دوربین مداربسته ضد آب ip66

یکی از مهمترین ویژگی ها در دوربین های مداربسته ای که در محیط های بیرون استفاده می شود استانداردهای دوربین مداربسته ضد آب بودن آن هاست که در هنگام خرید دوربین مداربسته ضد آب باید بسیار به آن توجه کرد. در این مقاله به معرفی انواع دوربین مداربسته ضد آب می پردازیم. با الکاو همراه باشید

دوربین مداربسته ضد آب ip66

بکار گیری  دوربین مداربسته درمحیط های رو باز و شرایط آب و هوایی مانند گرد و غبار باران و… موجب شده تا کمپانی های تولید کننده دوربین مداربسته استانداردهای مختلفی را برای افزایش کیفیت و عدم نفوذ پذیری آب و گرد وغبار درنظر بگیرند.

اگر بخواهیم رو راست تر صحبت کنیم باید بگوییم که درحال حاضر و با وجود تکنولوژی های موجود نمی توان هیچ محصولی الکتریکی را به طور مطلق ضد آب و گرد غبار فرض کرد اما می شود درجه مقاومت آن ها را درمقابل نفوذ آب را سطح بندی نمود.

این مقاومت نفوذ آب با استاندارد IP موردبررسی قرار میگیرد. این استاندارد مشخص میکند هرپوششی چه میزان مقاومت ازخود دربرابر نفوذ آب نشان میدهد. دوربین مداربسته های ضد آب بطور عمومی استانداردIP بالاتر از ۶۵ دارند. معنی استاندارد و درجه IP65 مقاومت دوربین مداربسته دربرابر نفوذ آب باران است، یعنی این دوربین مداربسته قابلیت استفاده درمحیط های بیرونی را دارد. درموارد متعدد افراد درخواست دوربین مداربسته ای با قابلیت عملکرد در زیر آب را دارند که در این صورت باید از دوربین مداربسته هایی با آی پی بالاتر یعنی IP89 به بالا استفاده کنند.

 

 

 

دوربین های مداربسته ضد آب را چگونه بشناسیم ؟

در ابتد بایستی در مورد عملکرد این دوربین ها و مقاومت آن در برابر عوامل محیطی بحث کرد(IP 66). به صورت کلی دو نوع استاندارد و یا مقاومت در مورد مقاومت دوربین های مداربسته وجود دارد ۱- مقاومت در برابر نفوذ آب ۲- مقاومت در برابر نفوذ گرد و خاک.

در طراحی این نوع دوربین ها عدم نفوذ پذیری آب و گرد و خاک به صورت کاملا علمی در نظر گرفته شده است. بدنه ی این دوربین ها معمولا از جنس آلومینیوم ضد زنگ با رنگ کوره ای بسیار مقاوم در برابر خردگی و پوسیدگی است تا بتواند در مقابل باران های شدید در طول کار کرد یک دوربین که می تواند تا ۱۰ سال باشد مقاومت کند.

همچنین نفوذ ناپذیری آن را با عایق های پلاستیکی و قیر اندود کردن فراهم کرده اند. به طور مثال در نقاط اتصال بدنه و محل خروج کامل از دوربین و همچنین محل اتصال شیشه دوربین از مواد عایق استفاده گردیده تا در مقابل نفوذ آب و گرد وخاک کاملا مفهوم باشد.

این نفوذ ناپذیری در مقابل آب و گرد و خاک با توجه به استاندارد خاصی که از سوی شرکت های اروپایی در نظر گرفته شده است رتبه بندی می گردد تا مشتری بتواند با مطالعه این استاندارد میزان نفوذ ناپذیری و مقاومت آن را کاملا درک کند که در ادامه به بررسی این استاندارد می پردازیم.

 

 

استاندارد ضد آب Ingress Protection)  IP) :

یک درجه حفاظت شناخته شده بین المللی و یک استاندارد جهانی است که به جهت نفوذ پذیری و مقاومت تجهیزات اگر یکی در برابر عوامل محیطی مانند آب و گرد و خاک است و به صورت یک عدد ۲ رقمی که رقم اول مقاومت در مقابل جامد و عدد دوم مقاومت در برابر مایعات است.

رقم اول استاندارد (IP (X , Y:

رقم اول می تواند عددی بین ۱ تا ۶ باشد که احتمال نفوذ ذرات جامد مانند خاک را نمایش می دهد و دوربین هایی می توانند در محیط های بیرون استفاده شوند که عدد اول آن ها ۶ باشد که در جدول انتهای مقاله به آن اشاره می شود.

رقم دوم استاندارد (IP (X , Y :

رقم دوم این استاندارد IP می  تواند بین ۰ تا ۸ باشد که احتمال نفوذ آب به داخل محفظه را نشان می دهد. هنگام خرید مصرف کننده بایستی به این عدد توجه بیشتری داشته باشد زیرا دوربین ها در مقابل نفوذ آب بسیار حساس هستند و در صورت نفوذ آب به داخل دوربین احتمال بالایی جهت خرابی کامل آن وجود دارد.

تاریخچه دوربین مداربسته الکاو 

انواع دوربین مداربسته آنالوگ الکاو 

انواع دوربین مداربسته از نظر ظاهر الکاو 

معرفی دوربین مداربسته تحت شبکه الکاو  IP