دانلود پایان نامه ارشد : محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۷-۳- معیار­‌های بازدارنده

برای انتخاب بازدارنده باید ابتدا وابستگی آن به سیال­‌هایی که باید انتقال یابد معین شود. مواد شیمیایی باید از نظر محیطی مسئله­ساز نباشند و بتوانند در محدوده­ی معین از غلظت مؤثر باشند. مواد باید تا بالاترین دمایی که در سیستم مواجه می­شوند، قابل حل باشند. این دما ممکن است ۱۰۰-۹ درجه­‌ی سانتی­گراد باشد. مواد نباید ویسکوز باشند، چون تزریق آن­ها با مشکل مواجه می­شود [۱۴].

یکی دیگر از راه­‌های جلوگیری از تشکیل هیدرات، استفاده از فرآیند جذب است که در بخش بعدی به آن پرداخته شده است.

 

 

 

۱-۸- جذب

در هیدرات­زدایی در روش جذب، آب­گیری از گاز با استفاده از تماس گاز با یک مایع خاص صورت می­گیرد. عموماً گلیکول به­عنوان این مایع مورد استفاده قرار می­گیرد. هیدرات­زدایی       به­وسیله­‌ی جذب با استفاده از گلیکول از لحاظ اقتصادی مقرون­به­صرفه است[۱۴].

گلیکول­‌هایی که برای هیدرات­زدایی گاز طبیعی مورد استفاده قرار می­گیرند، اتیلن­گلیکول، دی­اتیلن­گلیکول، تری­اتیلن­گلیکول و تترا­گلیکول­است. به­طور معمول از یک نوع گلیکول خالص در هیدرات­زداها استفاده می­شود. از میان گلیکول­ها تری­اتیلن گلیکول، به­طور جهانی به­خاطر تنزل نقطه­‌ی شبنم، هزینه­‌های عملیات، قابلیت اطمینان عملیات در هنگام استفاده، قابل قبول­تر و پراستفاده­تر از سایرین است. افزایش ویسکوزیته‌­ی گلیکول، ممکن است باعث مشکلاتی در گاز­‌هایی با دمای پایین شود. از جهتی، حرارت دادن گاز طبیعی نیز مطلوب نیست، چرا که جریان­‌های خیلی داغ از گاز باعث تبخیر تری­اتیلن­گلیکول می­شوند، بنابر­این این جریان دما را ابتدا در یک فرآیند سرد می­کنند[۱۴].

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

۱-۶- اهمیت هیدرات‌­های گازی

تشکیل هیدرات، چه به­عنوان یک پدیده‌­ی مضر در خطوط انتقال گاز و چه کاربرد‌­های آن در نگهداری و انتقال یا جدا­سازی مواد گوناگون مدّ نظر محققان است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  محاسبات انرژی آزاد گیبس برای تعویض مهمان در هیدرات گازی sI با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی با فرمت ورد