دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری : رابطه بین ریسک اعتباری و ریسک اجزای سود در بانکها

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری

با عنوان : ارتباط بین ریسک اعتباری و ریسک اجزای سود در بانکها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده اقتصاد و حسابداری

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A )

گرایش: حسابداری

عنوان : ارتباط بین ریسک اعتباری و ریسک اجزای سود (نقدی و تعهدی) در بانکها

استاد راهنما : دکتر زهرا لشگری

استاد مشاور : دکتر علی اسماعیل زاده

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد
تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
مقدمه
مطالعه در چگونگی به دست آوردن حداکثر ستانده از منابع محدود، ماهیت علوم مالی و اقتصادی می باشد و تخصیص بهینه منابع محدود، هدف این علم به شمار می رود. سود نیز در ساده ترین اظهار حداکثر ساختن ستانده با در نظر داشتن نهاده معین در مقیاس اقتصادی خرد و کلان می باشد(ابرهیمی و همکاران،۱۳۹۰). از طرفی هرگونه اقدامی در جهت بهبود و ارتقا کارایی سیستم بانکداری، موجب خواهد گردید که جریان پس انداز، سرمایه گذاری و تخصیص منابع، بهبود یابد و امکانات بالقوه، پراکنده و نهفته در کشور برای پیشرفت و رفاه عمومی به کار گرفته گردد. یکی از مهم ترین موضوعات در صنعت بانکداری، مبحث سود و ریسک می-باشد. هر جا که آینده ناشناخته باشد، ریسک هست. از این رو، کسانی می توانند آینده ای مطمئن را برای خود و سازمان خویش رقم بزنند که بتوانند با برنامه ریزی و تحلیل های صحیح، شناخت خود را افزایش دهند(خوش سیما و شهیکی،۱۳۹۱). پس امروزه وقتی در مورد مدیریت ریسک صحبت می گردد، هدف از بین بردن ریسک نیست، بلکه شناسایی و تعیین هزینه های ناشی از آن می باشد، این در حالی می باشد که مدیریت ریسک خود به تنهایی معنایی را در بر ندارد زیرا ریسک، متغیری می باشد که می تواند بر دیگر شرایط بنگاه مانند سود، کارایی و… تاثیر بگذارد. پس برای اینکه به سوال های پژوهش پیشرو پاسخ داده گردد در این پژوهش آغاز اظهار مساله، ضرورت انجام پژوهش، فرضیات پژوهش و در نهایت قلمرو پژوهش و… ارائه می گردد.
۱-۲- تشریح و اظهار مساله
مفهوم ریسک در بازارهای مالی تأثیر کلیدی اعمال می کند پس بایستی آن را شناخت و اندازه گیری نمود، ریسک لزوما پدیده منفی نیست. به همراه هر فرصتی ریسک نیز هست و اصولا نمی توان کلیه ریسک ها ر ا از بین برد، زیرا که کلیه فرصت ها نیز بدین ترتیب از بین می رود(کارل السون[۱]،۲۰۰۲). اما نوع دیگری از ریسک را می توان ریسک جریان نقدی و سود دانست به نظر هیو و همکاران[۲](۲۰۱۰) کاهش در وجوه نقد عملیاتی منجرب به تغییر عمده در هزینه های واحد تجاری و سرمایه گذاری ها می گردد. همچنین موجب می گردد که واحد تجاری بیشتر خطر زیان را احسان کند.
همچنین به نظر جری و همکاران[۳](۲۰۱۱) ریسک اجزای سود می تواند در آینده منجرب به افزایش ریسک عدم پرداخت دیون و ریسک ورشکستگی گردد که این امر می تواند موجب افزایش رویکرد محافظه کارانه مدیران در گزارشگری مالی و سرمایه گذاران گردد.
اما از طرفی دیگر بسیاری از کشورها در دو دهه اخیر با بحران مواجه بوده اند که به تبع آن تعداد قابل ملاحظه ای از موسسات فعال در کشورهای مزبور، مجبور به توقف فعالیت و یا تجدید ساختار گردیده اند. مطالعات بانک های جهانی مبین آن می باشد که وقوع بحران های یادشده منجر به تحلیل اندازه قابل توجهی از منابع مالی کشورها گردیده می باشد. بحران های یادشده اهمیت تبیین ارتباط بین شرایط اقتصادی و سلامت سیستم بانکی را روشن می نماید زیرا که در دوران بحران سطح مطالبات غیر جاری به شدت افزایش یافته، حجم قابل ملاحظه ای از منابع بانکی تحلیل می رود(اسپینزا و پرساد[۴]،۲۰۱۰).
تبیین ارتباط فوق که در دوران بحران مالی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد منجر به شناسایی مقاومت سیستم بانکی علی الخصوص از نقظه نظر نکول تسهیلات پرداختی در زمان بحران های بانکی می گردد (بهرانی،۱۳۸۹). علاوه بر موردها فوق در نظر داشتن این نکته ضروری می باشد که یکی از مهمترین چالش های فراروی نطام بانکی کشور در چند سال اخیر، سیر پروسه مطالبات معوق بوده می باشد این امر با در نظر داشتن بانک محور بودن بازار پولی و مالی کشور و برخورداری بانک ها از قسمت عمده نقدینگی کشور، به یک چالش ملی مبدل شده می باشد(ابرهیمی و همکاران،۱۳۹۰).
در حال حاضر اکثر بانک های ایران با حبس منابع به عنوان مطالبات معوق مواجه هستند که با توجه طریقه فزاینده معوق شدن تسهیلات، روز به روز از قدرت اعتباردهی بانک ها و در نهایت کسب درآمد آنها کاسته می گردد. این در حالی می باشد که نسبت مطالبات معوق به تسهیلات در بعضی از بانک ها به چندین برابر حد نصاب قابل (۲ درصد) افزایش یافته می باشد (همان منبع). با عنایت به موردها مطروحه پرواضح می باشد شناسایی و مطالعه عوامل موثر بر ریسک اعتباری در بانک ها و موسسات مالی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. زیرا که میتوان از وقوع زیان قصور وام ها به تبع آن بحران بانکی جلوگیری نماید.
همانطور که ریسک نقدینگی به عنوان یک کاهنده سود گویا، ریسک اعتباری نیز بر ریسک جریانات نقدی تاثیر گذاشته و منجر به کاهش جریانات نقدی می گردد(درماین[۵]، ۱۹۸۶). در تئوری، ریسک نقدینگی و اعتباری بایستی همبستگی مثبتی با هم دارند. این فرضیه توسط متون واسطه گری مالی تئوریک مانند مدلی که توسط بریانت در سال ۱۹۸۰ و همچنین دیاموند و دایبویگ در سال ۱۹۸۳ارائه گردید طرفداری می گردد. توسعه ی این مدل ها نشان می دهد که دارایی های ریسک پذیر بانک ها که همراه با عدم قطعیت می باشد دارای ریسک نقدینگی اقتصادی نیز می باشد(سامارتین[۶] ۲۰۰۳ و ایر و پیوری در سال ۲۰۱۲).
بر اساس این مدل ها ریسک نقدینگی و اعتباری بایستی ارتباط مثبتی داشته باشند و مشترکا به بی ثباتی بانکی کمک کنند. ایده ی ارتباط مثبت بین ریسک نقدینگی و اعتباری توسط یکسری از متون جدید طرفداری می گردد که همچنین بر بحران مالی سال ۲۰۰۷/۲۰۰۸ تمرکز می کنند. بعضی از این متون عبارتند از: دیاموند و راجان (۲۰۰۵) ، آچاریا و ویس وانتان(۲۰۱۱) ، گورتون و متریک(۲۰۱۱) و هی و زیانگ(۲۰۱۲)[۷]. بر اساس توسعه ی مدل دیاموند و راجان (۲۰۰۱) دریافت اگر بسیاری از پروژه های اقتصادی تحت فشار که با وام های بانکی تامین می گردد نمی تواند تقاضای سپرده گذاران را بر آورده کند. اگر ارزش این دارایی ها کاهش یابد سپرده گذاران بیشتر و بیشتری پول خود را مطالبه می کنند که نتیجه ی اصلی ریسک اعتباری بالاتر همراه با ریسک نقدینگی بالاتر از طریق تقاضای سپرده گذار می باشد.
یک دیدگاه متفاوت در مورد ارتباط بین ریسک نقدینگی و اعتباری توسط گورتون و متریک[۸](۲۰۱۱) ارائه گردید. تجزیه و تحلیل تجربی آنها نشان داد که در بانکداری تضمین شده مدرن امروزی پیش روی بانکداری سنتی شواهد می باشد که در بحران مالی اخیر ریسک اعتباری در وام بدون پشتوانه موجب افزایش قابل ملاحطه نرخ بهره در تجارت بانک های داخلی گردیده. به نظر آچاریا و نکوی[۹](۲۰۱۲) اگرچه این تحقیقات بیشتر بر جنبه های خاص نقدینگی (از قبیل دارایی های خاص یا سپرده ها) و ویژگی های خیلی خاص ریسک اعتباری (از قبیل تعهدات وام) یا فقط بر موقعیت های اقتصادی خیلی خاص تمرکز کرده اند. اما در یک بنیان وسیع و در یک مجموعه داده از بانک های کوچک و متوسط در طول شرایط خوب اقتصادی ارتباط مثبت بین ریسک اعتباری و نقدینگی هست. با در نظر داشتن این که ریسک اعتباری از اهمیت زیادی برخوردار بوده و میتواند وقوع زیان وام ها و به تبع به بحران بانکی منجر گردد. و همچنین با در نظر داشتن اهمیت ریسک اجزای نقدی و تعهدی سود این پژوهش به مطالعه ارتباط بین ریسک اعتباری و ریسک اجزای سود (نقدی و تعهدی) در بانکهای ایرانی می پردازد.
تعداد صفحه :۹۹
قیمت : هفده هزار و سیصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :               minoofar.majedi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***