دانلود پایان نامه ارشد شیمی : مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

۲-۴-۱-۲- سرعت[۱]، گرانروی[۲] و چگالی[۳] سیال

میزان سایش ناشی از شن وابستگی بالایی به سرعت سیال داشته و با سرعت برخورد ذره متناسب است. هر چه سرعت زیادتر باشد، نرخ سایش نیز بیشتر خواهد بود. هنگامی که سرعت سیال به اندازه­ی کافی زیاد باشد ذرات را حمل نموده و سایش با ذرات شن عامل اصلی خواهد بود. زمانیکه سرعت سیال به اندازه کافی بالا باشد، سرعت برخورد شن به سرعت سیال نزدیک بوده و سایش یک امر محتمل است. از این­رو زمانیکه سرعت سیال در بیشترین مقدار خود قرار دارد احتمالأ سایش به بیشترین مقدار خود می‌رسد. افزایش­های جزئی در سرعت سیال در صورتیکه شرایط مهیا باشد، می‌تواند سبب افزایش بیشتر نرخ سایش شود. ممکن است در سرعت­های خیلی زیاد (نزدیک به سرعت صوت)، افزایش سرعت تأثیری در میزان سایش نداشته باشد، زیرا در این حالت مقاومت سطح هدف تقریبأ از بین می­رود.

همانطور که قبلأ گفته شد، در سرعت­های کم نیز سایش وجود دارد ولی مقدار آن به قدری کم است که می­توان از آن صرف نظر کرد. حداکثر سرعتی را که می­توان در یک سیستم به کار برد و میزان سایش مقدار مجاز است، سرعت آستانه[۴] یا سرعت بحرانی[۵] می­گویند.

این سرعت، توسط شرکت­های مختلف و تحت عنوان استاندارد­های طراحی، برای سیستم­های مختلف ارائه شده است، که در قسمت­های بعدی به آن اشاره خواهد شد.

در سیالات گرانرو، ذرات جامد بجای برخورد با جداره­ی اتصالات تمایل دارند در مسیر حرکت سیال حرکت نمایند. در حالیکه در سیالات با گرانروی و جرم ویژه­ی کم، ذرات جامد تمایل دارند در مسیرهای مستقیم حرکت نمایند و در هنگام تغییر جهت مسیر جریان، به دیواره‌ها برخورد نمایند. از این­رو در جریانات گازی بدلیل گرانروی و جرم مخصوص کمتر و سرعت­های بالاتر، احتمال سایش توسط ذرات شن بیشتر است. و یا به عبارت دیگر: در سیال­هایی با دانسیته­ی بالا و ویسکوز، شن به همراه خط جریان حمل شده و برخورد کمتری با دیواره­ها داشته و در نتیجه سایش کمی خواهیم داشت. اما در جریان­های با دانسیته و ویسکوزیته­ی پایین، دانه­های شن خطوط جریان را قطع می­کنند و در زانویی­ها به صورت مستقیم حرکت کرده و برخورد­های شدیدی را ایجاد می­کنند و سایش زیادی ایجاد می­کنند. در جدول (۲-۱) سرعت­های مجاز برای انواع شیرها در غلظت­های مختلف شن توسط آقای راسل[۶] [۱۶]  آورده شده است. ملاحظه می­شود که افزایش غلظت موجب کم شدن سرعت بحرانی یا به عبارت دیگر افزایش میزان سایش شده است [۱۶].

[۱] Velocity

[۲] Viscosity

[۳] Density

[۴] Thershold  velocity

[۵] Critical velocity

[۶] Russell

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 مطالعه آزمایشگاهی پدیده ی سایش مایع حاوی شن در خطوط لوله