دانلود پایان نامه رشته شیمی : مدلسازی طول موج ماکزیمم جذب رنگهای آزو توسط الگوریتم مورچه و فعالیت داروئی مشتقات کاپساسین با استفاده از ماشین بردار پشتیبان

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مدلسازی طول موج ماکزیمم جذب رنگهای آزو توسط الگوریتم مورچه و فعالیت داروئی مشتقات کاپساسین با استفاده از ماشین بردار پشتیبان

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۵-۲  توصیف­کننده­ها

توصیف کننده­ها مقادیر عددی هستند که ویژگی­های مختلف ساختاری و الکترونی مولکولها را به ­طورکمی نشان می­دهند. به ­عبارت دیگر هر توصیف­ کننده بیانگر خصوصیت ویژه­ای از مولکول است که بر پاسخ مورد نظر موثر می­باشد. یکی از مهم­ترین مراحل مدل­سازی، تعیین و انتخاب توصیف­ کننده­های مناسب است. این انتخاب مناسب، به آگاهی و دانش ما از مکانیزم فرایند مورد نظر بستگی دارد. در صورتی­که توصیف­ کننده­های انتخاب شده مناسب نباشند، عملیات مدل ­سازی با مشکل مواجه شده و مدل به­ دست آمده، مدل موفقی نخواهد بود. بنابراین در انتخاب توصیف­ کننده­ها باید دقت نمود و توصیف­ کننده­ای را انتخاب کرد که در ارتباط با ویژگی خاص مولکول باشد. با توجه به این نکته، توصیف ­کننده­ها را به پنج دسته اصلی تقسیم می­کنند:

 

۱- توصیف ­کننده­های توپولوژیکی[۱]

۲- توصیف­ کننده­های فیزیکوشیمیایی[۲]

۳- توصیف­ کننده­های هندسی[۳]

۴- توصیف­کننده­های الکترونی[۴]

۵- توصیف کننده­های خود همبستگی[۵]

 

۱-۵-۲-۱ توصیف­کننده­های توپولوژیکی

این دسته از توصیف­ کننده­ها از ساده­ترین توصیف ­کننده­های مولکولی بوده و به ساختار فضایی مولکول ارتباطی ندارند. توصیف ­کننده­های توپولوژیکی نشان دهنده نوع اتم، نوع و تعداد پیوندها و چگونگی ارتباط با یکدیگر بوده و به سادگی از روی ساختمان دو بعدی مولکول­ها قابل محاسبه­اند [۱۶].

توصیف کننده های توپولوژیکی به چهار دسته تقسیم می شوند: توصیف کننده های جزء، توصیف کننده­های زیرساختاری، اندیس­های ارتباط مولکولی و توصیف ­کننده­های محیطی .

برخی از توصیف ­کننده­ها خیلی ساده هستند و برای محاسبه آن­ها از فرمول گسترده مولکولی استفاده می شود، به این دسته از توصیف­ کننده ها،  توصیف­کننده­های جزء گفته می شود. از تعدادی گراف[۶] شیمیایی برای محاسبه برخی دیگر از توصیف­کننده­های توپولوژیکی بهره گرفته می­شود. گراف مجموعه­ای از عناصر یک گروه و ارتباط بین آن­ها می­باشد. گراف در واقع یک دیاگرام است که در آن اجزایی به شکل توخالی یا نقطه وجود دارند و ارتباط بین آنها با یک خط مستقیم یا خطوط منحنی نمایش داده می­شود. در سیستم­های شیمیایی اجزای گراف را اتم­ها، مولکول­ها، الکترون­ها، اجزای مولکولی و … تشکیل می­دهند. ارتباط بین این اجزا را می­توان به صورت پیوند، مراحل واکنش، نیروهای واندروالسی و … نشان داد [۱۸-۱۷].

]

عدد واینر[۷]،اندیس شولتز[۸]، اندیس هوزیا[۹]، اندیس راندیک[۱۰] و عدد هاراری[۱۱] از جمله  اندیس­های توپولوژیکی می­باشند که از طریق تئوری گراف به ­دست می­آیند [۱۹].

 

 

۱-۵-۲-۲ توصیف­ کننده­های فیزیکو شیمیایی

این نوع از توصیف ­کننده­ها، نمایانگر تعدادی از خواص فیزیکو شیمیایی مولکول­ها بوده و به ساختار مولکول وابستگی زیادی دارند. لگاریتم ضریب تقسیم، نقطه جوش، ویسکوزیته، ثابت هامت[۱۲] و ثابت اسیدی جزء این دسته از توصیف­ کننده­ها هستند [۲۰].

۱٫Topological Descriptors

۲ . Physicochemical Descriptors

۳ . Geometric Descriptors

۴ . Electronic Descriptors

[۵] . Auto correlation Descriptors

  1. Graph

  1. Wiener Number
  2. ۲٫ Schultz Index
  3. Hosoya Index
  4. ۴٫ Randic Index
  5. Harary Index
  6. ۶٫ Hammet Constant

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مدلسازی طول موج ماکزیمم جذب رنگهای آزو توسط الگوریتم مورچه و فعالیت داروئی مشتقات کاپساسین با استفاده از ماشین بردار پشتیبان

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 مدلسازی طول موج ماکزیمم جذب رنگهای آزو توسط الگوریتم مورچه و فعالیت داروئی مشتقات کاپساسین با استفاده از ماشین بردار پشتیبان