دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه اثر تشعشعات رادیواکتیو بر روی سینتیک تخریب حرارتی و طول عمر برخی از پیشرانه ها

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه اثر تشعشعات رادیواکتیو بر روی سینتیک تخریب حرارتی

و طول عمر برخی از پیشرانه ها

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۱-۱-۱            مدل­ها و مکانیسم­ها در سینتیک حالت جامد

هر مدل یک توضیح ریاضی- نظری از آن­چه که به­صورت تجربی رخ می­دهد ارائه می­کند. در واکنش­های حالت جامد، هر مدل نوع خاصی از واکنش را توجیه می­کند و آن را به صورت ریاضی به یک معادله­ی سرعت ربط می­دهد. بیشتر مدل­های پیشنهاد شده در سینتیک حالت جامد بر پایه­ی  فرضیات مطلق  به وجود آمده­اند و چون به­­ خوبی توانسته­اند پیشرفت واکنش را توجیه کنند، به­ عنوان مدل پذیرفته شده­اند. مدل­های دیگری هم وجود دارند که بیشتر جنبه­ی تجربی دارند.

در واکنش­های فاز همگن (مثل فاز گازی یا محلول)، مکانیسم هر واکنش به­صورت نوعی بررسی می­شود. به­علاوه، بررسی­های سینتیکی در واکنش­های فاز همگن معمولاً در راستای به­­دست آوردن ثابت­های سرعت پیش می­رود، تا بتوان با استفاده از آن­ها نحوه­ی پیشرفت واکنش را توجیه کرد. چراکه تغییرات ثابت سرعت با دما، فشار ویا غلظت مواد اولیه و محصولات در کشف مکانیسم واکنش فاز همگن بسیار مفید است. از طرفی مکانیسم­های فاز همگن برای تعیین اینکه در هر مرحله از واکنش، کدام ماده به کدام تبدیل می­شود مورد استفاده قرار می­گیرند. ولی در سینتیک حالت جامد، تفسیرهای مکانیسمی برای تعیین مدل واکنش کاربرد دارند. چرا که در واکنش های حالت جامد، به­دست آوردن اطلاعات درباره­ی تک تک مراحل واکنش اغلب بسیار دشوار است.[۲۲]

۱-۱-۱-۱-۱   طبقه­بندی مدل­ها

در آنالیزهای همدما، مدل­ها به­صورت کلی براساس شکل نمودارهای آن­ها (مثل α برحسب t یا dα/dt برحسب α) یا براساس فرضیات مکانیسمی آن­ها طبقه­بندی می­شوند. در حالت­های همدما و براساس شکل نمودار، مدل­های سینتیکی به چهار مدلِ صعودی[۱] (مدل­های P1، P2 و P3)، نزولی[۲] (مدل­های D1، D2، D3، D4، F1، F2، F3، R2 و R3)، سیگموئیدی[۳] (مدل­های A2، A3، A4 و B1) و خطی[۴] (مدل F0) طبقه­بندی می­شوند. شکل زیر این طبقه­بندی را به­ترتیب بر روی نمودارهای α – t و dα/dt – α نشان می­دهد.

در حالت غیرهمدما، α برحسب T و dα/dT برحسب α رسم می­شود. نمودارهای α – T برای هر مدل در بررسی­های غیرهمدما به اندازه­ی نمودارهای α – t در حالت همدما که در شکل ۱-۶ آمده است منحصربه­فرد و متمایز نیستند و اکثراً شبیه به نمودار (ج) در شکل ۱-۶ می­باشند. ولی نمودارهای dα/dT – α در تغییرات غیرهمدما همانند نمودارهای dα/dt – α در بررسی­های همدما، متمایز و منحصربه­فرد اند. البته بایستی به این نکته توجه کرد که در بررسی­های غیرهمدما، تمامی مدل­ها در دو گروهِ صعودی (مدل­های  P2، P3، P4، D1 و F0) و سیگموئیدی (مدل­های D2، D3، D4، F1، F2، F3، R2، R3، A2،A3 وA4) قرار می­گیرند و مدل­های نزولی و خطی وجود ندارد.

[۱] Acceleratory

[۲] Deceleratory

[۳] Sigmoidal

[۴] Linear

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • روش مدل فیتینگ کوتس- ردفرن نشان داد که مدل واکنش تخریب حرارتی حالت جامد پیشرانه های K25 و K30 از نوع ۲F می باشد و از آنجایی که معمولاً در روش مدل فیتینگ، مدل های Fn بزرگترین رگرسیون را به خود اختصاص میدهند (هر چند مکانیسم واکنش از مدل دیگری پیروی کند)، از مدلهای Fn صرفنظر شد و با چشم پوشی از مدلهای Fn، مشخص گردید که مدل واکنش تخریب حرارتی حالت جامد تحت اثر تابش های اعمالی در این پروژه تغییر نکرده و از نوع ۲A می باشد.
  • واکنش تخریب حرارتی حالت جامد این پیشرانه ها تک مکانیسم هستند.
  • با توجه به روش های بدون مدل تغییرات انرژی فعالسازی با پیشرفت واکنش به وضوح مشاهده می شود.
  • پارامتر های سه گانه سینتیکی و طول عمر پیشرانه ها تحت اثر تابش های نوترون گرمایی و گاما تغییر قابل ملاحظه ای داشته است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  مطالعه اثر تشعشعات رادیواکتیو بر روی سینتیک تخریب حرارتی و طول عمر برخی از پیشرانه ها