صندوق فروشگاهی چیست؟

پیشرفت روزافزون تکنولوژی و به تبع آن تغییر سبک زندگی بشر، نیازهای آدمی را دگرگون ساخته و به تدریج شیوه های جدید جایگزین شیوه های سنتی و قدیمی شده اند. در روزگاری که تمام امور حسابداری در دکان ها و حجره ها با چرتکه انجام می گردید شاید کسی باور نمی نمود زمانی برسد که دیگر این وسیله کاربردی نه تنها پاسخگوی شاغلین حرف مختلف نباشد بلکه مخل انجام امور اقتصادی ایشان نیز باشد. خرید صندوق فروشگاهی کاری بسته به نیاز شما کاری بسیار حساس می باشد.

حتی ماشین حساب های رومیزی نیز نتوانستند برای مدت زیادی جایگزین ابزار قدیمی باشند و امروزه شاهدیم بهره گیری از انواع رایانه ها جزء لاینفک زندگی بشر ها شده اند؛ رایانه هایی که روز به روز ارتقا یافته وکارایی های بیشتری پیدا می کنند. صندوق فروش (POS)، جزو ابزارهایی می باشد که اطلاعات خرید، فروش و سایر هزینه های یک واحد شغلی را به صورت مکانیزه محاسبه، ثبت و در پایان برگه فیش را به همراه جزییات صادر می کند.ابزاری که جایگزین ابزارهای قدیمی شده می باشد. علاوه بر صندوق فروش، نرم افزارهایی نیز طراحی شده اند که با نصب آنها بر روی رایانه های فروشگاهی می توان این امر را انجام داد. بهره گیری از صندوق فروش ضمن صرفه جویی در وقت و انرژی افراد و درنتیجه جامعه، دقت و نظم امور را بالا می برد و از درصد خطا و اشتباه می کاهد که این مهم، منجر به رشد فعالیت شغلی می گردد. ارائه فاکتور فروش به مشتریان، اطمینان آنها را بیشتر می سازد و موجب رفع شبهه و سوء تفاهمات احتمالی می گردد. یکی از اهداف مهم بهره گیری از صندوق فروش، شفافیت امور مربوط به هزینه هاست زیرا که از طریق ارائه فاکتور و ثبت مبادلات، فعالیت های اقتصادی قابل استناد می شوند . صندوق های فروش بایستی چند ویژگی را در خود داشته باشند که عبارتند از: قابلیت ارتقا ، کیفیت مناسب، به روز بودن و قابلیت بهره گیری از کارت های اعتباری. بهره گیری از صندوق فروش لمسی مزایای بی شماری دارد که علاوه بر موردها یاد شده می توان به مزایای دیگری نیز تصریح نمود. مزایایی زیرا:

– دارا بودن بارکد خوان که به مقصود شناسایی کالا بهره گیری می گردد و به نحو چشمگیری در وقت مشتری و فروشنده صرفه جویی و از ایجاد صف های طولانی جلوگیری می کند. – ساختار صندوق فروش مناسب کار متصدی آن می باشد و به نوعی طراحی شده می باشد که به کاربر نظم می دهد. دارا بودن کشوی پول، نمایشگر خاص مشتری و صدور فیش و … . – از دیگر مزایای کار با این دستگاه امکان دسترسی به گزارش واقعی روزانه و آگاهی یافتن از اینکه کدام کالا پرفروش یا کم فروش تر بوده اند، صرفه جویی در هزینه ها و قابلیت نگهداری هزینه ها می باشد. صندوق های فروش بسته به قیمت آنها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: – ECR که برای فروشگاه های کوچک مانند سوپرمارکت ها کاربرد دارد. – POS که برای فروشگاههای زنجیره ای بزرگ کاربرد دارد. – ?TOUCH POS که در فست فودهای بزرگ مورد بهره گیری قرار می گیرد. شایان ذکر می باشد برای بهره برداری لازم از امکانات این وسیله بایستی تمهیدات لازم اندیشیده گردد و موانع و معضلات، شناسایی و برطرف شوند تا شفاف سازی که توسط عوامل و امور مختلف همچون بهره گیری از صندوق فروش، حاصل می گردد موجب رغبت و اطمینان روزافزون مردم برای بهره گیری از آنها گردد که این مهم به علت ایجاد شفافیت، خود، قطعا دستاوردهای بزرگ و مهمی در برخواهد داشت.