دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری : بررسی تاثیر نرخ ارز و تورم بر شاخص های ارزیابی عملکرد اقتصادی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری _ گرایش توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

با عنوان : مطالعه تاثیر نرخ ارز و تورم بر شاخص های ارزیابی عملکرد اقتصادی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده: اقتصاد و حسابداری، گروه اقتصاد

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد(M.A)

گرایش: توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

عنوان:

مطالعه تاثیر نرخ ارز و تورم بر شاخص های ارزیابی عملکرد اقتصادی صنایع منتخب بورسی

استاد راهنما:

نازی محمدزاده اصل

استاد مشاور:

رویا سیفی پور

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد
تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی(نرخ ارز، تورم و…) بر فعالیت در بازارهای مالی قابل توجه می باشد. متغیرهای کلان اقتصادی نشان دهنده رونق و موفقیت اقتصادی هستند و در راستای آن مشخص کننده سرنوشت سرمایه گذاری ها خواهند بود. مطالعه آثار این عوامل بر عملکرد شرکت ها جزو مهم ترین اقدامات در جهت موفقیت در این بازار می باشد.ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده از مهم ترین معیارهای اقتصادی ارزیابی عملکرد هستند. ارزش افزوده اقتصادی تفاوت بین بازگشت سرمایه و هزینه سرمایه گذاری را بر اساس ارزش دفتری و ارزش افزوده تعدیل شده تفاوت بین بازگشت سرمایه و هزینه سرمایه گذاری را بر اساس ارزش بازار را اندازه گیری می کنند.در این پژوهش هدف، مطالعه تاثیر نرخ ارز و تورم بر معیارهای ارزیابی عملکرد اقتصادی(ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده) در دوره زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰برای صنایع خودرو سازی، سیمان و دارو می باشد. داده های مورد نظر از نرم افزار ره آورد جدید و سایت بانک مرکزی بصورت سالیانه جمع آوری شدند. برای آزمون فرضیات پژوهش از روش پنل دیتا بهره گیری شده می باشد. نتایج حاصل نشان می دهد که نرخ ارز و تورم بر ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده تاثیر معناداری ندارند. از علت های این عدم تاثیر می توان به آزاد نشدن قیمت محصولات بسیاری از صنایع و فاصله با قیمت واقعی ، سیاست های حمایتی داخلی از صنایعی مثل خودرو سازی، هزینه های تعمیر ونگهداری صنایع صادرات محور و اثرات دوگانه نرخ ارز و تورم بر بسیاری از شرکتها تصریح نمود.
کلمات کلیدی: ارزش افزوده اقتصادی، ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده، نرخ ارز، نرخ تورم، متغیرهای کلان اقتصادی، متغیرهای ارزیابی عملکرد اقتصادی
۱٫۱ اظهار مساله پژوهش
یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی کشورها، بازار سرمایه می باشد که اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست. این بازار ارتباط نزدیکی با ساختار اقتصادی کشور دارد، قوت و اشکال آن می تواند نشان دهنده وضعیت اقتصادی کشور باشد. تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر فعالیت در بازارهای مالی بر هیچ کس پنهان نیست. متغیرهای کلان اقتصادی نشان دهنده رونق و موفقیت هر اقتصادی هستند و آن ها مشخص کننده سرنوشت سرمایه گذاری ها هستند (Bapna,2012). همچنین ثبات اقتصادی در یک کشور به وسیله ی متغیرهای کلان اقتصادی اندازه گیری می گردد. تورم، نرخ بهره، نرخ ارز و… بعضی از متغیرهای کلان اقتصادی هستند که نشان دهنده شرایط اقتصادی هر کشوری هستند. مطالعه آثار این عوامل بر عملکرد شرکت ها جزو مهم ترین اقدامات در جهت موفقیت در این بازار می باشد. برای ارزیابی عملکرد شرکت ها معیارهای مختلفی (اقتصادی و مالی) به وجود آمده اند، ارزش افزوده اقتصادی[۱] (EVA ) به عنوان یکی از مهم ترین معیارهای اقتصادی ارزیابی عملکرد توسط استوارت در سال ۱۹۸۹ معرفی گردید. ارزش افزوده اقتصادی تفاوت بین بازگشت سرمایه و هزینه سرمایه گذاری را اندازه گیری می کند. ارزش افزوده اقتصادی مثبت نشان می دهد که ارزش برای سهامدار ان ایجاد شده می باشد و ارزش افزوده اقتصادی منفی تصریح به تباهی سرمایه دارد (زنجیر دار و همکاران، ۱۳۸۹). طرفداران مفهوم EVA ادعا می کنند که این شاخص، برترین معیار عملکرد به شمار می رود زیرا به عنوان یک معیار ارزیابی، هزینه فرصت صاحبان سهام و ارزش زمانی پول را در نظر گرفته و تحریف ناشی از به کارگیری اصول حسابداری را برطرف می سازد. بر خلاف معیارهای متداول سودآوری EVA در درک هزینه سرمایه صاحبان سهام به مدیریت کمک، می کند و شاخص واقعی موفقیت شرکت در ارزش آفرینی یا زایل شدن ارزش به شمار می رود (حجازی و حسینی، ۱۳۷۹).
با تمام مزایایی که روش ارزش افزوده اقتصادی در مقایسه با روش های سنتی دارد اما در سال های اخیر انتقاداتی بر آن وارد شده می باشد، مانند این انتقادات، اتکای این معیار بر ارقام تاریخی برای محاسبه هزینه فرصت سرمایه گذاری بر اساس ارزش دفتری و تحریف نتایج آن بر اثر تورم می باشد. محققان برای بر طرف ساختن این نقص گونه های پالایش شده ای از EVA را از قبیل ارزش افزوده تعدیل شده[۲] (REVA) مطرح ساخته اند. ارزش افزوده پالایش شده عبارت می باشد از سود خالص باقی مانده ای که پس از کسر هزینه فرصت سرمایه گذاران به ارزش بازار از سود خالص عملیاتی پس از مالیات بدست می آید. در این پژوهش به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که آیا بین متغیرهای ارزیابی عملکرد اقتصادی (EVA و REVA) با متغیرهای کلان اقتصادی (نرخ ارز و تورم) ارتباط ی معناداری هست؟
۲٫۱ اهمیت موضوع پژوهش
سنجش عملکرد جزء ضروری از هر سازمانی می باشد، به طوری که می تواند بازخوردی از کارایی استراتژی ها و پیاده سازی آن ها بدهد. مدیران بازرگانی و حسابداران نسبت به نقشی که سنجش عملکرد در سیستم کنترل و برنامه ریزی سازمانی بازی می کند آگاهی زیادی دارند. گزارش عملکرد گذشته شرکت یکی از کاربردهای بنیادی سیستم سنجش عملکرد می باشد. ارزیابی عملکرد با در نظر داشتن توسعه بازار های سرمایه از مهم ترین موضوعات مورد توجه سهامداران، اعتبار دهندگان، دولت ها و مدیران می باشد. تأثیر معیارهای ارزیابی عملکرد در انعکاس عملکرد شرکت ها از طریق محتوای اطلاعاتی موجودشان نیز پررنگ تر شده می باشد. بایستی تصریح نمود که حداکثر کردن ارزش بازار سهام شرکت ها از اهداف اولیه و اساسی هر شرکتی به شمار می رود. به این مقصود تحلیلگران به دنبال معیاری هستند تا با در نظر گرفتن هزینه ای سرمایه و نرخ بازده سرمایه گذاری برای حداکثر کردن ارزش شرکت و افزایش ثروت سهامداران اقدام کنند (یحیی زاده فر و همکاران،۱۳۸۹، ص ۱۱۵).
یکی از مفیدترین معیارهای ارزیابی عملکرد و همچنین پیش بینی ارزش سهام شرکت ها معیار ارزش افزوده اقتصادی می باشد. مدیریت شرکت قصد دارد بر اساس ارزش افزوده اقتصادی ثروت سهام داران را حداکثر کند. متأسفانه، بسیاری از شرکت ها سود نهایی محصولاتشان را بدون در نظر گرفتن هزینه فرصت سرمایه خود برآورد می کنند. حداکثر کردن نه تنها راه حلی برای این مشکل ارایه می نماید بلکه همواره انگیزه هایی را نیز جهت حداکثر کردن ثروت سهامداران در مدیران ایجاد می نماید. ارزش افزوده اقتصادی متأثر از کلیه تصمیمات شرکت نظیر تصمیمات سرمایه گذاری، تقسیم سود، نرخ بازده سرمایه، تصمیمات مربوط به تأمین مالی، نرخ هزینه سرمایه می باشد. به عنوان معیاری داخلی، سنجش عملکرد موفقیت شرکت در افزودن ارزش سرمایه گذاری سهامداران را به بهترین نحو میسر می نماید. همان گونه که قبلاً اظهار گردید ارزش افزوده اقتصادی با تمام مزایای که دارد باز اشکالاتی به آن وارد شده می باشد به همین مقصود از معیار جدیدتری به نام ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده (REVA) بهره گیری گردید مهم ترین برتری این معیار متکی بودن آن بر ارزش بازار می باشد، در حالی که EVA بر اساس ارزش دفتری محاسبه می گردید.
با در نظر داشتن مطالب بالا می توان بیان نمود که EVA و REVA از مناسب ترین معیارهای سنجش عملکرد هستند. از طرفی تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر عملکرد شرکت ها انکار ناپذیر می باشد. به همین مقصود یکی از اهداف و انگیزه های مهم این رساله مطالعه و شناسایی روابط بین متغیرهای ارزیابی عملکرد اقتصادی (EVA,REVA) و متغیرهای کلان اقتصادی (نرخ تورم و نرخ ارز) می باشد تا بتوان به وسیله آگاهی از این ارتباط اهداف و سیاست های مناسب را جهت بهبود عملکرد شرکت های مورد مطالعه تعیین نمود. از دیگر انگیزه های محقق از انجام این پژوهش با در نظر داشتن ادبیات پژوهش در زمینه متغیرهای کلان اقتصادی و متغیرهای ارزیابی عملکرد جنبه نوآوری پژوهش می باشد.
۳٫۱ هدفهای پژوهش
۱٫۳٫۱ هدف اصلی

 • مطالعه اثر نرخ ارز و تورم بر معیارهای ارزیابی عملکرد اقتصادی

۲٫۳٫۱ اهداف فرعی:

 • مطالعه اثر نرخ ارز بر ارزش افزوده اقتصادی.
 • مطالعه اثر تورم بر ارزش افزوده اقتصادی.
 • مطالعه اثر نرخ ارز بر ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده.
 • مطالعه اثر نرخ ارز بر ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده.

۴٫۱ سوالات یا فرضیه های پژوهش

 • نرخ ارز و تورم بر ارزش افزوده اقتصادی تاثیر معناداری دارد.
 • نرخ ارز و تورم بر ارزش افزوده اقتصادی تعدیل شده تاثیر معناداری دارد.
 • اثر تورم و نرخ ارز بر شاخص های علمکرد اقتصادی در صنایع مختلف بورسی متفاوت می باشد.

۵٫۱ مدل پژوهش
مدل نمادی از واقعیت می باشد که به گونه ای ساده، عوامل و روابط موجود در یک موقعیت را به شیوه های مختلف کلامی، ترسیمی، ریاضی، تجسمی و … نشان می دهد و جنبه های خاصی از دنیای واقعی را به گونه ای که با مسئله مورد مطالعه مربوط می باشد مطرح می کند و روابط معنی دار بین این جنبه ها را عیان ساخته و با در نظر گرفتن ماهیت این روابط، تدوین فرضیه ها را به گونه ای آزمون پذیر امکان پذیر می سازد. پس از آزمون مدل می تواند نسبت به درک بهتر بخشی از دنیای واقعی دست پیدا نمود. بهره گیری از مدل به محقق امکان می دهد تا موقعیت های پیچیده و حتی دور از دسترس را به شورت قابل درک تهیه نموده و مورد مطالعه قرار دهد. (مهدی زاده اشرفی و حسینی، ۱۳۸۵)
شکل (۱-۱) : مدل مفهومی پژوهش (محقق ساخته)
۶٫۱ روش پژوهش
۱لف) از نظر هدف:
پژوهش می تواند سه هدف مهم را دنبال کند. گاهی هدف پژوهش، حل یک مشکل متداول و معمول در محیط کار می باشد، و گاهی هدف پژوهش، افزودن به مجموعه کلی دانش در یک حوزه خاص می باشد. گاهی اوقات هدف پژوهش مطالعه اثرات پیشنهادی تحقیقات کاربردی می باشد. وقتی پژوهشی به قصد کاربرد نتایج یافته هایش برای حل معضلات خاص متداول در درون سازمان، و یا بهره گیری یا عدم بهره گیری از شیوه های جدید و جدید و امکان سودآوری برای سازمان انجام می گردد، چنین تحقیقی پژوهش کاربردی نامیده می گردد (دانایی فرد، آذر و الوانی،۱۳۸۳). از این رو این مطالعه از لحاظ هدف کاربردی می باشد.

 • از نظر روش:

روش پژوهش حاضر از نوع همبستگی و پس رویدادی (با بهره گیری از اطلاعات گذشته) می باشد. در پژوهش همبستگی هدف آن می باشد که مشخص گردد آیا ارتباط ای بین دو یا چند متغیر کمی (قابل سنجش) هست یا خیر.
۷٫۱ جامعه آماری
جامعه آماری پژوهش حاضر بعضی از شرکتهای پذیرفته شده در بورس با تاکید بر دسته بندی شرکت های بورسی در سه صنعت خودروسازی، دارویی و سیمان می باشد.
۸٫۱ نمونه آماری
برای برآورد حجم نمونه مورد نظر از نمونه گیری حذفی بهره گیری شده می باشد. در واقع شرکت های موجود در صنایع خودرو سازی، دارویی و سیمان را بر اساس محدودیت های زیر مورد مطالعه قرار گرفته اند و شرکتهای که ویژگی های مورد نظر را نداشته باشند حذف خواهند گردید.

 1. تا قبل از فروردین سال ۱۳۸۰ در بورس پذیرفته شده اند و تا پایان اسفند سال ۱۳۹۰ به صورت فعال در بورس حضور داشته اند؛
 2. واسطه های مالی مانند شرکت های سرمایه گذاری، بانک ها و همچنین بیمه ها را شامل نمی گردد؛ پس از فهرست شرکت های حاضر در جامعه حذف شده اند.

تعداد صفحه :۱۳۲
قیمت : هفده هزار و سیصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :               minoofar.majedi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***