دانلود پایان نامه شیمی : مطالعه تئوری بر روی توتومری­های زانتین و بر هم­کنش این مولکول با آب و یون­های مختلف فلزی در حالت گازی و حلال

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه تئوری بر روی توتومری­های زانتین و بر هم­کنش این مولکول با آب و یون­های مختلف فلزی در حالت گازی و حلال

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۳- توتومری و تعریف آن

توتومری هیدروژن یکی از مهمترین فرآیندها در واکنش­های شیمیایی و محیط زنده است[۱۰-۸]. توتومری نوعی نو آرایی است که طی آن یک اتم هیدروژن که در موقعیتی خاص نسبت به یک پیوند دوگانه کربن – هترو­اتم قرار دارد با مهاجرت به هترو­اتم تشکیل یک پیوند دوگانه کربن –کربن می­دهد[۱۳-۱۱] که عکس این فرایند نیز امکان پذیر است.

۱-۴- شیمی محاسباتی

زمانی روش­های شیمی محاسباتی تنها توسط متخصصان مورد استفاده قرار می­گرفت که آن­ها از ابزارهایی استفاده می­کردند که درک و کاربرد آن ابزارها، اغلب دشوار بود. نخستین بار محاسبات نظری در شیمی توسط هایتلر[۱] و فریتز[۲] در سال ۱۹۲۷ در لندن صورت گرفت. امروزه با پیشرفت و گسترش نرم افزارها، برنامه­هایی به وجود آمده­اند که به راحتی توسط هر شیمیدانی مورد استفاده قرار می­گیرد. سال­های اخیر گواهی هستند بر اینکه هر روز بر تعداد افرادی که از شیمی محاسباتی استفاده می­کنند، افزوده می­گردد. بسیاری از این تازه واردها، نظریه پردازان موقتی هستند که بر روی دیگر جنبه­های شیمی کار می­کنند. علت این افزایش به خاطر توسعه­ی نرم افزارهای کامپیوتری است که بیش از پیش مورد استفاده قرار می­گیرند.

عبارت شیمی محاسباتی را می­توان این گونه تعریف کرد که علم ریاضی است که به توصیف و شرح علم شیمی می­پردازد. در واقع وقتی از عبارت شیمی محاسباتی استفاده می­شود که یک روش ریاضی به اندازه کافی توسعه یابد تا بتوان آن را به طور اتوماتیک بر روی یک کامپیوتر اجرا کرد. امروزه شیمیدانان توانسته­اند به حقایق جدید شیمیایی دست پیدا کنند که قبلا از آن­ها بی خبر بوده­اند و به کمک این شاخه از علم شیمی بسیاری از واقعیت­های شیمیایی را گاه با دقتی بیشتر و آسان تر نسبت به روش تجربی به دست آورند. به کمک برنامه­های محاسباتی می­توان در مورد مولکول­های ناشناخته­ای که هنوز سنتز نشده­اند یا در طبیعت یافت نشده­اند، حدواسط­های فعال که مطالعه بر روی خواص و ویژگی­های آن­ها و هم چنین شناسایی آن­ها به علت کوتاه بوده طول عمرشان در شرایط معمولی دشوار است و هم چنین مکانیسم انواع واکنش­ها مطالعات دقیق انجام داد.

با استفاده از نرم افزارها و برنامه­های محاسباتی موجود امکان به دست آوردن اطلاعاتی راجع به ساختار مولکول ( مانند طول پیوند، زوایای پیوندی و زاویه­ی کشش )، خواص ترمودینامیکی ( مانند آنتروپی، انرژی آزاد، گرمای تشکیل و آنتالپی )، خواص طیفی ( مانند طیف رزونانس مغناطیسی هسته و طیف ارتعاشی )، خواص نوری و بسیاری از اطلاعات با ارزش دیگر امکان پذیر می­باشد.

دلایل عمده­ای که باعث شده شیمیدانان در سال­های اخیر به طورگسترده­ای به سمت شیمی محاسباتی روی آورند به شرح زیر است:

  • بهبود در فهم آسان­تر مسائل شیمی
  • آزمایش فرضیه­ها و نظریه­های جدید در شیمی
  • کاهش تعداد آزمایش­های لازم و صرفه­جویی در زمان و هزینه­های تحقیقاتی
  • آزمایش­های کم خطر بدون نیاز به مواد و تولید پسماند
  • دستیابی به صحت بهتر

[۱] Heitler

[۲] Fritz

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

نتیجه گیری

در مطالعات تئوری با بررسی نه ساختار توتومر موجود برای مولکول زانتین نتایج به­دست آمده حاکی بر آن است که ایزومر A پایدارترین ساختار در هر دو روش DFT و MP2 بوده و مرتبه پایداری این توتومرها بصورت A> D> H> G> I> F> E> B> C می­باشد. برای تمام توتومرها با افزایش قطبیت، ترکیبات پایدارتر می­شوند به این ترتیب پایداری نسبی در حلال بیشتر از فاز گازی است. انتقال هیدروژن در حضور آب سریع‌تر است. ترتیب قدرت پیوند هیدروژنی در توتومرهای زانتین همراه با آب به صورت G3> G1> G2> C1> B2> E1> B1> A3> H1> I2> D2> I1> D1> E2> F2> H2> F1> H3> A1> D3>A2 است. منفی­ترین مکان در این ایزومر‌ها O11 و N4 است که برای حمله‌های الکترون دوستی مناسب است. توتومر G دارای ELUMO بزرگتری می­باشد بنابراین میل پذیرش الکترون آن بسیار زیاد است همچنین توتومر B دارای انرژی شکاف کمی می­باشد بنابراین واکنش­پذیری کمتری از خود نشان می­دهد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان مطالعه تئوری بر روی توتومری­های زانتین و بر هم­کنش این مولکول با آب و یون­های مختلف فلزی در حالت گازی و حلال با فرمت ورد