دانلود پایان نامه شیمی : بررسی حذف مواد آلی رنگزا در مقادیر کم از آبهای آلوده شده طی فرایندهای اکسایش پیشرفته در حضور نور خورشید و نور فرابنفش با استفاده از فتو­راکتور­های متمرکز کننده

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حذف مواد آلی رنگزا در مقادیر کم از آبهای آلوده شده طی فرایندهای اکسایش پیشرفته در حضور نور خورشید و نور فرابنفش با استفاده از فتو­راکتور­های متمرکز کننده

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

تصفیه آب

کیفیت آب­های مورد نیاز برای مصارف خاص بندرت با اختصاصات آب­های طبیعی مطابقت می­کند. آب آشامیدنی آبی زلال، خنک، بی رنگ، بی بو، بدون مزه خاص و عاری از عوامل بیماری­زا و سمی، چنین آبی در طبیعت نادر است]۱۶[.

۱-۵-۱ اصول کلی تصفیه فاضلاب

چنانچه پیشتر بیان نمودیم، تفاوت اصلی فاضلاب با آب تمیز فراوانی مواد خارجی و به ویژه مواد آلی در آن است لذا هدف از تصفیه عبارتست از:

الف- گرفتن مواد معلق و شناور از فاضلاب.

ب- اکسیداسیون مواد ناپایدار آلی موجود درفاضلاب و تبدیل آن به مواد پایدار مانند نیترات­ها، سولفات­ها و فسفات­ها و سپس ته­نشین ساختن و جداسازی مواد.

ج- جداسازی مواد سمی محلول و نامحلول از فاضلاب نظیر ترکیبات فلزات سنگین.

د-گندزدائی و کشتن میکروب­های فاضلاب]۱[

تصفیه فاضلاب چه وقتی که به صورت مصنوعی و در تصفیه خانه انجام می­گیرد و چه زمانی که به صورت طبیعی و خودبخودی رخ می­دهد به سه گونه ممکن است انجام شود:

۱- تصفیه مکانیکی یا تصفیه فیزیکی.

۲- تصفیه زیستی یا تصفیه بیولوژیکی.

۳- تصفیه شیمیایی.

  • روش­های فیزیکی حذف مواد آلاینده در آب

به آن دسته از روش‌هایی که در آن از فرآیندهای فیزیکی جهت حذف آلاینده‌ها از پساب استفاده می‌شود، اصطلاحاً روش‌های فیزیکی تصفیه پساب گفته می‌شود و می‌توان به مواردی که در ادامه می­آید اشاره کرد:

در این روش مقادیر کافی اکسیژن حل شده لازم است تا مواد آلی به طور کامل به وسیله تابش شکسته شوند. برخی رنگ‌ها و مولکول‌های فنلی به وسیله این روش در مقیاس آزمایشگاهی حذف می‌شوند]۱۷[.

 

۱-۵-۲-۲ جذب سطحی[۲]

تکنیک‌های جذب سطحی اخیراً به خاطر کارآیی‌شان در حذف آلاینده‌ها توجه بیشتری را جلب نموده­اند و فرآیندی است که از نظر اقتصادی امکان‌پذیر است. تصفیه پساب و آلودگی­‌زدایی به وسیله تکنیک جذب سطحی به عواملی مانند برهمکنش­های آلودگی و جاذب، مساحت جاذب، اندازه ذرات جاذب، دما، pH و زمان تماس بستگی دارد]۱۸ [.

  • شناورسازی[۳]

شناورسازی شامل فرآیند تبدیل مواد معلق و بعضی از کلوئیدها، امولسیون­ها و مواد محلول، به مواد شناور است. دو نوع فرآیند شناورسازی وجود دارد که عبارتند از: شناورسازی ­خلاء و شناورسازی فشاری. در واحدهای شناورسازی خلاء، ابتدا پساب به مدت ۳۰ ثانیه با همزن مکانیکی هوادهی شده و پساب تا حدودی اشباع از هوای محلول وارد حوضچه خلاء با فشار درونی حدود ۳/۰ اتمسفر می‌شود. این خلاء حباب­های هوا را بالا آورده و سبب شناورسازی می‌شود. در شناورسازی فشاری، هوای تحت فشار حدود ۵/۲ اتمسفر به مدت یک دقیقه به پساب در حوضچه شناورسازی در معرض جو وارد می‌شود. مواد معلق کلوئیدی به وسیله حباب­های کوچک بالا رونده به دام می‌افتند و سپس به کمک پمپ­های لجن‌کشی، لجن‌های شناور به طور رویه‌گیری جدا می‌شوند] ۱۷[.

[۱]– Radiation

[۲]– Adsorbtion

[۳]– Flotation

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی حذف مواد آلی رنگزا در مقادیر کم از آبهای آلوده شده طی فرایندهای اکسایش پیشرفته در حضور نور خورشید و نور فرابنفش با استفاده از فتو­راکتور­های متمرکز کننده

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بررسی حذف مواد آلی رنگزا در مقادیر کم از آبهای آلوده شده طی فرایندهای اکسایش پیشرفته در حضور نور خورشید و نور فرابنفش با استفاده از فتو­راکتور­های متمرکز کننده