دانلود پایان نامه شیمی : بررسی تاثیر متیل جاسمونات بر متابولیت­های ثانویه و اثرآنتی­اکسیدانی گیاه نعنا فلفلی ومیزان اسانس آن Mentha piperitaL.

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی تاثیر متیل جاسمونات بر متابولیت­های ثانویه و اثرآنتی­اکسیدانی گیاه نعنا فلفلی ومیزان اسانس آن Mentha piperitaL.

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۱-۱۲خواص درمانی

سر شاخه گلدار و برگ تازه گیاه  اثر نیرو دهنده، مقوی معده، بادشکن و ضد تشنج دارد. و اکثر خواص نعنا فلفلی مربوط به وجود منتول در اسانس آن است و شامل اثرات ضد نفخ، ضد درد، ضد اسپاسم، وضد احتقان و صفرا­آور می­باشند. اسانس نعنا خواص ضد ویروس بر ضد بیماری نیوکاسل، ویروس هرپس سیمپلکس و واکسینا را نشان داده است.(۱۲)

همچنین بررسی بر روی اسانس نعنا فلفلی نشان داد در غلظت­های پایین به علت داشتن منتول اثر ضد میکروبی قوی دارد.­(۴) همچنین دارای خاصیت ضد باکتریایی قوی است و در تهیه محلولهای شست­وشوی دهان وگلو استفاده می­شود.(۱۷)  و این اثر ضد میکروبی حتی از بنزوات سدیم نیز بیشتر است.(۱۶)

تحقیقات دیگری نشان داد که گیاه نعنا فلفلی دارای خاصیت آنتی­اکسیدانی بوده و قادر به دام انداختن رادیکال­های آزاد می­باشد.(۱۵)

در نتیجه تحقیقات انجام شده بر روی اسانس نعنا فلفلی نشان داد که استفاده از این اسانس برای کاهش درد زایمان و کاهش اضطراب حاصل از آن موثر است.(۲۰)

تحقیقات جدید کلینیکی، نشان می­دهد که استفاده­ی موضعی از محلول­های اسانس نعنا (مالیدن بر موضع) بر روی پیشانی باعث کاهش سردرد می­شود. همین محلول­ها در کاهش درد آرتریت، مشکلات تاندون­ها، التهابات ماهیچه­ها و درد ماهیچه­ها­ی اسکلتی بسیار مفید است. قطره­ای تهیه شده از اسانس نعنا خاصیت ضد احتقان خوبی دارد و به صورت پماد و بخور برای رفع علائم سرما­خوردگی بسیار مفید است. چای تهیه شده با قطره­های نعنا، در برطرف نمودن علائم سرماخوردگی و به عنوان ضد­ ­سرفه مفید بوده و دارای خاصیت معرق است. مصرف فراورده­های خوراکی نعنا، در برطرف کردن التهابات مجاری مدفوع موثر بوده و قرص­های حاوی نعنا یا اسانس آن دارای خاصیت ضد­سرفه می­باشند.(۱۲)

یک ضد عفونی­کننده قوی است و در حشره کشها کاربرد دارد.(۴)

به عنوان نوعی گیاه خوراکی معطر و همچنین جهت به عمل آوردن توتون مورد استفاده قرار می­گیرد، و مصرف آن برای افرادی که دچار اضطراب هستند منع شده است.  با کافور و تیمول نیز سازگاری ندارد.(۴)

از اسانس آن در تهیه قرص­ها، آب­نبات، الیکسیرها، پودر دندان، محلول­های زیبایی، عطرها و غیره استفاده می­شود.(۹)(۸)

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی تاثیر متیل جاسمونات بر متابولیت­های ثانویه و اثرآنتی­اکسیدانی گیاه نعنا فلفلی ومیزان اسانس آن Mentha piperitaL.

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بررسی تاثیر متیل جاسمونات بر متابولیت­های ثانویه و اثرآنتی­اکسیدانی گیاه نعنا فلفلی ومیزان اسانس آن Mentha piperitaL.