دانلود پایان نامه ارشد: میزان تاثیر کاهنده های سرعت در کاهش تصادفات شهر نظرآباد

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :مدیریت 

عنوان : میزان تاثیر کاهنده های سرعت در کاهش تصادفات شهر نظرآباد

دانشگاه آزاد اسلامی 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت 

با عنوان :

میزان تاثیر کاهنده های سرعت در کاهش تصادفات شهر نظرآباد


(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
کلـــــــیات
۱-۱- مقدمه
امروزه یکی از مهم ترین مسائل در سراسر جهان، تلفات ناشی از تصادفات خودروها با خودروها و یا تصادف با عابر یا با سایر اجسام است. که علاوه بر مرگ و میرهای ناشی از آن موجب تحمیل هزینه های بسیار گزافی می گردد که این امر با توجه به گسترش شهرها و تحولات به وجود آمده در نحوه زندگی و رفتار انسان ها و افزایش سفرهای روزانه، پیچیدگی مسئله حمل و نقل و ترافیک را افزایش داده و آن را به یکی از مسائل اصلی و زیر بنائی کشور تبدیل کرده است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در نتیجه تخلفات رانندگی، سالانه ۲/۱ میلیون نفر جان خود را از دست می دهند، بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون نفر مصدوم می شوند و بیش از ۵۴۰ میلیارد دلار خسارت مالی به بار می آید و پیش بینی می شود این میزان در ۲۰ سال آینده به دو برابر افزایش یابد. در ایران طی سال های ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۶ بیش از ۳۰۰ هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست داده اند و سالانه بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار به کشور زیان وارد شده است. (احمدی، ۱۳۸۹ ص ۷۴ ).
 همچنین برابر آمارهای منتشره از سوی پزشکی قانونی، کشور بین سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ تعداد ۱۲۰ هزار و ۷۰ نفر و در سال ۱۳۹۰ روزانه به طور میانگین بیش از ۶۰ نفر در حوادث رانندگی در سطح کشور کشته می شوند که بیش از ۱۲ نفر آن ها عابر و بیش از ۱۵ نفر موتور سواران هستند. (امین جامعه، بخش اجتماعی ص ۱۰، شماره ۱۸۰/شنبه ۲۸ آبان ۹۰ ).
سرعت زیاد و نا مناسب از مهم ترین عوامل شکل گیری سوانح ترافیکی در بسیاری از کشورها است. با افزایش سرعت، مقدار مسافتی لازم برای توقف بیشتر می شود. از طرف هرچه قدر انرژی جنبشی جذب شده ناشی از سرعت بالا بیشتر باشد، خطر مصدومیت ناشی از تصادف هم بیشتر می شود.
مدیریت سرعت ابزاری بسیار مهم برای افزایش ایمنی راه است. لیکن اعمال این مدیریت برای محدودیت سرعت و کاهش رانندگی نا ایمن کار آسانی نیست. بسیاری از رانندگان خطرات مرتبط را تشخیص نمی دهند و اغلب منافع تندرانی را از نتایج وخیم احتمالی آن بیشتر می دانند. سرعت بالا منجر به افزایش خطر بروز سوانح و افزایش احتمال مصدومیت های شدید در صورت بروز سانحه خواهد شد زیرا با افزایش سرعت، مسافت طی شده در مدت زمان عکس العمل راننده و نیز فاصله مورد نیاز تا توقف وسیله نقلیه افزایش می یابد.
اقشار آسیب پذیر استفاده کننده از راه ها مانند عابر ین پیاده، رانندگان موتورسیکلت و دوچرخه، هنگام تصادف با وسایل نقلیه موتوری در خطر بیشتری از آسیب های وخیم و یا کشنده می باشند. احتمال کشته شدن یک عابر پیاده در برخورد با یک وسیله نقلیه موتوری با افزایش سرعت به طور چشمگیری افزایش می یابد. تحقیقات نشان می دهد عابران پیاده در برخورد با یک خودروی دارای سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت زنده می مانند و در برخورد با خودروی دارای سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت به احتمال ۸۰% کشته خواهند شد (سوری،۱۳۸۸)؛ لذا نباید به پدیده تصادفات به عنوان یک عامل طبیعی نگریسته شود و این تصور به وجود آید که نمی توان برای بهبود ایمنی کاری انجام داد. به عبارت دیگر همواره باید این جمله که تصادفات قابل پیشگیری هستند مد نظر قرار گرفته و طرح ها و برنامه ها بر اساس آن پیاده شوند. از طرف دیگر تجربه کشور های پیشرفته دنیا نشان داده که می توان با برنامه ریزی دقیق و مستمر، تعداد و شدت تصادفات را به طور محسوسی کاهش داد. تحقیقات نشان داده است که علل تصادفات، حاصل تداخل پیچیده عوامل مربوط به وسیله نقلیه، جاده، محیط و عوامل انسانی است. بعضی کارشناسان تاکید می کنند که بیشتر برنامه های فرهنگی و رفتاری در زمینه ایمنی (مانند نفوذ الکل و مواد مخدر، بستن کمربند ایمنی و بازدید فنی وسیله نقلیه) به سختی به مرحله اجرا در می آیند اما ثابت شده است بهبود ایمنی به شکل عملیات موردی مهندسی مانند استفاده از ابزار کنترل سرعت و ترافیک، جدا سازی ترافیک، اصلاح هندسی طرح تقاطع ها و حذف نقاط حادثه خیز عمو ما موثرند (تن زاده،۱۳۹۰، ص ۳۹۵).
۱-۲- بیان مسئله
در طول سال های اخیر، گسترش و بهبود راه های جدید با هدف افزایش سرعت جابجایی وسایل نقلیه، موجب کاهش ایمنی برای عابر ین پیاده، موتورسواران، دوچرخه سواران و حتی رانندگان شده است. به طوری که سوانح جاده ای امروزه به عنوان یکی از معضلات اجتماعی و اقتصادی دنیا مطرح است. در کشورهای در حال توسعه مسئله مرگ و جراحات ناشی از تصادفات جاده ای به عنوان دومین عامل مرگ و میر جوانان مطرح می باشد.
از مهم ترین پارامترهای موثر در افزایش ایمنی شبکه معابر، کنترل سرعت وسایل نقلیه در سطح معابر و تقاطع ها می باشد به طوری که موجب افزایش گذر عبور عابر پیاده، کاهش مصرف سوخت و کاهش تعداد و شدت تصادفات بین وسایل نقلیه می گردد. وقوع هر تصادف، معلول علل مختلفی می باشد که در میان این علل، سرعت وسایل نقلیه یکی از مهم ترین عوامل بروز تصادفات جاده ای منجر به جرح یا فوت است. آمارها نشان می دهند که در ایران تقریباً ۳۰ تا ۴۰ درصد کشته ها و یا مجروحان در اثر عامل سرعت دچار حادثه شده اند (دستورالعمل مدیریت سرعت در راه های کشور، گزارش مرحله اول، وزارت راه و ترابری، معاونت آموزش، تحقیقات و فن آوری سال ۱۳۸۳). در شهر نظرآباد که یکی از شهرهای قدیمی استان تازه تاسیس البرز است در جریان عملیات روکش آسفالت که در ابتدای سال ۱۳۸۹ توسط شهرداری انجام شد، سرعت گیرهای موجود زیر لایه های آسفالت جدید مدفون و از سطح معابر حذف گردید. از آن زمان موضوع سرعت غیر مجاز خودروها همواره به عنوان یک مشکل پیش روی پلیس راهور شهرستان وجود داشته است. افزایش تصادفات به استناد کروکی های ترسیمی کارشناسان تصادفات و همچنین درخواست های متعدد مردمی، حاکی از وضعیت نگران کننده افزایش سرعت غیر مجاز وسایل نقلیه در معابر شهری است؛ لذا در این تحقیق به بررسی تاثیر کاهنده های سرعت در ایمنی ترافیک شهر نظرآباد پرداخته می شود. با توجه به آنچه ذکر شد این سؤال اساسی و اصلی مطرح می گردد که : آیا کاهنده های سرعت در ایمنی ترافیک شهر نظرآباد تاثیر دارد؟ میزان این تاثیر چقدر است؟
 ۱-۳-اهمیت و ضرورت تحقیق
حوادث ترافیکی اثرات گسترده ای در جامعه دارد. بروز حوادث ترافیکی علاوه بر اثرات جسمانی و روانی بر فرد، پریشانی و نگرانی خانواده شخص مصدوم را به همراه خواهد داشت. تصادفات موجب می شود هرروز از نیروی فعال کشور که پشتوانه محکم اقتصادی هر جامعه هستند از چرخه کار و فعالیت خارج شوند و حتی به علت مصدومیت، سربار جامعه شده و هزینه های سنگین درمانی و اجتماعی را نیز به جامعه تحمیل نمایند. با عنایت به حذف سرعت گیرها و سرعت کاه ها و افزایش چشمگیر تعداد و شدت تصادفات جرحی و فوتی در شهر نظرآباد در این تحقیق سعی می شود روش های مختلفی برای مدیریت سرعت، آرام سازی و ایمن سازی ترافیک با بهره گرفتن از کاهنده های سرعت ارایه شود. یافتن این روش ها می­تواند سهم بسزایی در کاهش هزینه­های اقتصادی کشور، مرگ و میر و تبعات اجتماعی و فرهنگی ناشی از ترافیک و تصادفات در جامعه داشته باشد.
۱-۴- اهداف تحقیق
۱- ۴-۱- هدف اصلی
هدف اصلی این پایان نامه مشخص نمودن میزان تاثیر کاهنده های سرعت در کاهش تصادفات شهر نظرآباد می باشد.
۱-۴-۲- اهداف فرعی
این پایان نامه دارای سه هدف فرعی است که عبارتند از :
– بررسی تاثیر تجهیز خیابان های درون شهری به سرعت کاه استاندارد در کاهش تصادفات درون شهری
– بررسی تاثیر آرام سازی جریان ترافیک در افزایش ایمنی و اعتماد به نفس عابران پیاده (علی الخصوص سالخوردگان و کودکان) در عبور از عرض معابر
– بررسی نقش سرعت کاه در مدخل تقاطع ها 
۱-۵- بیان فرضیات
 – تجهیز خیابان های درون شهری به سرعت کاه استاندارد در افزایش ایمنی ترافیک موثر می باشد.
– آرام سازی جریان ترافیک در افزایش ایمنی و اعتماد به نفس عابران پیاده (سالخوردگان و کودکان) در عبور از عرض معابر موثر می باشد.
– فقدان سرعت کاه در تقاطع ها در افزایش تصادفات موثر می باشد.
۱-۶-تعریف مفاهیم و اصطلاحات
سرعت: سرعت نرخ حرکت را نشان می دهد و عبارت است از مسافت پیموده شده در واحد زمان و واحد آن کیلومتر بر ساعت می باشد.
– تند رانی: شامل سرعت بالا (سرعت بالاتر از حد مجاز) یا سرعت نامناسب (سرعت در محدوده مجاز ولی نا متناسب با شرایط موجود) می شود. (سوری،۱۳۸۸)   
– سرعت طرح: مبنای طراحی راه می باشد و همان سرعت ۹۸% راه نامیده میشود و حداکثر سرعتی است که با آن در شرایط مساعد بتوان با ایمنی و راحتی از جاده ای که در طرح هندسی آن رعایت نکات فنی و ایمنی شده است عبور کرد. .(شاهی، ص ۱۳۹)   
تعداد صفحه : ۱۵۷
قیمت : ۱۴۷۰۰تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       minoofar.majedi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***