند کوچکتر می شود.

 

 

۲-نتایج حاصل از محاسبات پارامترهای پوششی شیمیایی  CSI و CSA بر حسب

موقعیت های اتم ها برای هسته های سیلیسیم و کربن حالت زیگزاک ( ۰و ۸) ارائه شده است.افزایش مقدار CSI به معنای بیشتر شدن دانسیته ابر الکترونی در اطراف هسته می باشغد اماافزایش مقدار CSA به معنای بیشتر شدن توزیع دانسیته ابرالکترونی در راستای محغور Z می باشد.

۳- تراکم ابر الکترونی اوربیتا هومو در همه مدل ها بر روی اتم کربن و تراکم ابر

الکترونی لومو در همه مدل ها بر روی اتم سیلیسیم متمرکز است. موقعیت هایی با تراکم ابرالکترونی اوربیتا هومو برای جذب گونه الکتروفیل و مناطق با تراکم ابر الکترونی لومو برای جذب گونه نوکلئوفیل مناسب هستند.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مطالعه ی تئوریکی جایگزینی آلومینیوم و فسفر در موقعیت های متفاوت سیلسیوم  کاربید نانو لوله