دانلود پایان نامه رشته شیمی : بررسی سنتیک فرایندهای تخریب فوتوکاتالیزوری ۵-۴-(دی متیل آمینو بنزیلیدن) ردانین در مجاورت فوتوکاتالیزورهای نانو تیتانیوم دی اکسید و نانو روی اکسید

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی سنتیک فرایندهای تخریب فوتوکاتالیزوری ۵-۴-(دی متیل آمینو بنزیلیدن) ردانین در مجاورت فوتوکاتالیزورهای نانو تیتانیوم دی اکسید و نانو روی اکسید

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

روش­های سنتز تیتانیم دی­اکسید :

امروزه از روش­های مختلفی جهت تولید شکل­های مختلف TiO2 استفاده می­شود. در مجموع بیش از ۵۰  روش مختلف برای سنتز آن وجود دارد. هر یک از این روش­ها دارای مزایا و معایبی هستند. از جمله این روش­ها می­توان سل-ژل[۱]]۸۲[ هیدروترمال، هیدرولیز نمک­های معدنی[۲]]۸۳[ تکنیک فراصوتی[۳]]۸۴[ میکروامولسیون[۴] یا میسل­های برگشتی و هیدروترمال۵ ]۸۷-۸۵[نام برد.

از بین این روش­ها کاربرد روش سل- ژل از بقیه بیشتر است که علت آن را می­توان دلایل زیر شمرد: ۱- خلوص، ۲- همگنی، ۳- تناسب و انعطاف­پذیری در اضافه کردن غلظت­های بالای ترکیبات، ۴- کنترل استوکیومتریک، ۵- سادگی فرایند و ۶-کنترل ترکیبات و توانایی در پوشش مساحت­های بزرگ و پیچیده.

در صنعت نیز روش­های متفاوتی برای تولید پودر تیتانیوم دی­اکسید وجود دارد از جمله: روش سولفاته، روش کلریده، مایه کردن گاز خنثی، سنتز با شعله اکسید TiCl4 و روش سل- ژل]۸۸[.

نانو تیتانیوم دی­اکسید صنعتی با دو فرآیند پایه تولید می­شود. در هر دو روش از FeTiO3  به عنوان ماده خام استفاده می­شود.

هر یک از این روش­ها، تیتانیایی با درصد فاز متفاوت ایجاد می­کند. برای مثال در فناوری کلریده، تیتانیا با  ۸۰ درصد فاز آناتاز و ۲۰ درصد فاز روتیل تولید می­شود]۸۹[.

 

۱-۷-۳- کاربردهای نانو تیتانیوم دی­اکسید

رنگ­های نساجی[۵] و عوامل رنگی صنعتی شامل گروه­های بزرگی از ترکیبات آلی هستند که خطرات محیطی و آلودگی‌ها را افزایش می­دهند. به علت وجود آروماتیک­های بزرگ کنونی در مولکول­های رنگ و ثبات رنگ­های مدرن، روش­های عملیاتی بیولوژیکی متداول برای تخریب و بی­رنگ کردن آن‌ها بی­اثر است. به هر حال روش­های سنتی  فیزیکی مثل جذب کربن فعال، اولترافیلتراسیون[۶]، اسمز معکوس[۷]، انعقاد با عوامل شیمیایی و تغییر تبادل یونی[۸] در سینتیک رزین جاذب۵، تنها ترکیبات آلی آب را به فاز دیگر می­برد.

در سال­های اخیر به علت ویژگی­های جالب فوتو­کاتالیستی کریستال­های تیتانیوم دی­اکسید تحقیقات زیادی گزارش شده است. استفاده تجاری از نانو TiO2 به عنوان فوتو­کاتالیست در زمینه­هایی چون الف( تصفیه آب، ب( پاک‌سازی هوا و ج( استرلیزه کردن/ ضد­عفونی کردن در دنیا فراگیر شده است.

هر دو فاز آناتاز و روتیل دارای گاف انرژی هستند و فعالیت نوری دارند. فاز آناتاز قابلیت جذب UV را دارد و از آن برای کرم ضد آفتاب استفاده می­شود. منظور از فعالیت نوری، تولید گروه­های رادیکالی در سطح، تحت تابش نور خورشید است. با به کار بردن نانو TiO2 بر روی سلولز یا پنبه پدیده خود تمیز شوندگی گزارش شده است ]۹۰[. همچنین از TiO2 جهت خود تمیز­شوندگی سطحی استفاده شده و محصولات تجاری چون سرامیک­های حمام و آشپزخانه­ها، پارچه­ها، فیلتر­های هوای خانگی و پنجره­های شیشه­ای با این ویژگی تولید می­شود ]۹۱[.

در اینجا برخی از کاربرد­های نانو تیتانیوم دی­اکسید به صورت فهرست‌وار آورده شده است که عبارتند از: ۱- سطوح خود تمیز شونده ۲-­ خاصیت ضد مه گرفتگی ۳- تصفیه آب، هوا و یا پساب‌های شیمیایی شامل الف) تولید غشاهای تصفیه­ کننده۶ ب) سمزدایی۷ ت) افزایش سرعت تصفیه ث) حذف فنل ه) تخریب دی­کلروفنل ۴- مصارف دارویی و پزشکی ۵- آرایشی و بهداشتی ۶- ساخت مسواک­های بدون خمیر­دندان ۷- صنعت نساجی) محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش) ۸- صنعت چوب (محافظت در برابر اشعهUV ) 9- شناسایی مجرمین ۱۰- ساختمان: به صورت الف: تصفیه کننده هوای داخل ساختمان­ها و ب: ساخت شیشه و نمایشگر­های تلویزیونی.

تحقیقات نشان می­دهد که فاز کریستالی آناتاز با دارا بودن انرژی باند شکاف بیشتر و فعالیت فوتو­کاتالیستی بالاتر نسبت به فاز­های دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد و در بسیاری از صنایع رویه صنعتی و تجاری شدن را در پیش گرفته است.

 

[۱]Sol gel                                           ۵- Hydrothermal

[۲] Mineral salt hydrolysis                     

[۳] Ultrasonic technique

[۴]Microemulsions

[۵]  Textile paint                                                          ۵-  Absorbent resin           

[۶] Ultrafiltration                                                       ۶-  Treatment

[۷]  Reverse Osmosis                                                   ۷- Detoxification

[۸]  Changes in ion exchange      

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی سنتیک فرایندهای تخریب فوتوکاتالیزوری ۵-۴-(دی متیل آمینو بنزیلیدن) ردانین در مجاورت فوتوکاتالیزورهای نانو تیتانیوم دی اکسید و نانو روی اکسید

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 بررسی سنتیک فرایندهای تخریب فوتوکاتالیزوری ۵-۴-(دی متیل آمینو بنزیلیدن) ردانین در مجاورت فوتوکاتالیزورهای نانو تیتانیوم دی اکسید و نانو روی اکسید