دانلود پایان نامه شیمی : طراحی چند رنگ آلی نیتروژن دار و بررسی توتومری درآنها بر اساس محاسبات مکانیک کوانتومی Ab initio

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 طراحی چند رنگ آلی نیتروژن دار و بررسی توتومری درآنها بر اساس محاسبات مکانیک کوانتومی Ab initio

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۴-۹-۱    رنگ های حلال

این رنگ ها شامل رنگ های مونوبیس آزو و یا مشتقات آنتراکینونی و … می باشند ولی با این تفاوت که حاوی گروه های قابل حل در آب ، مانند سولفونیک نبوده و لذا باید آن ها را با حلال های آلی مانند الکل ها بکار برند و عموما برای رنگ کردن مواد طبیعی ، روغن ها ، چربی ها و واکس ها ، پلاستیک ها و پلی استر ها استفاده می شوند .

 

۵-۹-۱    رنگ های راکتیو

رنگ های راکتیو برای اولین بار در اواسط دهه ۱۹۵۰ توسط کمپانی ICI ابداع شدند . این رنگ ها با سهم کار برای ۲۵% بالاترین کاربردی رنگها را به خود اختصاص داده اند.

رنگ های راکتیو دارای عوامل فعالی هستند که می توانند تحت شرایط قلیایی با گروه های هیدروکسیل (-OH) و یا آمینی (-NH) الیافی مانند پشم سلولز و پلی آمید ها پیوند شیمیایی تشکیل دهند و به همین دلیل  این رنگ ها را راکتیو می نامند .

وجود پیوند شیمیایی از نوع کووالانس بین مولکولی رنگینه و الیاف ، باعث ایجاد ثبات شستشوی بالا برای این رنگها شده است و از طرف دیگر بکارگیری مواد اضافه شونده ای از قبیل اسید ها املاح فلزات و مواد سخت گیر ، آبهای مصرفی را نیز کاهش داده و به طور کلی منجر به کاهش مواد آلوده کننده در پس آبهای کارخانجات مربوطه می شوند که از لحاظ زیست محیطی بسیار حائز اهمیت است . همچنین این رنگ ها را بدلیل درخشندگی بسیار و گسترده وسیع سایه ها مورد توجه قرار می دهند و حضور آن ها را می توان با مقاومت پس دادن رنگ ها به وسیله جوشاندن با حلال ها ، تایید کرد . رنگهای راکتیو عمدتا از ساختار شیمیایی ازو با آنتراکینونی هستند که ۵۰% آن ها دارای گروه راکتیو و یا دی کلروتری آزینیل می باشند .

ساختار کلی مواد رنگزای راکتیو به صورت DB-RG می باشند که در آن D کروموژن است و معمولا بنیان آزو ، آنتراکینون یا فتالوسین دارد . عموماً سیستم راکتیو (RG) به کروموژن (D) از طریق یک گروه اتصال دهنده (B) متصل می گردد. مواد رنگزای راکتیو هم اکنون از اهمیت قابل توجهی برای رنگرزی الیاف سلولزی ، به تنهایی و یا در مخلوط با دیگر الیاف بر خوردارند .

آن ها هم چنین برای رنگرزی الیاف پشمی و ابریشمی نیز به کار می روند . گروه کوچکی از مواد رنگزای دیسپوس به نام پروسینیل برای رنگرزی نایلون ها به کار می رود .

مواد رنگزای راکتیو ، با سایر گروه های رنگزا متفاوتند زیرا آن ها می توانند در کالا های مناسبی با مکان های هسته دوست اتصال کووالانسی تشکیل دهند . اگر چه در سال ۱۹۳۲ اولین رنگدانه راکتیو تجاری ( cl Acid Orange 30 )    برای استفاده  بر روی پشم معرفی گردید ، اما در آن زمان واکنش پذیری اتم کلر ناپایدار در گروه استخلافی کلرواستیل آمینوی رنگزا و نیز توانایی رنگزا در واکنش با پشم ، هنوز شناخته نشده بود . مشخص شد این دسته از مواد رنگزا قادرند با لیف پشم ، اتصال کووالانسی برقرار کنند.

بنابر این در سال ۱۹۵۲ – ۱۹۵۴ با عرصه تجاری این دسته از مواد رنگزای راکتیو برای استفاده بر روی الیاف پشم در سال ۱۹۵۶ برای استفاده بر روی الیاف سلولزی پیشرفت های بسیاری حاصل شد .

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

طراحی چند رنگ آلی نیتروژن دار و بررسی توتومری درآنها بر اساس محاسبات مکانیک کوانتومی Ab initio

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 طراحی چند رنگ آلی نیتروژن دار و بررسی توتومری درآنها بر اساس محاسبات مکانیک کوانتومی Ab initio