دانلود پایان نامه شیمی : بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱٫۱٫۱      پیشگیری

واکنش های شیمیایی باید به گونه ای طراحی شوند تا حد امکان از تولید مواد زاید جلوگیری شود. رفع آلودگی محیط زیست بسیار سخت تر و پر هزینه تر از پیشگیری آن می باشد

تبعات ناشی از آلودگی آب اقیانوسها و سوراخ شدن لایه ازون به همه جهانیان خواهد رسید، به همین دلیل دانشمندان هر عرصه ای از علم همیشه پیشتازان حل مسائل می باشند، و از نظر علمی همیشه پیشگیری راحتر و کم هزینه تر از درمان است.

اگر بتوان برای انجام یک واکنش روش سالم، کم خطر، بی خطر و یا واکنشگر با سمیت کمتر استفاده کرد اخلاق علمی حکم می کند که یک محقق حتما این کار را انجام دهد.

به عنوان مثال اگر برای انجام واکنش فاکتورهای خاصی وجود نداشته باشد، استفاده از مواد کم خطر، ارزان، در دسترس همیشه ترجیح دارد. ترتیب زیر به عنوان نمونه مشخص می­کند که استفاده از واکنشگرهایی که فلز کمتر در ساختار خود دارند و مواد جانبی غیر سمی کمتر تولید می کنند، بهتر است:

H2O2 > KMnO4> OsO4

۱٫۱٫۲      صرفه جویی اتمی

روش های سنتزی باید به گونه ای طراحی گردند که اتم های موجود در مواد اولیه استفاده شده در واکنش، در محصول نهائی  بیشترین مشارکت را داشته باشند. بنابراین اگر در یک مکانیسم سنتزی، راندمان واکنش ۱۰۰% باشد ولی محصول جانبی نیز در خلال واکنش تولید شود، و تعدادی از اتم های واکنشگرها در محصول بکار گرفته نشوند چنین واکنشی مطلوب نخواهد بود بلکه حالتی که تمام اتم های اولیه در محصول نهایی حضور داشته باشند، مطلوب تر خواهد بود.

صرفه جویی اتمی برای هر واکنش از فرمول زیر بدست می آید:

نکته:

واکنشهای پریسیکلیک ماکزیمم صرفه جوئی اتمی را دارند زیرا هیچ اتمی به محیط زیست وارد نمی کنند، این دسته از واکنش ها با صرفه جوئی اتمی ۱۰۰ درصد انجام می گردند.

نوآرایی کلایزن و واکنش دیلز – آلدر به عنوان نمونه ای از واکنش های با صرفه جوئی اتمی ۱۰۰ درصد در زیر آورده شده است.

۱٫۱٫۳      کاهش استفاده از مواد شیمیایی خطرناک

روش های سنتزی باید طوری طراحی شوند، که مواد استفاده و تولید شده دارای سمیت کمتر برای سلامتی انسان و محیط زیست داشته و یا هیچ گونه سمیتی نداشته باشند

این اصل، استفاده از معرف ها، واسطه ها، و تولید محصولات جانبی با سمیت کمتر را ترویج می کند.

استفاده از ذخایر با سمیت کمتر، نیازمند توسعه مواد خام تجدیدپذیر است

۱٫۱٫۴      طراحی برای مواد شیمیایی ایمن تر

محصولات شیمیایی باید طوری طراحی شوند که ضمن عملکرد بهتر و موثرتر، سمیت کمتری داشته باشند، بنابراین صنایع شیمیایی هنگامی که در مورد توسعه و عرضه یک محصول تصمیم گیری می نمایند، باید ویژگی های زیست محیطی (کاهش سمیت، سرطانزائی و …) را در حد استاندارد و همانند ویژگی­های متداول (فشار بخار، رنگ، پایداری و ..) بررسی کنند، به گونه ای که حمل و نقل آن کم خطر و بی خطر باشد، توزین آن راحت بوده و خاصیت انفجاری نداشته باشد.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بهره­ گیری از کاتالیزگرهای جدید در سنتز یک مرحله­ ای نووناگل