دانلود پایان نامه شیمی : استفاده از مزوپروسSnO2/Al-MCM-41 تحت تابش نور مریی وماوراء بنفش برای تجزیه نوری رنگدانه متیلن بلو

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 استفاده از مزوپروسSnO2/Al-MCM-41 تحت تابش نور مریی وماوراء بنفش برای تجزیه نوری رنگدانه متیلن بلو

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۲-فناوری نانو چیست؟

بهبود توسعه و بکار گیری ساختار ها و ادوات در مقیاس ۱تا ۱۰۰ نانو متر (مقیاس اتمی و مولکولی) که در آنها خواص فیزیکی ,شیمیایی و بیولوژی جدیدی در مقایسه با مواد میکرو ساختار پدیدار می شود.یا به عبارت دیگر فناوری نانو عبارت است از توانایی کار کردن در تراز اتمی مولکولی و فرا مولکولی در ابعاد بین ۱تا۱۰۰ نانومتر با هدف ساخت و دخل و تصرف در چگونگی آرایش اتمها یا مولکولها.  در سال­های اخیر نانوتکنولوژی تبدیل به یکی از زمینه­های بسیار جالب علمی شده است. مراکز دانشگاهی و صنعتی بسیار زیادی جهت بررسی و تحقیق در زمینه­ی مواد با ابعاد نانو گشایش یافته­اند و پیشرفت­های سریع در زمینه تولید مدارهای الکترونیکی کوچکتر در صنعت الکترونیک نیز مرهون این فناوری می­باشد. امروزه فناوری نانو به یکی از مهمترین جنبه­های تحقیقاتی تبدیل شده است. فناوری نانو، توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستم­های جدید با کنترل در سطح مولکولی و اتمی و استفاده از خواصی است که در آن سطوح ظاهر می­شوند. از همین تعریف ساده برمی­آید که فناوری نانو یک رشته­ی جدید نبوده، بلکه رویکردی جدید در تمام رشته­هاست. فناوری نانو عبارتست از شناخت خواص کوچکترین اجزا مواد و بکارگیری این خواص در جهت ایجاد تکنولوژی­های نوین و یا بهبود در کیفیت تکنولوژی­های پیشین] ۱[.

تعریف واحدی برای فناوری نانو که کاربرد جهانی داشته باشد وجود ندارد. موضوع فناوری نانو، تولید، مطالعه و به کار بستن ساختارهایی است که ابعاد آن ها کمتر از صد نانو متر باشد. یک نانو متر برابر یک میلیونوم یک میلی متر است که برابر m 9-10 است. در مقایسه با قطر یک تار مو که برابر nm 50000 است مشاهده می شود که یک نانو متر ۵۰۰۰۰ برابر از قطر یک تار مو کوچکتر است. همچنین قطر اتم هیدروژن در حدود  nm 1/0 می باشد.

اصول فناوری نانو بر اساس کاربرد های جدید بدست آمده از ترکیبات با ساختار ها یی در مقیاس نانو است. این کاربرد های جدید بیشتر از تغییر نسبت سطح به حجم اتم ها  و رفتار کوانتوم مکانیکی آن ها نتیجه می شود. بعلاوه فناوری نانو بخاطر نوآوری هایی که در صنایع مختلف ایجاد کرده بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به کمک فناوری نانو می توان به پیشرفت و کنترل فرآیند های صنعتی و مواد نانو مقیاس خود آرا دست پیدا نمود. در فرآیند های خود آرا تحت شرایط محیطی مشخص، مواد نانو مقیاسی به هم ملحق می شوند و یک ساختار جدید را بوجود می آورند. نانو ذرات به مواد طبیعی و مصنوعی ساخته شده در صنعت که کوچکتر از صد نانو متر باشند اطلاق می شود. با تولید ذرات کوچکتر از صد نانو متر و بررسی آن ها مشاهده می شود که بعضی از خواص و عملکرد های این مواد تغییر می کنند. بعضی از این خواص عبارتند از رسانایی الکتریکی، مغناطش، رنگ، سختی مکانیکی، دمای ذوب ویژه و … که با تغییر اندازه و ساختار مواد تغییر می کنند. به عنوان مثال می توان به کادمیم تلوراید (CdTe) اشاره کرد که بسته به اندازه ذرات در بازه ۲ تا ۵ نانو متر در رنگهای مختلف دیده می شود. [۱۵،۱۴،۱۳].

سه خاصیت اساسی مواد که با تغییر اندازه ذرات تغییر می کنند عبارتند از :

  • تغییر رفتار کوانتوم مکانیکی که نتیجه آن تغییر رنگ، شفافیت، سختی، مغناطش و رسانایی الکتریکی است.
  • افزایش سطح که منجر به تغییر نقطه ذوب و جوش، فعالیت شیمیایی، اثرات کاتالیستی می شود.

۳-تغییر در ساختار مولکولی مواد که باعث افزایش توانایی سازگاری مواد، افزایش توانایی ترمیم و توانایی خودآرایی این مواد شده و کاربردهای زیستی جدیدی را باعث می شود

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

استفاده از مزوپروسSnO2/Al-MCM-41 تحت تابش نور مریی وماوراء بنفش برای تجزیه نوری رنگدانه متیلن بلو

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 استفاده از مزوپروسSnO2/Al-MCM-41 تحت تابش نور مریی وماوراء بنفش برای تجزیه نوری رنگدانه متیلن بلو