دانلود پایان نامه رشته شیمی : کاهش اثرات منفی کادمیوم در شکمبه با استفاده از روی و بنتونیت سدیم

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 کاهش اثرات منفی کادمیوم در شکمبه با استفاده از روی و بنتونیت سدیم

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۲-۳ انتقال و توزیع

پس از جذب، کادمیوم به درون خون انتقال یافته و به طور عمده با آلبومین و به مقدار کمتر با گلوبولین، متالوتیونین، سیستئین، گلوتاتیون یا بطور مستقیم با سلول­ها باند می­شود (زالوپس و احمد، ۲۰۰۳). کادمیوم در سرتاسر بدن توزیع شده و بیشترین غلظت آن در کلیه و کبد می­باشد، که می­توانند بیش از نیمی از کل کادمیوم بدن را در بر گیرند. در ابتدا کبد بیشترین مقدار کادمیوم را جذب می­کند اما بعد از چند روز کادمیوم موجود در کبد آزاد شده و بوسیله کلیه جذب می­شود. بنابراین کلیه به طور معمول بیشترین غلظت از مقدار کادمیوم را نسبت به دیگر بافت­های بدن دارا می­باشد. سطح کادمیوم خون حاکی از در معرض قرار گرفتگی اخیر می­باشد، اما در مقابل مقدار کادمیوم ادرار شاخص بهتری از کادمیوم تجمع یافته در کل بدن می­باشد (آژانس مواد سمی و ثبت بیماری، ۱۹۹۹).

کادمیوم به صورت مؤثری به شیر یا تخم­مرغ انتقال نمی­یابد. مقدار انتقال یافته به مو اندک بوده و اندازه­گیری آن در مو نمی­تواند شاخص مناسبی برای در معرض قرار گرفتگی باشد (کومبز[۱] و همکاران، ۱۹۸۳). همچنین انتقال کادمیوم از طریق جفت ناکارآمد بوده و سطوح موجود در جنین بطور قابل توجهی نسبت به سطوح مادری کمتر می­باشد (اسمیت[۲] و همکاران، ۱۹۹۱). بزهای آبستنی که با جیره­های حاوی سطوح بالای کادمیوم تغذیه شدند در طول دوره آبستنی و شیردهی، کادمیوم قابل توجهی را به بزغاله­ها انتقال ندادند (تلفورد[۳]و همکاران، ۱۹۸۴).

کادمیوم به راحتی با گروه­های آنیونیک بخصوص گروه­های سولفیدریل پروتئین­ها و دیگر مولکول­ها تشکیل کمپلکس می­دهد. متالوتیونین یک پروتئین با وزن مولکولی پایین بوده و حاوی مقدار زیادی سیستئین می­باشد و توانایی تشکیل باند با ۷ اتم کادمیوم به ازای هر مولکول را داراست. کادمیوم یک القا کننده قوی تولید متالوتیونین است و همچنین کادمیوم نرخ تجزیه این کلاتور درون سلولی را کاهش می­دهد (لارین و کلاسینگ[۴]، ۱۹۹۰). کادمیوم در متالوتیونینی که بیشتر تولید شده جایگزین روی و مس، از تولید قبلی متالوتیونین می­شود. متالوتیونین در تنظیم سرنوشت کادمیوم در بافت­ها بوسیله اثر گذاری بر روی مدت زمان باقی ماندن آن در بافت و کاهش سمیت سلولی آن اهمیت دارد. کلیه عمده­ترین محل تولید متالوتیونین بوده و در نتیجه کادمیوم در آنجا بیشتر تجمع می­یابد (کلاسن و لیو[۵]، ۱۹۹۸). کادمیوم بعد از جذب در پلاسما به گاماگلوبولین­ها متصل می­شود و به سمت کبد منتقل می­شود، همچنین کادمیوم نیز می­تواند با آلبومین، هموگلوبین و متالوتیونین متصل شده (نتری[۶] و همکاران، ۱۹۷۴) و از این طریق وارد کبد شود. کادمیوم بعد از ورود به کبد موجب تولید متالوتیونین شده و به این پروتئین متصل گردیده و سپس وارد کلیه می­شود و در درون نفرون­های کلیه متراکم شده، به وسیله سیستم لیزوزیمی از متالوتیونین جدا می­شود مقدار کمی از متالوتیونین (حدود ۱۰ درصد) بازگرداننده می­شود و معمولاً آسیب لوله­های کلیوی زمانی اتفاق می­افتد که مقدار متالوتیونین در این سلول­ها به اندازه کافی نباشد که به دلیل افزایش رادیکال­های آزاد کادمیوم در این سلول­ها می­باشد(اسکویبس[۷]، ۱۹۹۶).

[۱] Combs

[۲] Smith

[۳] Telford

[۴] Laurin and Klasing

[۵] Klaassen and Liu

[۶] Neathery

[۷] Squibbs

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

کاهش اثرات منفی کادمیوم در شکمبه با استفاده از روی و بنتونیت سدیم

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 کاهش اثرات منفی کادمیوم در شکمبه با استفاده از روی و بنتونیت سدیم