در آنتالیا به کجا برویم؟

 

شهر توریستی آنتالیا دارای جاذبه های گرشگری فراوان می باشد . سواحل زیبا و آب و هوای خوب آنتالیا و همچنین هتل ها و مراکز خرید آن گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. شما می توانید علاوه بر لذت بردن از ساحل زیبای مدیترانه از دیدنی های تاریخی آنتالیا هم دیدن کنید .دیدنی های آنتالیا فراوان می باشد و این شهر را به یکی از شهرهای توریستی جذاب در دنیا تغییر داده می باشد. در این مطلب شما را با ۱۰ تا از جاذبه های آنتالیا آشنا می کنیم .

آنتالیا مکان های زیبای بسیاری دارد. اگر خواهان مناظر دیدنی هستید، جاذبه های گردشگری بی شماری در آنتالیا هست که انتظارتان را می کشد. این شهر دارای بناهای تاریخی زیادی می باشد که با در نظر داشتن موقعیت جغرافیایی شهر، امکان بازدید از همه ی آن ها برای گردشگران فراهم شده می باشد.

 

اگرچه یادمان ها و مخروبه های قدیمی بسیاری در آنتالیا هست، اما با این حال تمامی جاذبه های گردشگری این شهر، تاریخی نیستند. در آنتالیا می توانید سری به سواحل بسیار زیبا و دلنشین شهر زده و نهایت لذت را از آن ببرید. عاشقان تاریخ، ساحل و دریا همگی از آنتالیا لذت خواهند برد. در ادامه با چند مورد از جالب توجه ترین جاذبه های گردشگری آنتالیا آشنا خواهیم گردید.

کاله ایچی

 

کاله ایچی که به آنتالیای قدیم هم شناخته می گردد، منطقه تاریخی بسیار کوچکی می باشد در قلب شهر که روزگاری شهر رومیان و بیزانتین ها و پس از آن سلجوق های ترک و در نهایت عثمانی ها بوده می باشد. شهر بزرگ و مدرن آنتالیا در واقع تا بعد از جنگ جهانی دوم ناشناخته بود. تا آن وقت کاله ایچی همان آنتالیا بود، با خیابان های پر پیچ و خم، دیوارهای سنگی بزرگ و خانه های قدیمی زیبایش که نزدیک هم ساخته شده بودند، آنقدر نزدیک که سایه شان اغلب یک خط باریک و بلند می گردید. امروزه کاله ایچی با قوانین خاص ساخت و ساز و حفظ بناهای تاریخی، حفاظت می گردد. هتل ها، پانسیون و متل هایش، حال و هوای کاملا قدیمی اما راحت و لوکس دارند. غذاهای ترکی خوشمزه ای هم سرو می کنند. کاله ایچی چندین ورودی دارد که زیباترین، تاریخی ترین و راحت ترین آن ها «کالِکاپسی» می باشد.

برج ساعت

برج ساعت را به محض ورود به منطقه آنتالیای قدیم خواهید دید. از بین ۸۰ برج مستحکمی که روزگاری برای حفاظت از شهر ساخته شده بودند، فقط همین یکی باقی مانده می باشد. این سازه دو طبقه دارد. طبقه بالایش نقشه ای گرد و دایره شکل دارد اما طبقه پایینش، مربع شکل می باشد. باستان شناسان هنوز دقیقا نمی دانند که کاربرد برج ساعت در قدیم چه بوده اما عقیده دارند که به عنوان فانوس دریایی یا مقبره ساخته شده و قدمتش به قرن دوم پیش از میلاد مسیح می رسد.در مورد تور مالزی  بیشتر بدانید.

اسکله قدیمی آنتالیا

 

اسکله قدیمی آنتالیا خلیج کوچکی می باشد که دورش را صخره پوشانده. موج شکن هایش در دوره سلجوق ها ساخته شدند و امروز یک تفریحگاه ساحلی مهم می باشد. اینجا به قایق های کوچک و لنج ها انواع خدمات داده می گردد. تمامی تورهای قایقی آنتالیا به مناطق دور و نزدیک از این اسکله سازماندهی می شوند. محوطه اطرافش هم بازسازی شده و پر از رستوران ، کافه و مغازه های رنگارنگ می باشد که عمر ۱۵۰ ساله دارند.

منار ییولی

 

این منار کنار «کوولیی»(مجتمعی شامل چند ساختمان) قرار گرفته و سمبل آنتالیا ست. کوولیی از هفت بنای مختلف ساخته شده می باشد:

مسجد منار ییولی: این مسجد طرح مستطیلی و شش گنبد دارد. تزئینات چشمگیری ندارد و تا زمان ساخته شدن ساختمان جدید موزه، به عنوان موزه باستان شناسی آنتالیا از آن بهره گیری می گردید.

منار ییولی: این منار که در شرق مسجد قرار دارد، یک بنای سنگی مجزا با نقشه ای مربع شکل می باشد که بین سال های ۱۲۱۹ و ۱۲۳۶ در عصر سلجوقیان و دوره سلطان علاءالدین کیقباد ساخته شده. نمای بیرونی اش با کاشی کاری های آبی، جلوه خاصی به منار داده که فوق العاده دیدنی ست.

مدرسه: نوعی مدرسه شبیه آکادمی های امروزی که چهار ایوان دارد؛ ایوان ها، اتاق هایی سرپوشیده هستند که سه طرفشان بسته و یک طرفشان باز و رو به حیاط می باشد. مدرسه مستطیل شکل می باشد و مثل بیشتر بناهای دوره سلجوقیان، یک دروازه سنگی کنده کاری شده دارد.

مدرسه «آتابِی»: که در سال ۱۲۳۹ ساخته شده می باشد.

«مِولِویهان» (محلی برای درویشان): مِولِویهان شامل یک فضای گنبدی شکل می باشد که اطرافش را اتاق ها و سالن هایی احاطه کرده اند.

«توربز»(مقبره ها): اولین مقبره متعلق به «زینسیرکیران مهمت بی» می باشد که قدمتش به سال ۱۳۷۷ می رسد و شامل گنبدی ۸ ضلعی می باشد. دومین مقبره که به مقبره «نگار خانم» معروف می باشد، سازه ای کوچک با شکلی شش ضلعی می باشد.

حمام: ساختمانی بسیار کوچک که مجاور مِولِویهان قرار دارد.

غار بلدیبی از دیدنیهای آنتالیا

 

قبل از هرچیزی بهتره بدونین منطقه بلدیبی در ۳۸ کیلومتری جنوب غربی آنتالیا و ۱۵ کیلومتری شهر کمر واقع شده و از تفریح گاه های آنتالیا به شمار میاد و در طول سال میزبان شمار زیادی از گردشگران تور لحظه آخری آنتالیا  ست اگر با تور آنتالیا به این شهر خوش آب و هوا سفر میکنید بهتر می باشد از این مکان نیز دیدن کنید  . حتم میپرسین چرا ؟ منطقه بلدیبی مناظر کوهستانی و طبیعی زیبایی داره و پر از درخت های نارنج و کاج هستش این طبیعت برای اکثر مردم دلچسبه  خصوصا واسه افرادی که پیاده روی تو طبیعت رو خیلی دوست دارن .

 

غار بلدیبی که در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی آنتالیا و ۱۹ کیلومتری کمر و بین شهر کمر و آنتالیا و در نزدیکی تونل camdagقرار گرفته و یکی از جذابترین دیدنی های آنتالیاست . تو این غار آنتالیا آثار متعلق به دوراق ماقبل تاریخ بدست اومده . غار بلدیبی در ساحل دریا و در ارتفاع ۲۵ متری قرار داره . تو حفاری های انجام شده در غار بلدیبی ابزار سنگ چخماق متعلق به دوره پارینه سنگی پیدا شده همچنین نقاشی بشر شماتیک ، الهه مادر  ، بز و آهو و بر روی دیوار غار کشیده شده و رنگ آمیزی شده . غار بلدیبی د رواقع یک سایت باستان شناسیه که در تمام ایام سال به روی مردم بازه .پیش از سفر به مالزی به سایت سفر باتو مراجعه کنید.

دهکده چیرالی در آنتالیا

 

افرادی که  تور آنتالیا را انتخاب می کنند بیشتر وقت خود را به تفریح اختصاص میدهند درست برعکس افرادی که تور استانبول را انتخاب می کنند و بیشتر وقت خود را در مراکز خرید سپری می کنند . یکی از تفریحات آنتالیا ، بهره گیری از طبیعت زیبای این استان ساحلی ترکیه می باشد . مانند مناطق طبیعی و زیبای آنتالیا ، دهکده چیرالی ست که ساحل تمیز و طولانی اش ، گردشگران بسیاری را جذب می کند .