دانلود پایان نامه رشته شیمی : مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۴-۱-۳- شکل، اندازه و سختی ذرات شن

اندازه­ی دانه­های شن در جریان تولید هیدروکربن­ها به خواص زمین شناسی منطقه، اندازه­ی غربال­های شن درون چاهی و شکست ذرات در هنگام انتقال از مخزن تا سطح بستگی دارد. بدون محدودیت اندازه دانه‌های شن نظیر غربال­های شنی ته چاهی، اندازه­ی ذرات عمومأ بین ۲۰ تا ۵۰۰ میکرون[۱] متغیر است. چگالی دانه‌های شن تا حدود ۲۶۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب مورد قبول است.

اندازه­ی ذرات شن در ابتدا با دانستن اینکه چه تعداد از ذرات به سطح برخورد می‌کنند سایش را تحت تأثیر قرار می‌دهند. ذرات بسیار ریز (تقریبأ در حدود ۱۰ میکرون) توسط سیال انتقال یافته و به ­ندرت به دیواره­های لوله برخورد می­کنند. ذرات بزرگتر تمایل دارند در مسیرهای مستقیم حرکت نموده و به سطوح دیواره برخورد نمایند. ذرات بسیار بزرگ ( تقریبأ در حدود یک میلیمتر ) تمایل به حرکت آرام یا ته­نشینی دارند و از این­رو صدمه­ی زیادی وارد نمی­کنند. پس به طور کلی با افزایش سایز ذرات شن، و یا به عبارتی افزایش اندازه حرکت[۲] ذرات، میزان صدمات افزایش می­یابد. اما این افزایش به صورت مطلق نیست. در آزمایش­هایی که برای جریان گاز حاوی ذرات شن انجام شده است، مشخص شده در سایز­های بزرگتر از ۳۰۰ میکرون، سایش کمتر شده است. آقایان فینی[۳] [۲۳] و همکارانش نشان دادند که شدت سایش با افزایش اندازه­ی ذرات افزایش می­یابد. در اندازه­­های بیشتر از (۱۵۰ ۳۰۰) میکرون نرخ سایش مستقل از اندازه­ی ذرات خواهد بود. برای جریان مایع و شن اطلاعات جامعی در دسترس نیست. اما اگر سیال قادر به حمل ذرات باشد، و بتواند ذرات بزرگتر را نیز با خود حمل کند، سایش پیوسته زیادتر خواهد شد [ ۲۴ و ۸ و۷].

معمولأ ذرات سخت­تر نسبت به ذرات نرم­تر سبب سایش بیشتری می‌شوند و ذرات تیز نیز نسبت به ذرات دارای لبه­های گرد شده آسیب بیشتری وارد می‌کنند. شن های آهکی و ساحلی به مراتب نرم­تر از سایر شن­ها هستند. با این­حال به روشنی معلوم نیست که آیا تغییر سختی و تیزی سنگ باعث ایجاد اختلاف قابل ملاحظه­ای بین نرخ سایش در سیستم­های بهره‌برداری همراه با چاه­ها یا میادین مختلف می­شود یا خیر؟ [۹]

شکل زیر تأثیر اندازه­ی ذرات و دانسیته و ویسکوزیته­ی سیال را بر نحوه­ی حرکت اجزای جریان در یک زانویی نشان می­دهد.

[۱] Micro meter

[۲] Momentum

[۳] Finnie

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله