دانلود پایان نامه رشته شیمی : کاربرد میکرو استخراج مایع-مایع پخشی جهت اندازه گیری مقادیر کم پالادیم در نمونه های محیطی با استفاده از اسپکترومتری جذب اتمی شعله

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 کاربرد میکرو استخراج مایع-مایع پخشی جهت اندازه گیری مقادیر کم پالادیم در نمونه های محیطی با استفاده از اسپکترومتری جذب اتمی شعله

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۱مقدمه­ای بر روش­های آماده­سازی نمونه

در طی چند دهه اخیر رشد بی نظیری در روش­های اندازه گیری کمی صورت گرفته است. در اغلب اندازه گیری­ها یک یا چند مرحله آماده­سازی نمونه ضروری است. که هدف این مراحل پاک­سازی و بهبود سیگنال مورد اندازه­گیری است. آماده­سازی نمونه تأثیر مستقیمی روی صحت، دقت و حد تشخیص اندازه گیری­های تجزیه ای دارد[۲۶].

با وجود پیشرفت­های زیادی که در زمینه تکنیک­های اندازه­گیری صورت گرفته است، هنوز در بسیاری از موارد امکان ارائه مستقیم نمونه به دستگاه وجود ندارد، که این امر ناشی از پیچیدگی بافت نمونه و نیز غلظت پایین آنالیت است. بنابراین اصولاً به یک مرحله جداسازی و پیش تغلیظ قبل از اندازه­گیری مقادیر کم عناصر نیاز است[۲۷].

اهداف اصلی روش­های آماده سازی نمونه به شرح زیر است:

-تغلیظ نمونه به منظور اندازه گیری مقادیر کم آنالیت.

-حذف مزاحمت های ناشی از بافت نمونه در مراحل جداسازی و شناسایی آنالیت و در نتیجه افزایش گزینش پذیری.

-در صورت لزوم تبدیل آنالیت به فرم مناسبتر برای تشخیص و جداسازی بهتر.

-فراهم کردن یک روش تکرارپذیر و کارآمد، که مستقل از تغییرات بافت نمونه باشد.

 

۱-۲استخراج

یکی از اساسی­ترین مراحل آماده سازی نمونه در روش­های تجزیه­ای، مرحله استخراج است که منجر به جداسازی و تغلیظ آنالیت از بافت نمونه می­شود[۲۸].

چالش عمده شیمیدان­های تجزیه­ای دستیابی به روشی است که سریع، ساده، تکرار پذیر و ارزان باشد و بازیافت ترکیبات مورد نظر را به طور کمی و بدون اتلاف و یا تخریب آن­ها ممکن سازد.

روش­های استخراج مایع-مایع، استخراج با فاز جامد و استخراج نقطه ابری از اولین روش­های استخراج بودند که جهت استخراج آنالیت­ها از نمونه­های محلول مورد استفاده قرار گرفتند.

 

۱-۲-۱          استخراج مایع-مایع

استخراج مایع-مایع روشی است که اساس آن بر توزیع یک گونه بین دو حلال غیر قابل امتزاج استوار است. این روش به دلیل سادگی، سرعت اجرا، عدم نیاز به دستگاه­های گران قیمت و تکرار پذیری بالا در صنعت بسیار گسترش یافته است اما این روش دارای معایبی از جمله زمان گیر بودن و استفاده از حجم­های زیاد از حلال­ های آلی با درجه خلوص بالا که اغلب گران قیمت و سمی هستند می باشد.

این مشکلات باعث شده که این روش به تدریج با روش­هایی که در آن­ها مقادیر بسیار کمتری از حلال­های آلی استفاده می شود جایگزین گردد[۲۹،۳۰].

۱-۳روش های میکرو استخراج

طی دو دهه اخیر تلاش­های زیادی در جهت پیش بردن روش­های مذکور استخراج به سمت روش­های میکرو انجام شده است[۳۱]. زیرا آن روش­ها دارای معظلاتی چون استفاده از حجم­های بالا از حلال­های آلی و صرف هزینه بالا هستند.

در روش های میکرو می­توان آنالیت­ها را حتی در میزان بسیار کم [۳۲] و نمونه­هایی با حجم کم [۳۳] را به سرعت اندازه­گیری کرد. در این روش­ها میزان استفاده از حلال­های سمی به حداقل خود رسیده است و در نتیجه تولید مواد زائد آزمایشگاهی کاهش یافته است[۲۶،۳۴].

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

کاربرد میکرو استخراج مایع-مایع پخشی جهت اندازه گیری مقادیر کم پالادیم در نمونه های محیطی با استفاده از اسپکترومتری جذب اتمی شعله

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 کاربرد میکرو استخراج مایع-مایع پخشی جهت اندازه گیری مقادیر کم پالادیم در نمونه های محیطی با استفاده از اسپکترومتری جذب اتمی شعله