دانلود پایان نامه رشته شیمی : تهیه پلیمر جدید قالب یون با اندازه نانو جهت جداسازی و پیش تغلیظ یون­های­ فلزی نیکل از محلول­های آبی

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تهیه پلیمر جدید قالب یون با اندازه نانو جهت جداسازی و پیش تغلیظ یون­های­ فلزی نیکل از محلول­های آبی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۱-۵- پلیمرهای قالب یونی

پلیمرهای قالب براساس اینکه گونه هدف مولکول باشد یا یون به دو دسته پلیمر­های قالب مولکولی و پلیمر قالب یونی تقسیم می­شوند. پلیمرهای قالب یونی از هر لحاظ شبیه به پلیمرهای قالب مولکولی می­باشند، با این تفاوت که گونه هدف استفاده شده در این روش پلیمریزاسیون یک یون فلزی می­باشد، که بر پایه­ی تشکیل کمپلکس بین یون فلزی و لیگاند مناسب در فاز مایع قبل از عمل پلیمریزاسیون و سپس انجام فرآیند پلیمریزاسیون در حضور مونومرهای اتصال عرضی و آغازگر استوار است. در نتیجه پلیمر قالب یونی ایجاد شده شناسایی یون­های فلزی مورد نظر را بر عهده دارد. پلیمرهای قالب یونی نیز بر اساس لیگاند که به کار گرفته می­شود به دو دسته تقسیم می­شوند[۱۷]:

الف) لیگاندهای غیرپلیمری: این لیگاند­ها دارای گروه وینیلی (پیوند دوگانه کربن-کربن) نیستند و در پلیمریزاسیون شرکت نمی­کنند. بنابراین کمپلکس فلز-لیگاند در شبکه­های پلیمری گیر می­افتند.

ب) لیگاند­های پلیمری: این لیگاند­ها دارای گروه­های وینیلی هستند که در مرحله پلیمریزاسیون شرکت می­کنند و جزئی از ساختار پلیمر می­شوند. اگر چه بیشتر لیگاندها از دسته اول می­باشند ولی پلیمرهای قالب یونی که با استفاده از لیگاندهای دسته دوم ساخته می­شوند طول عمر بیشتری دارند و این بخاطر پیوند شیمیایی لیگاند با ساختار پلیمر می­باشد.

با توجه به شکل (۶-۱) فرآیند تولید یک پلیمر قالب یونی در سه مرحله انجام می­شود که در ابتدا، گونه فلزی هدف با لیگاند مناسب تشکیل کمپلکس می­دهد، در مرحله بعد، در نتیجه فرآیند پلیمریزاسیون کمپلکس ایجاد شده درون یک ماتریکس پلیمری قرار می­گیرد و در آخرین مرحله، یون­های فلزی قالب شده به وسیله شستشو با اسیدهای معدنی از درون شبکه پلیمری شسته و حذف می­شوند و پلیمری با خلل و فرج­هایی در ابعاد میکرو یا نانو تولید می­شود که به

 

 شکل (۱-۶) چگونگی آماده سازی پلیمرهای قالب مولکولی و یونی[۱۸]

 

 

لحاظ اندازه، شکل و خصوصیات شیمیایی، کاملاً شبیه یون فلزی هدف می­باشند[۱۵]. این شبکه­های ایجاد شده دارای گستره وسیعی از گروه­های عاملی دارای جفت الکترون آزاد می­باشند. یون فلزی هدف، با استفاده از اوربیتال خالی خود توانایی تشکیل پیوند با این گروه­های عاملی از طریق گرفتن جفت الکترون­های آزاد گروه­های عاملی درون شبکه را دارد. قدرت این برهمکنش­ها که عامل میل ترکیبی پلیمر و گونه هدف می­باشند به ماهیت یون فلزی هدف، حالت اکسایش آن و ماهیت لیگاند بستگی دارد. مهم­ترین و بارزترین ویژگی پلیمرهای قالب یونی،گزینش­پذیری آن­ها می­باشد که باعث کاربرد روزافزون، آن­ها در شیمی تجزیه شده است. گزینش­پذیری این مواد به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از[۱۹و۲۰]:

۱) نوع و اندازه یون قالب شده

۲) نوع لیگاند

۳) مقدار حلال پلیمریزاسیون و اندازه مولکول­های آن

۴) تعداد گروه­های عاملی اطراف یون فلزی

۵) درجه پیوند عرضی اطراف یون فلزی.

 

 

۱-۶- مزایای پلیمرهای قالبی نسبت به جاذب­های متداول استخراج فاز جامد

اهمیت و کاربرد گسترده پلیمرهای قالب مولکولی و یونی به دلیل مزایایی است که این نوع جاذب ها نسبت به جاذب­های دیگر دارند از جمله این مزایا می­توان به موارد زیر اشاره کرد[۲۱]:

  • گزینش پذیری بالا
  • درجه تخلخل بالا
  • تشکیل و شکست سریع پیوندها
  • هزینه پایین
  • پایداری مکانیکی بالا
  • مقاومت در مقابل گرما و فشار
  • قابل استفاده بودن در محیط­های شیمیایی سخت و خشن (به شدت اسیدی یا بازی
  • غیر مخرب بودن

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

تهیه پلیمر جدید قالب یون با اندازه نانو جهت جداسازی و پیش تغلیظ یون­های­ فلزی نیکل از محلول­های آبی

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 تهیه پلیمر جدید قالب یون با اندازه نانو جهت جداسازی و پیش تغلیظ یون­های­ فلزی نیکل از محلول­های آبی